Zgłoś nabycie mieszkania w gminie

inforCMS
Nabywca działki mieszkania lub domu, powinien złożyć gminie odpowiednią informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Ma na to 14 dni od daty nabycia.

 

Nabycie mieszkania czy domu to nie tylko formalności związane z podpisaniem aktu własności czy konieczność założenia lub zmiany w księdze wieczystej. Na nowym właścicielu ciążą także obowiązki podatkowe. Budynki lub ich części, a także budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Kiedy powstaje obowiązek

Co do zasady obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie.

Ważne!

Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień z podatku, zarówno ustawowych, jak i wprowadzonych uchwałą rady gminy

Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ostatecznym wykończeniem.

Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeśli podatnik np. sprzeda czy podaruje dom, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ustaje z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym miało miejsce to zdarzenie. Jeżeli obowiązek uiszczania tej daniny powstał albo ustał w trakcie roku podatkowego, podatek płaci się proporcjonalnie tylko za część roku.

W przypadku osób fizycznych, podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustalany jest w drodze decyzji. Podatnik czeka na decyzję, na mocy której zobowiązany jest do uiszczenia podatku. Decyzje wydaje organ podatkowy, czyli wójt gminy (burmistrz, prezydent) właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, czyli np. mieszkania czy domu.

Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. W przypadku mieszkań czy domów podatek od nieruchomości nie jest zazwyczaj wysoki. Dlatego można zapłacić całą kwotę od razu.

Informacja od osoby fizycznej

Wiele osób po przejściu całej żmudnej procedury związanej z nabyciem nowego lokum zapomina o odwiedzeniu urzędu gminy. Zgodnie z przepisami osoby fizyczne mają obowiązek złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru. Informacja musi trafić do organu w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia określonego przepisami zdarzenia.

Mówiąc prościej, obowiązek złożenia informacji powstanie nie tylko wtedy, gdy nieruchomość została kupiona czy wybudowana. Obowiązek informowania gminy obejmuje także wszelkie zmiany mające wpływ na wysokość podatku. Będzie to dla przykładu rozbudowa domu i w konsekwencji zwiększenie jego powierzchni, operacje mające wpływ na powiększenie działki czy jej zmniejszenie itp. Informację trzeba złożyć w terminie 14 dni od wystąpienia powyższych zmian.

Formularze są ustalane przez gminy i tam można je znaleźć. Podatnik, oprócz danych adresowych i personalnych, zamieści w nich m.in. informacje dotyczące daty nabycia własności, rodzaju własności, powierzchni budynków i gruntów.

Formalności tych dopełnisz w tym urzędzie gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość.

Na koniec jeszcze jednak informacja praktyczna. Oczywiście niezłożenie informacji w terminie 14 dni stanowi naruszenie obowiązków podatkowych i może być podstawą wymierzenia przez organ podatkowy (w tym przypadku organ gminy) sankcji karnych skarbowych. I warto o tym pamiętać. W praktyce jednak gminy rzadko sięgają do tak drastycznych środków i nie nakładają na właścicieli mieszkań dodatkowych kar.

KTO MUSI ZAPŁACIĆ PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Podatnikami podatku od nieruchomości jest:

• właściciel

• użytkownik wieczysty

• samoistny posiadacz

• w niektórych przypadkach - posiadacz zależny nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...