Rząd ma już plan legislacyjny

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
inforCMS
Rada Ministrów zamierza w ciągu pierwszego półrocza 2008 r. zaakceptować 123 projekty ustaw. Charakter priorytetowy w planie legislacyjnym mają propozycje ułatwień dla przedsiębiorców.

Rząd ma już plan legislacyjny, zgodnie z którym będzie przyjmował zmiany w prawie. W sumie w ciągu pół roku do Rady Ministrów mają trafić 123 projekty ustaw. W I kwartale będzie ich 64. Do najważniejszych należą projekty dotyczące oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od momentu uzyskania wotum zaufania rząd działał bez planu legislacyjnego. Większość dotychczasowych rządowych projektów ustaw, które znalazły się już w Sejmie implementują regulacje Unii Europejskiej. Zostały one przygotowane przez poprzedni rząd.

- Brak planu legislacyjnego na wczesnym etapie funkcjonowania rządu nie jest powodem do obaw. Lepiej przygotować porządny dokument niż pospiesznie prezentować słaby program - uważa dr Radosław Zubek, politolog z London School of Economics.

Zaznacza, że o wiele ważniejszą sprawą jest organizacja planowania.

- Jeśli okaże się, że rząd pójdzie w ślady swoich poprzedników i przygotuje plan legislacyjny w taki sposób, że będzie on przypadkowym zbiorem inicjatyw resortowych, to wówczas będzie to znak niepokojący - zaznacza Radosław Zubek.

Wyjaśnia, że słaba organizacja procesu programowania negatywnie wpływa na realizacje obietnic legislacyjnych, co z kolei obniża wiarygodność rządu i przewidywalność tworzenia prawa.

Liczba projektów, jakie znalazły się w planie legislacyjnym, może okazać się nierealna do przyjęcia.

Profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa zaznacza, że Rada Ministrów wnosi najwięcej projektów ustaw, dlatego praca według planu legislacyjnego jest konieczna.

- W zależności od kadencji 60 proc. do 65 proc. ustaw przyjmowanych przez Sejm przygotowuje rząd. Rada Ministrów może nadać konkretnej nowelizacji tryb pilny i skierować ją na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną. Dlatego plan legislacyjny jest potrzebny. Pozwala też dopasować różne resortowe projekty zmian w ustawach do siebie - mówi prof. Marek Chmaj.

Prokuratorzy bez nacisków

W I kwartale ma zostać przyjęty projekt zmian w ustawie o prokuraturze.

- Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego jest rozwiązaniem dobrym. Przekreśli możliwość bezpośredniego oddziaływania władzy wykonawczej na wykonywanie zadań przez prokuraturę - mówi dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaje, że jeżeli rozwiązanie to byłoby połączone z konsekwencją przestrzegania niezależności prokuratorów, to można spodziewać się pozytywnych rezultatów. Nie wyklucza jednak, że pewne zagrożenia dla działań prokuratury mogą się pojawić. Jednak - jak zaznacza - więcej zagrożeń może brać się z faktu, że prokuratorem generalnym jest czynny polityk, niż z tego, że funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostaną rozdzielone.

Zmiany gospodarcze

Jeżeli plan legislacyjny będzie realizowany, to jeszcze w tym kwartale można spodziewać się nowelizacji ustaw ułatwiających działalność gospodarczą przedsiębiorców. Najdalej do końca marca Rada Ministrów ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

- Przedsiębiorcom zostanie umożliwione zawieszenie działalności gospodarczej. Ponadto zostanie wprowadzone na wzór prawa karnego domniemanie, że działalność przedsiębiorcy jest zgodna z prawem - zapowiada Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

- Oprócz tego ma być zniesionych wiele pozwoleń, które teraz są wymagane - dodaje.

Sprawne państwo

W planie legislacyjnym znalazł się projekt nowelizacji prawa bankowego, który umożliwi policji uzyskiwanie informacji o użytkownikach pojazdów stanowiących własność banków. Obecnie, gdy taki kierowca popełni wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar, to policja ma trudności z ustaleniem jego tożsamości.

W planie legislacyjnym nie ma już projektów zmian w kodeksie karnym zaostrzających kary dla przestępców, są za to nowelizacje dostosowujące polskie prawo karne do wspólnotowych regulacji. Dotyczą one np. stosowania zasady wzajemnego uznawania kar o charakterze pieniężnym w UE, zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci i pornografii dziecięcej czy implementacji dyrektywy o walce z korupcją w sektorze prywatnym.

Zmiany prawa w I półroczu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

OPINIA

Bogusław Banaszak

profesor, przewodniczący Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów

Gwarancją dobrego prawa jest zapewnienie spójności różnych projektów ustaw. Powinny ją zapewnić konsultacje międzyresortowe. Również Rada Legislacyjna ma podobne zadanie i wyłapuje sprzeczne przepisy powstające w różnych ministerstwach. Ważne jest też przygotowanie dobrego planu legislacyjnego, który pozwala eliminować problemy ustawodawcze. Plan taki podlega opiniowaniu, dzięki czemu jedno ministerstwo wie, nad czym pracuje inne. Mimo to zdarzało się, że Rada Legislacyjna wyłapywała sprzeczne ze sobą projekty. Dobrze by było, gdyby najważniejsze propozycje zmian prawa trafiały do zaopiniowania Rady Legislacyjnej.

Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...