Jak zaskarżyć interpretację podatkową

inforCMS
Jeśli podatnik otrzymał niekorzystną interpretację, może odwołać się od niej do izby skarbowej, poprosić ministra finansów o usunięcie naruszenia prawa, złożyć skargę do sądu. Który środek wybrać?

Od 1 lipca 2007 r. zmieniły się zasady wydawania wiążących indywidualnych interpretacji podatkowych. Teraz przygotowywaniem odpowiedzi na pytania podatników zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych: katowickiej, bydgoskiej, poznańskiej i warszawskiej. Do 1 lipca 2007 r. wydawaniem interpretacji zajmowały się wszystkie organy podatkowe.

Ważny moment wydania

W związku z tymi zmianami przy zaskarżaniu niekorzystnych dla podatnika odpowiedzi trzeba kierować się zasadami obowiązującymi do 1 lipca i po 1 lipca. Wszystko zależy od tego, na jakich zasadach odpowiedź została udzielona, na nowych czy starych. Wynika to z przepisów przejściowych do Ordynacji podatkowej, które zakładają, że wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed 1 lipca 2007 r. podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie nowych regulacji. Również w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem 1 lipca 2007 r. stosuje się przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem, z tym że wygasają one z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji.

Na początek wniosek

Aby móc zaskarżyć interpretację podatkową, najpierw trzeba ją otrzymać. W tym celu zarówno według zasad obowiązujących do 1 lipca 2007 r., jak i po tym dniu należy napisać wniosek. We wniosku tym należy podać swoje dane, dane organu, do którego podanie jest kierowane, opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), zadać pytanie oraz podać własne stanowisko w sprawie. Do końca czerwca podatnicy starający się o interpretację musieli taki wniosek sporządzić odręcznie. Od lipca mogą korzystać ze wzoru wniosku ORD-IN opracowanego przez Ministerstwo Finansów, który przypomina tradycyjne zeznanie PIT. Na odpowiedź zarówno organ podatkowy, jak i minister finansów ma trzy miesiące od dnia złożenia wniosku.

Odwołanie do izby

Zgodnie z Konstytucją RP, każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Wyjątki od tej zasady oraz tryb zaskarżania określają odpowiednie ustawy.

I tak, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeśli podatnik otrzymał niekorzystną dla niego interpretację podatkową na zasadach sprzed lipca 2007 r., procedura odwołania się od interpretacji ma typowo dwuinstancyjny charakter. Najpierw podatnik składa odwołanie do izby skarbowej. Gdy rozstrzygnięcie izby nie będzie dla niego satysfakcjonujące, może złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Po uzyskaniu interpretacji podatnik ma 14 dni od dnia jej doręczenia na złożenie odwołania do izby.

Organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie urzędu skarbowego, jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie. Warto jeszcze dodać, że izba skarbowa ma prawo uchylić lub zmienić postanowienie z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

Zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy, począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Aby wyjaśnić, czym są decyzje izb skarbowych rozpatrujących zażalenia na interpretacje, warto posłużyć się orzecznictwem sądowym. WSA w Warszawie w postanowieniu z 9 grudnia 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 2714/05; niepublikowany) wyjaśnił, że decyzja, która zapadła w rezultacie wniesienia zażalenia na postanowienie o udzieleniu interpretacji, ma charakter rozstrzygnięcia pierw- szoinstancyjnego. Zażalenie to jest wprawdzie rodzajem środka zaskarżenia, jednak równocześnie zawiera ono wniosek o rozpoznanie sprawy interpretacji w trybie jurysdykcyjnym. Organ orzeka pierwszy raz w nowej sprawie administracyjnej, jaką jest właśnie uchylenie lub zmiana postanowienia. I czyni to w formie decyzji. Z całą pewnością nie jest to ta sama sprawa, która była przedmiotem postępowania zakończonego wydaniem interpretacji. Jest to postępowanie jurysdykcyjne, które toczy się w trybie przepisów o postępowaniu podatkowym.

W innym postanowieniu, tym razem z 15 listopada 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 2416/05; niepublikowany), warszawski WSA wskazał, że decyzja organu odwoławczego, która za- pada w rezultacie wniesienia zażalenia na postanowie- nie o udzieleniu interpretacji, ma charakter rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjnego. Od decyzji dyrektora izby skarbowej przysługuje odwołanie na podstawie art. 221 Ordynacji podatkowej.

Ponaglenie i sąd

Inne zasady odwoławcze będą miały zastosowanie w przypadku interpretacji wydawanych przez ministra finansów. Przepisy Ordynacji podatkowej obowiązujące od lipca przewidują, że podatnik niezadowolony z otrzymanej interpretacji prawa podatkowego będzie mógł wnieść skargę do sądu administracyjnego. Jednak przed wniesieniem skargi do właściwego miejscowo wojewódzkiego sądu administracyjnego należy najpierw na piśmie wezwać organ, który wydał interpretację ministra finansów, do usunięcia naruszenia prawa. Wezwanie takie powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia doręczenia interpretacji podatkowej.

Wezwanie takie jest odpowiednikiem środka odwoławczego i ma zastosowanie w sytuacjach, w których nie istnieje organ odwoławczy mogący w granicach swoich kompetencji orzekać w sprawie zgodności z prawem zaskarżanego rozstrzygnięcia. W praktyce oznacza to konieczność ponownego rozpatrzenia sprawy przez ministra finansów, a dokładnie upoważnione do tego cztery izby skarbowe.

Na konieczność wezwania ministra do ponownego rozpatrzenia sprawy wskazują przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z nimi, strona niezadowolona z treści pisemnej interpretacji podatkowej wydanej przez ministra finansów, zanim wniesie skargę do sądu administracyjnego, powinna wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. Skargę do sądu będzie można wnieść dopiero po otrzymaniu odpowiedzi na to wezwanie lub po upływie 60 dni bezskutecznego oczekiwania na odpowiedź. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że ominięcie etapu wezwania do usunięcia naruszenia prawa narazi podatników na odrzucenie skargi przez sąd, jako złożonej przedwcześnie.

Warto jeszcze wspomnieć, że w praktyce istnieje również możliwość złożenia wniosku o wszczęcie postępowania mediacyjnego przed sądem administracyjnym, które przynajmniej w swych założeniach daje podatnikowi obiektywne możliwości do rzeczywistej dyskusji z ministrem finansów.

75 zł minimalna opłata od wniosku za wydanie interpretacji podatkowej przez ministra finansów. Brak opłaty powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. Urząd nie powiadomi o nierozpatrzeniu wniosku podatnika

Ważne!

Po uzyskaniu interpretacji podatkowej podatnik ma 14 dni od momentu jej doręczenia na złożenie odwołania do izby skarbowej, jeśli interpretacja została wydana na podstawie przepisów obowiązujących do końca czerwca 2007 r. Tyle samo czasu jest na wezwanie ministra finansów do usunięcia naruszenia prawa, jeśli interpretacja została wydana po 1 lipca

3 KROKI

Jak wygląda droga do zaskarżenia interpretacji na starych zasadach

1 Interpretacje wydaje urząd skarbowy

Od 1 stycznia 2005 r. do 30 czerwca 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych zajmowały się urzędy skarbowe. Aby otrzymać odpowiedź urzędu, trzeba było złożyć wniosek - najpóźniej 30 czerwca 2007 r., przedstawiając w nim dokładny stan faktyczny, własne stanowisko w sprawie oraz pytanie. Urząd na odpowiedź miał trzy miesiące od momentu otrzymania wniosku. W sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten mógł zostać przedłużony do czterech miesięcy (o przedłużeniu terminu urząd musiał powiadomić podatnika).

2 Zażalenie do izby

Jeśli podatnik nie jest zadowolony z odpowiedzi udzielonej przez urząd skarbowy, ma prawo złożyć zażalenie na taką interpretację do właściwej izby skarbowej. Izba skarbowa po rozpatrzeniu zażalenia wydaje decyzję, która albo zmienia postanowienie urzędu, albo odrzuca zażalenie podatnika, uznając odpowiedź organu pierwszej instancji za prawidłową.

3Skarga do sądu

Gdy podatnik nie jest usatysfakcjonowany decyzją izby skarbowej, może złożyć skargę do sądu administracyjnego.

3 KROKI

Jak wygląda droga do zaskarżenia interpretacji na nowych zasadach

1 Interpretacje wydaje minister finansów

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów. Również od tego dnia, aby otrzymać odpowiedź ministra, trzeba złożyć wniosek, przedstawiając w nim dokładny stan faktyczny (zdarzenie przyszłe), własne stanowisko w sprawie oraz pytanie. Wniosek trzeba przesłać do właściwej terytorialnie izby skarbowej. Generalnie dyrektor izby na udzielenie odpowiedzi ma trzy miesiące. Konieczne będzie także uiszczenie 75-złotowej opłaty od wniosku.

2 Wezwanie do ministra

Jeśli podatnik nie będzie zadowolony z odpowiedzi ministra finansów, będzie musiał wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa polegającego na wydaniu wadliwej interpretacji. Wezwanie takie jest odpowiednikiem środka odwoławczego i ma zastosowanie w sytuacjach, w których nie istnieje organ odwoławczy mogący w granicach swoich kompetencji orzekać w sprawie zgodności z prawem zaskarżanego rozstrzygnięcia.

3 Skarga do sądu

Gdy ponowna odpowiedź ministra również nie usatysfakcjonuje podatnika, będzie on mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego, który od 1 lipca 2007 r. jest uprawniony do kontroli pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Gdzie składać wnioski o uzyskanie interpretacji


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

l Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Infor.pl
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?
02 maja 2025

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...