Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Katarzyna Wojciechowska
rozwiń więcej
inforCMS
Składając zeznanie roczne za 2008 r., podatnicy mogą skorzystać z uprzywilejowanych form rozliczenia podatku. Pierwsza z nich dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, druga - małżonków.

Warunek 1 - Pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy

Aby skorzystać z rozliczenia podatku za 2008 r. wspólnie z małżonkiem, nie wystarczy sam fakt zawarcia związku małżeńskiego. Stanie się to możliwe tylko pod warunkiem, że:

• małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały 2008 r.,

• pomiędzy małżonkami istniała przez cały 2008 r. wspólność majątkowa (art. 6 ust. 2 updof).

PRZYKŁAD

Pani Anna Skowrońska zawarła 10 lipca 2008 r. związek małżeński z panem Tomaszem Maciejewskim. Od tego momentu istniała między małżonkami wspólność majątkowa. Ponieważ państwo Maciejewscy nie pozostawali małżeństwem przez cały 2008 r. oraz nie istniała między nimi przez cały ten rok wspólność majątkowa, nie mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania w rozliczeniu za 2008 r. Z uprzywilejowanej formy rozliczenia podatku będą mogli skorzystać dopiero w rozliczeniu za 2009 r. (pod warunkiem, że nadal będą pozostawali w związku małżeńskim przez cały 2009 r. oraz przez cały 2009 r. będą objęci wspólnością majątkową).

Należy podkreślić, że z możliwości wspólnego rozliczenia można również skorzystać w przypadku śmierci jednego z małżonków. Wniosek w tej sprawie ma prawo złożyć podatnik, który:

• zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,

• pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego (art. 6a ust. 1 updof).

Ponadto między małżonkami w roku podatkowym musiała istnieć wspólność majątkowa.

PRZYKŁAD

Pan Jan Krzaklewski pozostawał przez cały 2008 r. w związku małżeńskim z panią Marią Krzaklewską. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa. 10 lutego 2009 r. pan Jan Krzaklewski zmarł. Do tego czasu małżonkowie nie złożyli zeznania za 2008 r. Ponieważ pan Krzaklewski zmarł po zakończeniu 2008 r., ale przed terminem do złożenia zaznania za 2008 r., jego żona ma prawo rozliczyć podatek za 2008 r. na zasadach wspólnego rozliczenia małżonków.

Możliwość skorzystania ze wspólnego opodatkowania małżonków, w przypadku śmierci jednego z nich, potwierdzają organy podatkowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie w piśmie z 8 marca 2006 r., nr PDFN/415-61/2005, stwierdził, że:

Zgodnie z ww. art. 6a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:

1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,

2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Przepis ten przyznaje prawo do preferencyjnego opodatkowania osobom, których małżonek zmarł w roku podatkowym albo w roku następnym, ale przed złożeniem zeznania podatkowego za rok poprzedni. Zatem podatniczce przysługuje za 2005 rok prawo do rozliczenia dochodów wspólnie z dochodami zmarłego małżonka. Wybór sposobu opodatkowania należy do podatnika.

Na skutek nowelizacji updof z 6 listopada 2008 r. już w rozliczeniu dochodów za 2008 r. ze wspólnego opodatkowania mogą skorzystać małżonkowie, którzy mają miejsce zamieszkania poza granicami Polski. Wniosek o wspólne opodatkowanie mogą złożyć małżonkowie:

• którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

• z których jeden podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej, a drugi ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Warunkiem wspólnego rozliczenia tych małżeństw za 2008 r. jest osiągnięcie w 2008 r. podlegającego opodatkowaniu w Polsce przychodu w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym oraz udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 3a updof). Certyfikat rezydencji małżonkowie mają obowiązek złożyć wraz z zeznaniem podatkowym. Należy pamiętać, że małżonkowie ci są obowiązani na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku, przedstawiając zaświadczenie wydane przez właściwy organ podatkowy innego niż Polska kraju Unii lub innego państwa należącego do EOG albo Szwajcarii, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 6 ust. 13 updof).

Warunek 2 - Nieosiąganie przez małżonków dochodów opodatkowanych na zasadach szczególnych

Ze wspólnego opodatkowania nie mogą skorzystać małżonkowie, do których mają zastosowanie przepisy:

• art. 30c updof, czyli dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym;

PRZYKŁAD

Pan Wojciech Mańkowski prowadził w 2008 r. działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jego żona osiągnęła w 2008 r. przychody ze stosunku pracy i z umów zlecenia. Państwo Mańkowscy byli małżeństwem przez cały 2008 r. i istniała między nimi wspólność majątkowa. Ponieważ działalność pana Mańkowskiego była opodatkowana w 2008 r. podatkiem liniowym, małżonkowie nie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatku za 2008 r.

Należy podkreślić, że jeżeli małżonek utracił w trakcie roku podatkowego prawo do opodatkowania podatkiem liniowym, może skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 23 listopada 2006 r., nr SD/415-66/06, Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce stwierdził, że:

W myśl art. 6 ust. 8 ww. ustawy sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 ww. artykułu, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c (...). Wyłączenie to nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy podatnik z uwagi na świadczenie usług, o których mowa w art. 9a ust. 3 updof, utraci w trakcie roku podatkowego prawo do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ww. ustawy. Podatnik ten jest bowiem zobowiązany do rozliczenia się na zasadach ogólnych (...), wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 updof, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika, iż w przypadku utraty w ciągu roku podatkowego prawa do opodatkowania podatkiem liniowym będzie miał prawo do wspólnego opodatkowania z małżonką, jest prawidłowe.

• ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Warunek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te są zawierane poza prowadzoną działalnością gospodarczą, a osiągane przychody są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

PRZYKŁAD

Pan Adam Kaczorowski z żoną osiągnęli w 2008 r. tylko przychody ze stosunku pracy. Jednocześnie w 2008 r. wynajmowali mieszkanie odziedziczone po rodzicach. Przychody osiągane z tego tytułu opodatkowywali zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Państwo Kaczorowscy byli małżeństwem przez cały 2008 r. i istniała między nimi wspólność majątkowa. Ponieważ przychody z najmu nie zostały osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a małżonkowie nie uzyskali dochodów wykluczających wspólne opodatkowanie, mogą w zeznaniu za 2008 r. rozliczyć się wspólnie.

• ustawy o podatku tonażowym, regulującej zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej.

Warunek 3 - Wyrażenie wniosku o wspólne opodatkowanie

Małżonkowie, którzy zamierzają skorzystać ze wspólnego opodatkowania, muszą złożyć w tej sprawie wniosek. Nie trzeba go składać na osobnym dokumencie. Służy do tego odpowiednia rubryka w formularzu PIT-37. Wypełniając zeznanie PIT-37 wspólnie z małżonkiem, w rubryce dotyczącej wyboru sposobu opodatkowania, w poz. 6 należy zaznaczyć kwadrat nr 3.

Podatnicy muszą pamiętać, że aby skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonkiem, zeznanie roczne za 2008 r., w którym wyrażą taką chęć, muszą złożyć w terminie do 30 kwietnia 2009 r. Opóźnienie w złożeniu zeznania rocznego powoduje utratę prawa do wspólnego rozliczenia podatku (art. 6 ust. 10 updof).

• art. 6 ust. 2, 3, 8, 9 i art. 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Infor.pl
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

pokaż więcej
Proszę czekać...