Wyniki egzaminu będą podawane na bieżąco

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
inforCMS
Od 9 czerwca praktyczną część egzaminu na prawo jazdy będzie można skrócić do 25 minut, jeżeli wszystkie manewry zostaną wykonane poprawnie. Dzięki temu kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie.

Od dziewiątego czerwca zaczną obowiązywać nowe zasady egzaminu na prawo jazdy. Tego dnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury z 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 z późn. zm.). Najważniejszą zmianą w przepisach jest możliwość skrócenia jazdy, jeżeli kandydat na kierowcę dobrze wykona wszystkie elementy praktycznej części egzaminu. W takim przypadku jazda może zostać zakończona nawet po 25 minutach.

We władzy egzaminatora

– Możliwość skrócenia części praktycznej egzaminu na prawo jazdy sprawi, że kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie – uważa Jarosław Czwajda, kierownik oddziału egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Jego zdaniem w wielu przypadkach egzaminator już po 15 minutach jazdy jest w stanie ocenić umiejętności kandydata na kierowcę.

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy trwa 40 minut. Egzaminator nie może zakończyć go wcześniej, nawet jeżeli kierowca nie popełnił żadnego błędu. Według Ministerstwa Infrastruktury, jeżeli egzaminator zakończyłby egzamin przed upływem 40 minut, to wynik może zostać unieważniony.

Zmiana prawa nie oznacza jednak, że w każdym przypadku egzamin będzie trwał 25 minut. Część praktyczna nadal może trwać 40 minut. Jednak jeżeli kandydat na kierowcę dobrze sobie radzi za kierownicą, egzaminator będzie mógł wcześniej zaliczyć egzamin.

Dwa elementy budowy

Nowelizacja rozporządzenia znosi obowiązek sprawdzania wszystkich elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu, takich jak poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodzącego, działanie sygnału dźwiękowego czy działanie świateł. Osoba przystępująca do egzaminu będzie musiała wskazać dwa losowo wybrane elementy budowy samochodu. Będzie na to miała maksymalnie pięć minut. Obecnie nie ma limitu czasowego na wskazanie łącznie kilkunastu elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu.

Lista błędów

Na egzaminie praktycznym można popełnić dwa błędy, które nie będą dyskwalifikowały zdającego. Od tej zasady rozporządzenie wprowadza wyjątki, powodujące niezaliczenie egzaminu. Na przykład zlekceważenie przez zdającego znaków zakazujących wjazdu lub ruchu w obu kierunkach oraz zakazu skrętu. Podobnie będzie w przypadku niezastosowania się do nakazu jazdy lub najechania na linię podwójną ciągłą. Znowelizowane rozporządzenie rozszerza listę błędów, których popełnienie spowoduje natychmiastowe zakończenie egzaminu z wynikiem niedostatecznym. Jeżeli kierujący nie zastosuje się do znaku Stop, to automatycznie egzamin zakończy się. Tak samo będzie w przypadku niezastosowania się do poziomego znaku P21, który oznacza powierzchnię wyłączoną z ruch (wysepka).

NOWE ZASADY EGZAMINU NA PRAWO JAZDY

• Możliwość skrócenia egzaminu praktycznego do 25 minut

• Przy sprawdzianie ze znajomości budowy samochodu zdający musi wskazać dwa elementy stanu technicznego auta

• Po niezastosowaniu się do znaku STOP egzamin zakończy się wynikiem niedostatecznym

• Po najechaniu przez zdającego na tzw. wysepkę (część wyłączoną z ruchu) egzamin zostanie od razu przerwany z wynikiem negatywnym

• Egzaminator musi na bieżąco informować zdającego o aktualnym wyniku egzaminu

• Obowiązek przekazania osobie egzaminowanej kopii arkusza przebiegu egzaminu w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...