Kiedy i dlaczego występuje mobbing

Mobbing może polegać na wrogim i nieetycznym systematycznie powtarzającym się zachowaniu, skierowanym wobec jednej lub kilku osób, którego skutkiem jest wyeliminowanie danej osoby z zespołu. Według definicji znajdującej się w Kodeksie pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników (art. 94(3) k.p.).
Beata Superson-Polowiec
radca prawny
Objawy i cechy mobbingu
W praktyce mobbing może się objawiać m.in. jako ciągłe, nieuzasadnione krytykowanie wykonywanej przez pracownika pracy, odbieranie pracownikowi bez uzasadnionego powodu prac poleconych wcześniej do wykonania, nieprzyznawanie pracownikowi żadnych zadań do wykonania, wydawanie sprzecznych poleceń, polecanie wykonywania zadań poniżej umiejętności pracownika, unikanie przez przełożonego rozmów z pracownikiem, rozpowiadanie informacji o życiu prywatnym.
Można wyróżnić trzy cechy charakterystyczne dla mobbingu:
stosowanie przez sprawcę (lub też sprawców) przemocy psychicznej,
cel, jaki zamierza zrealizować sprawca – poniżenie pracownika, co prowadzi najczęściej do odizolowania go w zespole, a następnie zwolnienia,
długotrwałość oraz częstotliwość – dwukrotne czy trzykrotne zdarzenia mogą nie mieścić się w definicji mobbingu, mogą stanowić przejaw konfliktu.
Na pewno nie można uznać za mobbing jednorazowego wyładowania złości przełożonego na podwładnym pracowniku, bez względu na naganność takiego zachowania.
O tym, czy w danym przypadku miał miejsce mobbing, będą każdorazowo decydowały okoliczności faktyczne danego przypadku.
przykład
Pracownica zatrudniona w dziale księgowości otrzymała polecenie od przełożonego, aby w drzwiach wejściowych postawiła swoje krzesło i, siedząc na nim przez 8 godzin, mówiła dzień dobry wszystkim wchodzącym do budynku. Zadanie to miała wykonywać przez 2 dni w tygodniu. Takie działanie pracodawcy należy uznać za mobbing.
Przyczyny mobbingu
Definicja mobbingu nie wskazuje przyczyn, z powodu których może nastąpić nękanie i zastraszanie pracownika, dlatego nie jest konieczne wykazanie, żeby miało o­no jakąś przyczynę, by kwalifikować je jako mobbing.
Wyróżnia się jednak pewne grupy przyczyn sprzyjające wystąpieniu mobbingu:
przyczyny społeczne – np. bezrobocie, stałe zagrożenie utratą pracy i świadomy tego faktu przełożony ze skłonnościami do zmuszania podwładnych do wykonywania wszelkich poleceń,
cechy zarządzającego organizacją – osoba o wyolbrzymionym poczuciu własnej wartości, przeceniająca swoje umiejętności i swoją wiedzę; dla części przełożonych szykanowanie pracownika jest sposobem na odwrócenie uwagi od własnej niekompetencji,
szczególna pozycja społeczna ofiary mobbingu – często wystarcza fakt, że osoba ma inny kolor skóry, wywodzi się z innego kręgu kulturowego lub jest innej narodowości; powodem może stać się także orientacja seksualna albo inna niż prezentowana przez przełożonego czy współpracowników hierarchia wartości albo przekonania religijne.
Mobbing ma sprzyjające warunki do występowania w tych miejscach pracy, w których istnieje silna hierarchizacja. Brak kolegialności w podejmowaniu decyzji jest z pewnością także czynnikiem sprzyjającym zjawisku mobbingu. Szczególnie często mobbing może występować w zawodach, w których trudno jest ocenić w sposób obiektywny osiągnięcia pracownika. Jeśli cel jest precyzyjnie określony, osoba atakowana może zawsze powiedzieć, że poprawnie wykonała swoją pracę.
Przebieg mobbingu
Można wyróżnić cztery etapy przebiegu mobbingu. Pierwszą fazę stanowi konflikt w pracy. W tej fazie pracownik otrzymuje trudne do wykonania zadania, a jego praca często spotyka się z nieuzasadnioną krytyką.
przykład
Pracownik został pozbawiony możliwości korzystania z telefonu i faksu. Pracodawca odebrał mu również komputer, pozbawiając w ten sposób narzędzia pracy. Jednocześnie nie wyjaśnił przyczyn tego stanu, który utrzymywał się prawie przez rok. Pracownik przez cały ten czas dostawał do wykonania zadania wymagające pracy przy komputerze i dostępu do telefonu. Wykonując swoje obowiązki korzystał z komputera kolegi po godzinach pracy. Za nieterminowe wykonanie obowiązków był nieustannie krytykowany. Wszelkie sygnały o utrudnieniach w pracy pozostawały u przełożonych bez echa.
Drugą fazę mobbingu można określić jako izolację i odmowę komunikacji. Do zachowań występujących w tej fazie można zaliczyć przerywanie pracownikowi wypowiedzi, nierozmawianie z pracownikiem, komunikowanie się jedynie na piśmie, odmowę wszelkiego kontaktu (nawet wzrokowego), umieszczenie pracownika w odległości od innych osób, ignorowanie jego obecności – zwracanie się wyłącznie do innych, odmowne odpowiedzi przełożonego na każdą prośbę o rozmowę.
W trzeciej fazie występują nasilone zachowania o charakterze mobbingu, które mają na celu sprowokowanie pracownika do działań, które mogą skończyć się jego dyscyplinarnym ukaraniem. W tej fazie mobbingu wyróżnia się następujące wrogie zachowania: określanie pracownika wzgardliwymi epitetami, stosowanie pogardliwych gestów, dyskredytowanie w oczach kolegów, przełożonych czy podwładnych, rozpowszechnianie plotek na temat pracownika, przypisywanie problemów psychologicznych, naśmiewanie się z kalectwa czy wyglądu, krytykowanie życia prywatnego, atakowanie wierzeń religijnych albo przekonań politycznych, przydzielanie upokarzających zajęć itp.
przykład
Pracownik miał poważne problemy osobiste – jego żona cierpiała na chorobę psychiczną, która objawiała się wybuchami furii. Przełożony pracownika mieszkał w tym samym bloku i za każdym razem, gdy miały miejsce wybuchy furii żony pracownika, zdawał relację w pracy współpracownikom, barwnie opowiadając wydarzenia. W pracy koledzy podśmiewali się z pracownika i przylgnęło do niego przezwisko „psychuś”. Na tablicy ogłoszeń zamieszczono satyryczny rysunek przedstawiający go w szpitalu psychiatrycznym razem z całą rodziną.
W czwartej fazie pracownik poddawany jest skrajnym działaniom mobbingowym, takim jak drastyczne obniżenie wynagrodzenia czy przeniesienie na gorsze stanowisko pracy. Ofiara mobbingu nie jest w stanie wykonywać poprawnie swych obowiązków pracowniczych. Pogłębiające się zaburzenia psychosomatyczne sprawiają, że zaczyna szukać pomocy u psychologa lub psychiatry. W efekcie sam rezygnuje z pracy albo otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę, którego uzasadnieniem są często nieracjonalne zachowania.


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...