Zakaz pracy w handlu w święta nie zmienia nominalnego czasu pracy

Arkadiusz Sobczyk
rozwiń więcej
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zakaz wykonywania pracy w handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne. Pozwala natomiast na pracę w handlu w niedzielę, ze względu na jej użyteczność i codzienne potrzeby ludności.

Dotychczas praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, była dozwolona zarówno w niedziele, jak i święta (art. 15110 pkt 9 lit. a) k.p). Obowiązująca od 26 października nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zakaz pracy w placówkach handlowych we wszystkie dni świąteczne. Stanowi o tym dodany nowelą art. 1519a ust. 1, zgodnie z którym praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona.

Warto podkreślić, że zmiana ta nie ma wpływu na sposób obliczania nominału czasu pracy wynikającego z art. 130 k.p. Oznacza to, że mimo zakazu pracy w dni świąteczne pracownik będzie miał do przepracowania taką samą liczbę dni (godzin) pracy w okresie rozliczeniowym jak ta, jaką miał przed wprowadzeniem tej zmiany do kodeksu pracy. Zmiana polega na tym, że nie można jedynie ustalić, czy praca była wykonywana w dni świąteczne.

Praca w niedzielę

Nadal dopuszczalna jest praca w niedziele w placówkach handlowych ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (art. 1519a ust. 3 k.p.). Wyjątek w tym zakresie dotyczy sytuacji, gdy w niedzielę przypadnie jedno z objętych zakazem pracy w handlu świąt. W myśl bowiem art. 1519a ust. 2 k.p. zakaz pracy w święta należy stosować również do przypadków, gdy święto przypada w niedzielę.

Regulacja ta obliguje pracodawców do zwrócenia uwagi na święto Zielonych Świątek (tj. Dzień Zesłania Ducha Św.), które zawsze przypada w niedzielę. Do tej pory święto nie obniżało nominalnego czasu pracy pracownika, przypadającego do przepracowania w danym miesiącu, z uwagi na brzmienie art. 130 k.p. Ponadto z uwagi na treść art. 15111 par. 4 k.p., który stanowi, że do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę, również w zakresie rozliczania czasu pracy i oddawania dni wolnych za pracę w Zielone Świątki (niedzielę), należało stosować przepisy dotyczące pracy w niedziele, a nie w święta. W chwili obecnej należy zwrócić uwagę, że również to ruchome święto jest objęte zakazem wskazanym w art. 1519a k.p.

Użyteczność bez znaczenia

Jednocześnie nowela poprzez uchylenie lit. a) w pkt 9 art. 15110 k.p. usuwa placówki handlowe z zawartego w tym przepisie katalogu miejsc, w których praca w niedziele i święta jest dozwolona przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Warto przypomnieć, że przyjęta pierwotnie przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy nie zawierała przepisu wskazującego wprost, iż praca w placówkach handlowych w święta jest niedozwolona. Przewidywała ona wprawdzie uchylenie lit. a) w pkt 9 art. 15110 k.p., dotyczącego placówek handlowych, jednak zabieg ten nie pozwalał na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków o istnieniu zakazu pracy w handlu w święta.

Problem ten dostrzegł Senat, zwracając uwagę, iż na gruncie przyjętej przez Sejm regulacji nadal można dowodzić, iż ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w święta w placówkach handlowych praca jest dopuszczalna. Zawarte bowiem w pkt 9 art. 15110 k.p. wyliczenie kategorii miejsc, w których praca w niedziele i święta jest dozwolona, stanowi jedynie wyliczenie przykładowe i nie ma charakteru katalogu zamkniętego, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności”. Z tego powodu Senat zgłosił poprawki, które wskazywały wprost, że praca w święta w placówkach handlu jest niedozwolona (art. 1519a ust. 1 k.p.), oraz uściślały, że niedozwolona jest praca w placówkach handlowych w święto, które przypada w niedzielę (art. 1519a ust. 2 k.p.). Obie zostały przez Sejm przyjęte. Dzięki jasno sformułowanemu zakazowi organizowania pracy w placówkach handlowych w 12 dni świątecznych wymienionych w ustawie o dniach wolnych od pracy, w ocenie ustawodawcy, pracodawcy nie będą mogli wskazywać jako uzasadnienia dla pracy w święto szczególnych potrzeb ludności czy też użyteczności społecznej.

Za pracę w niedzielę

Ustawa nowelizująca wprowadza odpowiednie zmiany do art. 15111 k.p., który określając zasady przyznawania dnia wolnego od pracy pracownikom wykonującym pracę w niedziele i święta, w swoim dotychczasowym brzmieniu odwołuje się tylko do art. 15110 pkt 1-9 k.p. Uwzględnienie przez nowelę w przepisie art. 15111 k.p. przypadków, o których mowa w art. 1519a ust. 3 k.p., gwarantuje również pracownikom zatrudnionym w placówkach handlowych prawo otrzymania dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę.

W JAKIE ŚWIĘTA OBOWIĄZUJE ZAKAZ PRACY W HANDLU

Święta, w które praca w handlu jest niedozwolona, wymienia ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 z późn. zm.). Są to:

 1 stycznia - Nowy Rok,

 pierwszy i drugi dzień Wielkiejnocy,

 1 maja - święto państwowe,

 3 maja - święto narodowe Trzeciego Maja,

 pierwszy dzień Zielonych Świątek,

 dzień Bożego Ciała,

 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

 1 listopada - Wszystkich Świętych,

 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

 25 i 26 grudnia - pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia

Arkadiusz Sobczyk
gp@infor.pl

Podstawa prawna: Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 2007 r. nr 176, poz. 1239).

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...