Jaki staż pracy?

Pracodawca zalicza okres urlopu wychowawczego po jego zakończeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze wynikające z przepisów Kodeksu pracy i przepisów wewnętrznych.
W stosunku do pracownika lub pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego pracodawca ma dwa podstawowe obowiązki. Pierwszy z nich to dopuszczenie pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie będzie to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed urlopem lub innym odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 k.p.). Drugi to zaliczenie okresu urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 1865 k.p.).
ważne
Kodeks pracy nakazuje zaliczyć okres korzystania z urlopu wypoczynkowego do wszelkich uprawnień pracowniczych.
Uprawnienia pracownika
Pracodawca ma obowiązek zaliczenia okresu urlopu wychowawczego do uprawnień pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy, np. do okresu zatrudniania, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony.
przykład
Agnieszka J. zatrudniona na czas nieokreślony rozpoczęła 1,5-roczny urlop wychowawczy 1 marca 2004 r., mając 2-letni staż pracy.
Przebywała rok na urlopie, kiedy pracodawca – zatrudniający 50 pracowników – był zmuszony przeprowadzić zwolnienia grupowe z powodu likwidacji oddziału, w którym była zatrudniona pani Agnieszka. W związku z tym 31 marca 2005 r. otrzymała wypowiedzenie w trakcie urlopu wychowawczego, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm).
Stosunek pracy ustanie 30 czerwca 2005 r. po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W momencie kiedy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, pracownica ta będzie miała ponad 3-letni staż pracy, ponieważ roczny urlop wychowawczy, z którego korzystała do tego dnia, należy wliczyć do jej stażu pracy u tego pracodawcy.
Pracodawca ma obowiązek zaliczenia okresu urlopu wychowawczego do uprawnień pracowniczych wynikających z innych ustaw niż Kodeks pracy, np. do stażu warunkującego wysokość odprawy pieniężnej w razie zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników w firmie zatrudniającej na umowę o pracę co najmniej 20 osób, przysługujące na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r.
przykład
Beata R. zatrudniona od 6 lat w firmie, w której pracuje 100 pracowników, 11 kwietnia br. wróciła do pracy po 3-letnim urlopie wychowawczym. 29 kwietnia br. pracodawca wręczył jej wypowiedzenie z powodu likwidacji działu, w którym była zatrudniona. Ponieważ pracodawca ma obowiązek wypłacać odprawy pieniężne w razie zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika, ustalając wysokość przysługującej pracownicy odprawy, musi – do stażu pracy w swojej firmie – wliczyć jej 3-letni okres urlopu wychowawczego. A zatem pracownica ta będzie miała ponad 8-letni staż pracy u tego pracodawcy, czyli musi jej wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia.
Pracodawca ma obowiązek wliczyć okres urlopu wychowawczego także do okresu zatrudnienia uprawniającego do świadczeń wynikających z regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy, np. prawo do dodatku stażowego, nabycia i wysokości nagrody jubileuszowej.
przykład
Na podstawie zapisu w regulaminie wynagradzania pracownikowi jest wypłacany tzw. dodatek stażowy. Przysługuje o­n poczynając od 5. roku pracy. Pracownicy upłynął okres 5 lat w trakcie urlopu wychowawczego 31 grudnia 2004 r. Do pracy pracownica ta wróci w czerwcu br. A zatem pracodawca z chwilą powrotu jej do pracy ma obowiązek wypłacać dodatek stażowy. Pierwsza wyplata powinna nastąpić już w czerwcu br.
Jeżeli okres zatrudnienia przewidziany do nabycia prawa do dodatku stażowego upłynął w czasie urlopu wychowawczego, pracownica nabywa do niego prawo z dniem zakończenia urlopu.
W obecnym stanie prawnym okres urlopu wychowawczego jest, co do zasady, wliczany także do stażu pracy wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. do stażu uprawniającego do mianowania w służbie cywilnej, do stażu na stanowisko specjalisty badawczo-technicznego w jednostkach badawczo- rozwojowych. Jednak z przepisów wewnętrznych może wynikać, że okres ten nie będzie zaliczany do stażu pracy, od którego zależeć mogą pewne uprawnienia – np. prawo do dodatku stażowego.
Nie zawsze tak było. Pod rządami poprzedniej regulacji prawnej okres urlopu wychowawczego nie był wliczany do okresu zatrudnienia wymaganego do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku (§ 15 pkt 2 nieobowiązującego już rozporządzenia z 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych). Teraz ograniczenia te zostały zniesione.
Pragmatyki służbowe
Jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami (art. 5 k.p.).
Okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia będzie podlegał wliczeniu do okresu zatrudnienia m.in. pracowników samorządowych, pracowników urzędów państwowych, pracowników służby cywilnej, w zakresie prawa do uprawnień przyznanych w tych pragmatykach, np. prawa do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej, wyższej niż powszechnie odprawy emerytalnej.
przykład
Pracownikowi samorządowemu przechodzącemu na emeryturę po 10 latach pracy w samorządzie przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Pracownica samorządowa jako prawny opiekun wnuczki przez 3 z 10 lat pracy w jednostce samorządowej przebywała na urlopie wychowawczym. A zatem, mimo że faktycznie świadczyła pracę w tej jednostce jedynie przez 7 lat, ma prawo do 2-miesięcznej odprawy emerytalnej (ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych – DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

Monika Frączek

Infor.pl
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...