Pracownik na dyżurze

Pracownik może zostać zobowiązany do pozostawania w gotowości do wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy. Takie wyczekiwanie na potrzebę świadczenia pracy określa się mianem dyżuru pracowniczego. Każdy pracownik może być zobowiązany do dyżurowania poza normalnym czasem pracy, jeżeli wymaga tego specyfika jego pracy.
W powszechnym przekonaniu dyżur, o którym mowa w przepisach kodeksu pracy, jest utożsamiany z określonymi grupami pracowników, np. zatrudnionymi w służbie zdrowia. Jest to nieprawidłowe, bowiem dyżur pracowniczy dotyczy ogółu pracowników, mimo że w przypadku niektórych zawodów jest częstą praktyką, a w innych instytucją mało znaną.
Każdy pracownik może być więc zobowiązany do dyżurowania poza normalnym czasem pracy, jeżeli będzie tego wymagał rodzaj jego pracy. Instytucja ta została bowiem pomyślana dla prac, których specyfika wymusza większą dyspozycyjność pracowników, ale nie ma pewności, że będą o­ni w tym czasie wykonywać konkretną pracę. Dyżur jest zatem biernym oczekiwaniem na przydział pracy, co do której nie wiadomo, czy powstanie konieczność jej wykonywania.
Pozostawanie w pogotowiu
Zgodnie z art. 1515 par. 1 k.p., pracownik może zostać zobowiązany do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu. Przepis ten traktuje dyżur jako świadczenie osobiste pracownika będące realizacją jego obowiązków wobec pracodawcy.
Pełnienie dyżuru nie jest zatem równoznaczne ze świadczeniem pracy, lecz jest okresem wyczekiwania przez pracownika na powstanie takiej potrzeby. Jest to okres pogotowia poza normalnymi godzinami pracy, w którym pracownik musi pozostawać, aby mógł wykonywać pracę, gdy zaistnieje taka konieczność.
Dyżur pracowniczy jest zatem zobowiązaniem do wykonania dodatkowego zadania zgodnie z treścią umowy o pracę. W konsekwencji pracownik nie może odmówić pełnienia dyżuru, bowiem jest to jedna z jego powinności pracowniczych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

INSTRUKCJA
Jak planować i rozliczać dyżury
ETAP 1
ZAPLANUJ DYŻURY. Ustalając plan dyżurów, należy przestrzegać prawa pracownika do odpoczynku.

ETAP 2
OKREŚL MIEJSCE DYŻURU. Zakres świadczeń pracownika zależy od tego, gdzie pełni dyżur – w domu czy w zakładzie pracy albo innym miejscu wskazanym przez pracodawcę.

ETAP 3
USTAL LICZBĘ GODZIN PRACY PODCZAS DYŻURU. Jeżeli podczas dyżuru pracownik nie świadczył pracy, przysługuje mu czas wolny lub wynagrodzenie ustalone w sposób wskazany w art. 1515 par. 3 k.p. Natomiast godziny efektywnej pracy przekraczające normy czasu pracy uznawane są za godziny nadliczbowe.
Kiedy wlicza się do czasu pracy
Zgodnie z art. 151 par. 2 k.p., czasu dyżuru pełnionego przez pracownika poza normalnymi godzinami pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Zasada ta dotyczy sytuacji, w których pracownik pozostaje tylko w pogotowiu.
Inaczej jest natomiast, gdy w tym czasie pracownik świadczy pracę. Jeżeli bowiem w trakcie dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz i w interesie pracodawcy, należy czas przeznaczony na ich wykonanie zaliczyć do czasu pracy. W zależności od tego, ile czasu pracownik tylko dyżurował, a ile poświęcił na wykonywanie dodatkowych czynności, czas dyżuru w odpowiedniej części (lub nawet w całości) jest wliczany do czasu pracy.
Ponadto godziny efektywnej pracy podczas dyżuru w warunkach wskazanych w art. 151 par. 1 k.p., jako przekraczające normy czasu pracy ustalone dla pracownika, muszą być traktowane jako godziny nadliczbowe z wszelkimi wynikającymi z tego tytułu następstwami, a więc i w zakresie prawa do dodatkowego wynagrodzenia (wyrok SN z 31 stycznia 1978 r., I PRN 147/77; OSNCP z 1978 r. nr 7, poz. 126).
Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku gwarantowanego przepisami kodeksu pracy.
Czas wolny za dyżur
Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia. Dyżurowanie w domu nie uprawnia pracownika do żadnej rekompensaty i za ten czas pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia. Natomiast czas wolny za dyżur udzielany jest w takim samym wymiarze, jak długość dyżuru, a więc w stosunku 1: 1, niezależnie od tego, w jakim dniu był o­n pełniony. Pracodawca może wybrać, czy zapłaci pracownikowi za czas dyżuru, czy udzieli mu w zamian czasu wolnego – jeżeli bowiem nie jest możliwe zrekompensowanie dyżuru czasem wolnym, pracodawca musi wypłacić pracownikowi stosowne wynagrodzenie.
Można ustalić korzystniej
Ponadto w układzie lub regulaminie obowiązującym w zakładzie pracodawca może za czas dyżuru ustalić wyższe wynagrodzenie oraz przyznać prawo do niego pracownikom pełniącym dyżur w domu. Korzystniejsze unormowania w tym zakresie można również wprowadzić do umowy.
Danuta Klucz


Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...