Nietypowy czas pracy pracownika

Ewa Wronikowska
rozwiń więcej
inforCMS
Obowiązujący u pracodawcy system czasu pracy oraz rozkład nie muszą być sztywne. Pracownik może wystąpic z wnioskiem o wprowadzenie systemu skróconego tygodnia pracy i systemu weekendowego.

Możliwość stosowania wobec pracownika systemu skróconego tygodnia pracy przewiduje art. 143 kodeksu pracy. Zatrudniony w tym systemie pracownik może wykonywać pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu, przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy maksymalnie do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Przepis ten zakłada zatem możliwość uelastycznienia czasu pracy na wniosek pracownika. Nie wskazuje jednak, co taki wniosek powinien zawierać. Wydaje się, że można w nim określić wszelkie kwestie dotyczące tego czasu pracy, a mianowicie:

- dni tygodnia, w których pracownik miałby świadczyć pracę (np. poniedziałek - czwartek,

- dobowy wymiar czasu pracy (np. do 10 godzin na dobę).

We wniosku pracownik może też jedynie przedstawić prośbę o zastosowanie systemu skróconego tygodnia pracy, nie określając warunków jej świadczenia. W takiej sytuacji pracodawca miałby swobodę w określeniu liczby dni roboczych tego pracownika oraz maksymalnego wymiaru dobowego czasu pracy w poszczególnych dniach.

W systemie skróconego tygodnia pracy pracownika obowiązuje dla poszczególnych miesięcy ogólny wymiar czasu pracy ustalany na podstawie art. 130 k.p.

W praktyce oznacza to, że pracownik zatrudniony na pełnym etacie, pracując w tym systemie, będzie wykonywał pracę zawsze przez cztery dni tygodnia, ponieważ nawet maksymalne wydłużenie dobowego wymiaru czasu pracy (do 12 godzin) w ciągu trzech dni nie wyczerpie obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Tylko pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może pracować mniej niż przez cztery dni tygodnia.

PRZYKŁAD: MIESIĘCZNE ROZLICZENIE CZASU PRACY

Pracownik, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy złożył wniosek o stosowanie wobec niego skróconego tygodnia pracy w następujący sposób: praca od poniedziałku do czwartku po 10 godzin na dobę. Przy sztywnym ustaleniu doby może okazać się, że w niektórych miesiącach wymiar czasu pracy może zostać przekroczony, a w innych zabraknie dni roboczych, by pracownik mógł przepracować pełen wymiar czasu pracy. Przykładowo wymiar czasy pracy w styczniu wynosi 176 godzin; dni roboczych (roboczych poniedziałków, wtorków, śród i czwartków) jest 18. Zatem pracownik pracuje przez 17 dni po 10 godzin, a 18 dnia przez 6 (dłuższa praca oznaczałaby godziny nadliczbowe). W lutym wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin; dni roboczych 16. Oznacza to, że pracownik musi przyjść do pracy w jakimś innym dniu na 8 godzin, by przepracować pełny wymiar 168 godzin. Najbezpieczniej zatem jest określać normę dobową maksymalną wartością do 12 godzin, a w indywidualnym harmonogramie ustalić pracownikowi pracę po 10 godzin na dobę.

Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika, oznacza to, że może, ale nie musi go uwzględnić. Może też wyrazić zgodę na zastosowanie wobec pracownika takiego systemu czasu pracy, lecz nie zaakceptować wybranych przez pracownika dni roboczych lub dobowego wymiaru czasu pracy. W takiej sytuacji dopuszczalne jest negocjowanie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą spornych kwestii. System skróconego tygodnia pracy ustalany na wniosek pracownika jest systemem wprowadzanym w drodze umowy o pracę (art. 150 par. 3 k.p.).

PRZYKŁAD: SZCZEGÓŁOWE WARUNKI W UMOWIE

W zakładzie pracy obowiązują dwa systemu czasu pracy: podstawowy i równoważny. Są one określone w regulaminie pracy. Pracownik składa wniosek o zastosowanie wobec niego systemu skróconego tygodnia pracy. Pracodawca może w odniesieniu do tego pracownika zastosować taki system pracy, mimo że nie jest on przewidziany w zakładzie (określony regulaminie pracy). Stosowanie tego sytemu będzie wynikało z indywidualnej umowy pracownika.

Praca weekendowa

Pracownik może też złożyć wniosek o zatrudnienie go w systemie pracy weekendowej (art. 144 k.p.). Przyjęcie tego wniosku przez pracodawcę oznacza, że pracownik będzie pracował wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta przy maksymalnym dopuszczalnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Podobnie jak system skróconego tygodnia pracy, jest on wprowadzany na podstawie umowy o pracę. W tym systemie dni pracy są jednak ściśle określone. Są to piątki, soboty, niedziele i święta - zatem nie jest dopuszczalna żadna umowna ich modyfikacja.

Ustawodawca nie uzależnia też możliwości wprowadzenia weekendowego systemu czasu pracy od rodzaju pracy ani szczególnych okoliczności jej wykonywania, które są wskazane w art. 15110 k.p. określającym, kiedy praca w niedzielę i święta jest dozwolona. Wprowadzenie tego systemu dla danego pracownika stanowi wystarczający powód do zatrudniania go w niedziele i święta.

W tym systemie dopuszczalność przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin nie oznacza, że pracownik każdego dnia weekendu powinien pracować 12 godzin (może to być także 4 czy 8 godzin). Pracownik nie musi też pracować we wszystkie dni weekendu, czyli piątki, soboty i niedziele. Może pracować tylko w soboty i niedziele. Taka możliwość dotyczy jednak wyłącznie pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy. Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy sytuacja taka raczej nie będzie możliwa, bowiem w tym przypadku ograniczeniem jest miesięczny okres rozliczeniowy oraz ograniczona liczba świąt w miesiącu (w niektórych zaś zupełny ich brak).

Jeżeli w systemie weekendowym (w przypadku pełnego etatu) praca może być świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta, przeciętny wymiar tygodniowy czasu pracy w praktyce może być niższy niż 40 godzin (3 dni x 12 godzin = 36 godzin). Tym samym pracownik nie przepracuje obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Tak będzie w sytuacji, gdy w okresie rozliczeniowym nie wystąpi święto przypadające w innym dniu niż piątek, sobota, niedziela, a liczba dni uznawanych za robocze (piątków, sobót, niedziel) w danym okresie rozliczeniowym będzie zbyt mała. Aby uniknąć takich sytuacji, należałoby w tym systemie zatrudniać pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy lub też traktować takie niepełnowymiarowe zatrudnienie jako zatrudnienie w pełnym wymiarze. Oznacza to, że w miesiącach, w których pracownicy weekendowi nie wypracują pełnego obowiązującego ich wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, powinni otrzymać wynagrodzenie w takiej wysokości jakby ten wymiar czasu pracy wypracowali.

PRZYKŁAD: ROZLICZENIE PRACY WEEKENDOWEJ

W styczniu wymiar czasu pracy wynosił 176 godz. Dni roboczych - świąt, piątków, sobót i niedziel - w styczniu było 13. Przy przyjęciu maksymalnego wymiaru dobowego 12 godzin dni roboczych powinno być 15 (14 dni po 12 godz. i 1 dzień 8 godz.). Pracując tylko w dni robocze charakterystyczne dla tego systemu po 12 godzin pracownik przepracował 156 godzin (13 dni x 12 godz.). Oznacza to, że nie przepracował pełnego etatu, lecz ok. 8/9 etatu.

Podobnie było w lutym 2008 roku. Wymiar czasu pracy w tym miesiącu wynosił 168 godzin, dni roboczych w systemie weekendowym było 13, co daje nam 156 godz. (13 x 12 godz.). Czyli do przepracowania pełnego wymiaru czasu pracy pracownikowi brakowało jednego 12-godzinnego dnia pracy. Problemu w odniesieniu do przepracowania pełnego wymiaru czasu pracy pracownik nie będzie miał natomiast: w marcu, maju, sierpniu i listopadzie 2008 r.

Własny rozkład czasu pracy

Inną możliwość uelastycznienia czasu pracy daje art. 142 k.p. Zgodnie z nim na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty, a więc dopasować rozkład czasu pracy do jego indywidualnych potrzeb.

Indywidualnym rozkładem czasu pracy można zatem wprowadzić niestandardowe godziny rozpoczynania i kończenia pracy, wymiar czasu pracy w poszczególnych dniach i tygodniach, terminy dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

PRZYKŁAD: INDYWIDUALNY ROZKŁAD CZASU PRACY

W zakładzie pracy obowiązuje podstawowy czas pracy; rozkład czasu pracy jest stały i uregulowany został w regulaminie pracy: poniedziałek - piątek: 7.30 - 15.30. Jeden z pracowników, ze względu na miejsce zamieszkania, nie jest w stanie dojechać do pracy na godzinę 7.30. Może zatem wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy, wedle którego pracę będzie rozpoczynał o 8.30, a kończył o 16.30. Pracodawca jednak musi wyrazić zgodę na tego rodzaju zmianę.

Dla innych wyznań

W przypadku indywidualnych rozkładów czasu pracy należy zwrócić uwagę na regulację szczególną w tym zakresie. Zgodnie z rozporządzeniem ministrów pracy i polityki socjalnej oraz edukacji narodowej z 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. nr 26, poz. 235). Zgodnie z par. 1, w odniesieniu do pracowników należących do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne przypadają w określonym dniu każdego tygodnia, w celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy. W tym przypadku wniosek pracownika obliguje pracodawcę do ustalania stosownego rozkładu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wymiar czasu pracy w 2008 roku

EWA WRONIKOWSKA

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 142, art. 143 i art. 144 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...