Jak zaskarżyć podwyżki opłat w spółdzielni

Adam Makosz
rozwiń więcej
Podwyżki comiesięcznych opłat w spółdzielni muszą być uzasadnione wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej czy mediów. Mieszkańcy, którzy nie zgodzą się na wyższe opłaty, mogą zaskarżyć je do sądu.

 

Spółdzielcy i właściciele lokali we wspólnotach mieszkaniowych nie płacą czynszu, lecz tzw. opłaty mieszkaniowe. Składają się na nie bieżące koszty eksploatacji budynku, składka na fundusz remontowy oraz opłaty za inne świadczenia, na przykład dostawę gazu i ciepłej wody.

 

Opłaty za eksploatację

 

Na bieżące koszty eksploatacji budynku w spółdzielniach mieszkaniowych składają się między innymi koszty zarządu nieruchomością. W odróżnieniu od wspólnot, którymi administrują często zewnętrzne firmy zarządzające, w spółdzielniach zajmują się tym zarządy, które są wybierane z grona członków lub innych mieszkańców. Członek zarządu dostaje co miesiąc pensję. Podobnie spółdzielcy składają się na wynagrodzenia dla księgowego (za prowadzenie ksiąg), pracowników działu inwestycyjnego, członkowskiego, organizacyjnego, na utrzymanie biura oraz dozorcy. Jeżeli osiedla strzeże firma ochroniarska, dochodzą również koszty ochrony.

Dodatkowym wydatkiem jest podatek od nieruchomości opłata za użytkowanie wieczyste (w sytuacji gdy właścicielem jest skarb państwa albo gmina, a spółdzielnia go jedynie użytkuje). W zależności od miejscowości i wartości działki, na której znajduje się jest blok, comiesięczne opłaty za użytkowanie mogą sięgać nawet 1 zł w przeliczeniu na mkw lokalu. Do opłat mieszkaniowych należy doliczyć również koszty energii elektrycznej zużytej w częściach wspólnych budynku i przez lampy oświetlające osiedle. Sporym wydatkiem jest też konserwacja budynków. W niektórych spółdzielniach członkowie łożą dodatkowo na działalność społeczno-wychowawczą, finansując gazetki osiedlowe i osiedlowy dom kultury.

 

Remonty i media

 

Ze składek na fundusz remontowy opłaca się remonty budynku, np. naprawę dachu, ocieplenie ścian, wymianę instalacji gazowej, remont klatki schodowej. Opłaty są liczone na metr kwadratowy mieszkania. Mieszkańcy muszą także płacić za dostawę zimnej i ciepłej wody, gazu oraz odprowadzenie ścieków. Jedna osoba przez miesiąc zużywa przeciętnie 6 m sześc. zimnej wody i 3-4 m sześc. ciepłej. Spółdzielcy pokrywają również koszty centralnego ogrzewania. Pomimo że korzysta się z niego przez okres jesienno-zimowy, to opłaty są rozłożone na cały rok.

 

Co robić w razie podwyżki

 

Członkowie spółdzielni, którzy zajmują mieszkania lokatorskie, własnościowe albo odrębną własność lokalu, muszą zostać odpowiednio wcześniej powiadomieni o zmianie wysokości opłat. Zarząd powinien to zrobić co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.

Jeżeli podwyżki opłat będą budziły wątpliwości, to w pierwszej kolejności można wystąpić do spółdzielni o kalkulację kosztów opracowanych dla naszej nieruchomości (może ona obejmować nawet kilka lub kilkanaście bloków). W kalkulacji powinny znaleźć się m.in. koszty sprawowania zarządu nieruchomościami. Wówczas można dokonać porównania przedstawionych stawek z kosztami występującymi na prywatnym rynku zarządców nieruchomości. Przedstawienie takiego wyliczenia na żądanie członka jest obowiązkiem, a nie dobrym gestem ze strony zarządu spółdzielni. Nie może się on od niego uchylać, na przykład powołując się na ochronę danych osobowych lub tajemnicę przedsiębiorstwa.

Kwestionować podwyżki opłat można wykorzystując dwie możliwości: w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i w sądzie.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze musi przewidywać statut spółdzielni. Wtedy wraz z informacją o podwyżce członkowie powinni dostać pouczenie o sposobie i terminie odwołania się w procedurze wewnątrzspółdzielczej. Odwołanie składa się do rady nadzorczej lub walnego zgromadzenia co nie daje prawa do wnoszenia opłaty w dotychczasowej wysokości.

 

W sądzie

 

Przepisy ostatniej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873) stanowią, że każdy członek spółdzielni, który zakwestionuje w sądzie podwyżki opłat uchwalone przez zarząd spółdzielni, będzie płacił według dotychczasowych stawek nieuwzględniających zmian.

Prawo do kwestionowania nowych czynszów, składek na fundusz remontowy, opłat za gaz, wodę czy elektryczność mają obecnie także osoby, które nie są członkami spółdzielni, o ile przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokali albo dysponują własnością hipoteczną.

 

OPŁATY MIESZKANIOWE

Koszty eksploatacyjne:

wynagrodzenie członków zarządu nieruchomością, czyli pensje dla prezesa oraz zarządu, księgowego i innych pracowników administracji

• podatek od nieruchomości

• opłata za użytkowanie wieczyste

• koszt prądu zużytego w częściach wspólnych budynku

wynagrodzenie dla dozorcy

• konserwacja budynku

• wywóz śmieci

• utrzymanie windy

• środki czystości

• ubezpieczenie

• inne dodatkowe świadczenia

Fundusz remontowy

Media:

• zimna i ciepła woda

• odprowadzanie ścieków

• centralne ogrzewanie

• dostawy gazu

 

Ważne! Zaskarżając podwyżkę, która jest uzasadniona wzrostem należnych od spółdzielni opłat za media, można przegrać sprawę w sądzie

 

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...