Jak w 2014 r. rozliczamy refakturowanie usług spedycyjnych

PROBLEM

Pracownik korzysta czasami zusług firmy spedycyjnej, z którą nasza firma ma podpisaną umowę. Wystawiamy napracownika refakturę za usługę spedycyjną. Do tej pory było tak, że wysłanieprzez pracownika paczki kurierem odbywało się w jednym miesiącu, fakturauwzględniająca koszty wysyłki docierała do nas mniej więcej po miesiącu idopiero w tym momencie refakturowaliśmy koszt na pracownika. W zeszłym rokuobowiązywały szczególne zasady ustalania obowiązku podatkowego. A jak towygląda  w 2014 r.?

RADA

Obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży usług spedycyjnychpracownikowi powstaje u Państwa z chwilą wykonania tych usług, tj. dostarczeniaodbiorcom wysłanych przez pracownika przesyłek.

UZASADNIENIE

Z przepisu art. 8 ust. 2a ustawyo VAT wynika, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale narzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że tenpodatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W przypadkach, gdy mazastosowanie ten przepis, dochodzi do odsprzedaży usług (np. usługtransportowych) i mogą być wystawiane tzw. refaktury.

Przepisy nie przewidują w takichsytuacjach szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego. Wkonsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży towarów i usługdokumentowanych refakturami powstaje na zasadach właściwych dla odsprzedawanychtowarów i usług.

W pełni aktualny jest w 2014 r.wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 października 2012 r. (sygn. akt IFSK 65/12), w którym czytamy, że:

(...) moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów iusług, w przypadku refakturowania, należy ustalać tak jakby od początkurefakturowana usługa była wyświadczona przez odsprzedającego, a więc nazasadach określonych w art. 19 ustawy [obecnie art. 19a ustawy o VAT – przyp.autora] dla poszczególnych, będących przedmiotem refakturowania, świadczeń.Dlatego też, wbrew argumentacji Sądu pierwszej instancji, za moment wykonaniarefakturowanej usługi, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, przyjąć należy momentwykonania wszystkich działań i czynności składających się na refakturowanąusługę.

W przedstawionej sytuacji firmaodsprzedaje pracownikowi usługi spedycyjne, a więc usługi, dla których do końca2013 r. przewidziany był szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego(art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca2013 r.). Przepis ten w maju 2013 r. został co prawda przez TrybunałSprawiedliwości Unii Europejskiej uznany za niezgodny z przepisami unijnymi,lecz mimo to podatnicy do końca 2013 r. mogli korzystać z tego szczególnegosposobu ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego (zob. interpretacjęogólną Ministra Finansów z 8 sierpnia 2013 r., sygn.PT3/033/2/323/AEW/13/RD82408).

Od 1 stycznia 2014 r. przepisynie przewidują jednak szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego ztytułu świadczenia usług spedycyjnych (a także m.in. transportowych). Tak więcobowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje na zasadachogólnych określonych przepisami art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:

1) z chwilą otrzymania całościlub części zapłaty – w zakresie, w jakim podatnicy otrzymują zapłatę przedwykonaniem usług spedycyjnych (zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),

2) z chwilą wykonania usługspedycyjnych – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

W przedstawionej w Państwapytaniu sytuacji pracownik jest obciążany kosztami usług spedycyjnych, zktórych za zgodą firmy korzysta dla własnych celów. Jest obciążany tymikosztami dopiero po skorzystaniu z usługi spedycyjnej, a więc po jej wykonaniu.A zatem obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży pracownikowi usługspedycyjnych powstaje z chwilą wykonania tych usług. Przez wykonanie usługispedycyjnej należy rozumieć dostarczenie przesyłki.

 

PRZYKŁAD

Pracownik firmy jest upoważniony do korzystania na własne cele z usługspedycyjnych w ramach umowy zawartej z firmą spedycyjną przez pracodawcę.Korzystając z tej możliwości, pracownik 31 stycznia 2014 r. nadał przesyłkę,która została dostarczona odbiorcy 3 lutego 2014 r. W tej sytuacji obowiązekpodatkowy z tytułu odsprzedaży pracownikowi przez pracodawcę usługi spedycyjnejpowstał 3 lutego 2014 r. (z chwilą wykonania usługi spedycyjnej). Odsprzedażtej usługi pracodawca powinien wykazać w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. (i –jeżeli wystawia refakturę – udokumentować fakturą wystawioną w terminie do 15marca 2014 r.).

PODSTAWA PRAWNA:

  • ·        art. 8 ust. 2a oraz art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608

 

Tomasz Krywan – prawnik, doradca podatkowy,

właściciel kancelariidoradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...