Podstawowe informacje o postępowaniu spadkowym

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Wnosząc do sądu sprawę o ustalenie praw do spadku, trzeba wymienić wszystkich spadkobierców, którzy dziedziczą. Nie można pominąć nawet tych, o których nie wiadomo, gdzie obecnie przebywają.

Czy wskazać nieżyjących spadkobierców

Chcę ustalić prawa do spadku po moich dziadkach. Czy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku muszę wskazać nawet tych spadkobierców, którzy już nie żyją, oraz tych, których adresów nie znam?

Tak

We wniosku o stwierdzenie spadku należy wskazać wszystkich spadkobierców ustawowych. Nie można w nim pominąć spadkobierców, którzy w dniu składania wniosku już nie żyją, ponieważ w ich miejsce prawo do spadku mają ich ustawowi albo testamentowi spadkobiercy.

Gdyby spadkobierca w momencie składania wniosku już nie żył, ale pozostawił swoich spadkobierców, to wówczas w tym samym wniosku można żądać stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach. Dopuszczalne jest to wówczas, gdy właściwość sądu dla tych wszystkich spadkobierców jest taka sama, czyli nie ma kolizji właściwości miejscowej sądów spadku.

We wniosku o stwierdzenie spadku trzeba również wyszczególnić tych spadkobierców, których aktualnego adresu wnioskodawca nie zna, oraz tych, którzy już od dawna mieszkają za granicą i wiadomo, że na rozprawę nie przyjadą.

We wniosku należy więc wskazać nie tylko po kim ma być stwierdzone nabycie spadku, lecz również celowe jest wskazanie spadkobierców oraz udziałów, w jakich im spadek przypada, chociaż wskazanie udziałów nie należy do obowiązków spadkodawcy.

Co do określenia wielkości udziałów spadkowych oraz tytułu powołania do dziedziczenia sąd ma obowiązek orzec zgodnie z faktami oraz rzeczywistym stanem prawnym, niezależnie od treści zgłoszonych wniosków. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale sygn. akt III CZP 13/73, opublikowanej w OSNCP z 1974 r. nr 9, poz. 144.

Podstawa prawna

• Art. 669 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy sąd stwierdzi nabycie spadku przez inne osoby

Po śmierci matki wniosłam sprawę o spadek i chciałam, aby sąd powołał do dziedziczenia mnie oraz brata. Jednak na rozprawie brat przedstawił testament, w którym matka zrobiła wyłącznie jego swoim spadkobiercą. Sąd przyznał prawa spadkowe wyłącznie mojemu bratu. Czy mógł tak postąpić?

Tak

Sąd może stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców innych niż wskazanych we wniosku lub wskazanych przez uczestników postępowania. Dlatego, mimo że wnioskodawca wskazał innych spadkobierców (np. ustawowych), sąd mógł do dziedziczenia powołać spadkobiercę nawet niewymienionego przez nich we wniosku.

Sąd ma również prawo powołać do dziedziczenia spadkobierców testamentowych, mimo że wnioskodawca we wniosku domagał się orzeczenia o nabyciu spadku przez spadkobierców ustawowych.

Sąd ma obowiązek zbadać, kto jest spadkobiercą ustawowym oraz testamentowym oraz wziąć pod uwagę okoliczności wyłączające poszczególne osoby od dziedziczenia, a także zbadać zarzuty kwestionujące ważność lub skuteczność testamentu. Bierze też pod uwagę okoliczności wyłączające lub ograniczające zdolność spadkobrania poszczególnych osób.

Podstawa prawna

• Art. 677 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy zostaną wezwani pominięci w testamencie

Spadkodawca pozostawił testament, w którym powołał mnie do dziedziczenia. Natomiast pominął w nim spadkobierców ustawowych. Czy sąd spadku wydający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku musi na rozprawę wezwać wszystkich spadkobierców, nawet pominiętych w testamencie?

Tak

Sąd spadku powinien wezwać na rozprawę wnioskodawcę oraz wszystkie osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Nie może pominąć spadkobierców testamentowych nawet wówczas, gdy zostali oni pominięci w testamencie i nie kwestionowali ważności testamentu.

Zdaniem Sądu Najwyższego, w postępowaniu powinny brać udział również wszystkie osoby, na które przeszły prawa spadkobierców.

Oprócz nich wzywa też na rozprawę wszystkie zainteresowane osoby, które zgłosiły chęć uczestniczenia w sprawie, oraz te, których udział sąd uzna za konieczny.

Gdyby zaś spadkobierca ustawowy dziedziczący w pierwszej kolejności odrzucił spadek, to wówczas sąd spadku musi wezwać do udziału w sprawie - jako osoby zainteresowane - tych, którzy nabywają spadek w dalszej kolejności według ogólnych zasad dziedziczenia ustawowego.

Podstawa prawna

• Art. 670 i 669 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy sąd wzywa dzieci pozamałżeńskie

Konkubina zmarłego twierdzi, że był on ojcem jej dziecka. Przed jego śmiercią ojcostwo nie zostało jednak ustalone. Czy dziecko pozamałżeńskie powinno zostać wezwane na rozprawę w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku?

Tak

Dzieci pozamałżeńskie dziedziczą po spadkodawcy na takich samych zasadach jak dzieci urodzone podczas małżeństwa, pod warunkiem że ojcostwo zostało ustalone. Może się jednak zdarzyć, już nawet w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, że spadkodawca pozostawił dzieci pozamałżeńskie, ale jego ojcostwo nie zostało ustalone. W takim przypadku sąd powinien odroczyć rozprawę o stwierdzenie nabycia spadku, aby dzieci mogły przeprowadzić sprawę o ustalenie ojcostwa oraz wykazać swoje uprawnienia spadkowe. Sąd powinien też udzielić tym dzieciom odpowiednich wskazówek co do sposobu dalszego postępowania. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 28 kwietnia 1975 r. w sprawie sygn. akt III CRN 42/75, które nie zostało opublikowane.

Podstawa prawna

• Art. 669 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy konieczne są dodatkowe oświadczenia

We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku napisałem, że jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Czy sąd może domagać się, abym jeszcze dodatkowo złożył oświadczenie w tej sprawie na rozprawie?

Tak

Na rozprawie w sprawie nabycia spadku sąd może żądać, aby zgłaszający się spadkobierca złożył zapewnienie, że nie ma innych spadkobierców. Spadkobierca musi wówczas oświadczyć o wszystkim, co jest mu wiadome o istnieniu albo o nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia, albo dziedziczyłyby razem z nim, a także o istnieniu albo nieistnieniu testamentów spadkodawcy.

Pod względem skutków karnych zapewnienie jest równoznaczne ze złożeniem zeznań pod przyrzeczeniem. O tych skutkach sąd ma obowiązek uprzedzić składającego zapewnienie.

Składający zapewnienie spadkobierca wyjaśnia, jakich krewnych pozostawił spadkodawca, np. małżonka, dzieci lub wnuki. Gdyby spadkodawca nie pozostawił zstępnych, to wówczas osoba składająca zapewnienie musi wyjaśnić, czy po śmierci spadkodawcy pozostało przy życiu rodzeństwo, potomstwo rodzeństwa i rodzice spadkodawcy.

Podaje też dane tych osób i ich imiona, nazwiska, adres, rok urodzenia (jeżeli ma na ten temat jakieś informacje) oraz określa stopień pokrewieństwa. Wskazuje też osoby, które pozostały po śmierci spadkodawcy i mogłyby po nim dziedziczyć, ale zmarły. Podaje wówczas datę zgonu oraz informacje o ich ewentualnych spadkobiercach bez względu na to, gdzie mieszkają: w kraju czy za granicą.

Musi też wyjaśnić, czy spadkodawca pozostawił testament.

Jeżeli jednak nikt nie złoży takiego oświadczenia na rozprawie, to sąd rozpozna wniosek i wyda orzeczenie. Jednak wówczas sprawa może toczyć się dłużej. Natomiast nie jest dopuszczalne złożenie zapewnienia przez pełnomocnika.

Jeżeli jednak zapewnienie nie zostało złożone, albo gdy sąd tego zapewnienia oraz innych dowodów nie uzna za wystarczające, to stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie.

Podstawa prawna

• Art. 671-672 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Czy sąd wzywa przez ogłoszenie w prasie

Jestem zainteresowana w ustaleniu spadkobierców do sąsiadującej z moją działką nieruchomości. Chcę wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie praw do spadku. Czy sąd wezwie wówczas spadkobierców przez ogłoszenie?

Tak

Sąd ma obowiązek wezwać spadkobierców przez ogłoszenie, gdy nie zna ich danych, a także w każdej sprawie, w której nie zostało złożone zapewnienie spadkowe, bo np. jedynym uczestnikiem jest osoba niebędąca spadkobiercą, albo wszyscy spadkobiercy odmówili złożenia zapewnienia. Ogłoszenie należy zamieścić w piśmie poczytnym na terenie kraju i podać publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy w sposób i w tym miejscu przyjęty.

Podstawa prawna

• Art. 672, 673 i 674 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...