Zakres obowiązywania układu zbiorowego

Zakładowy układ zbiorowy pracy może obejmować kilku pracodawców będących jednostkami organizacyjnymi jednej osoby prawnej. W razie rozwiązania organizacji związkowych – stron układu pracodawca może odstąpić od jego postanowień.
Art. 24128 k.p.
§ 1. Układ zakładowy może obejmować więcej niż jednego pracodawcę, jeżeli pracodawcy ci wchodzą w skład tej samej osoby prawnej.
§ 2. Rokowania nad zawarciem układu zakładowego prowadzą:
1) właściwy organ osoby prawnej, o której mowa w § 1, oraz
2) wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające u pracodawców, z zastrzeżeniem § 3.
§ 3. Jeżeli zakładowe organizacje związkowe należą do tego samego związku, federacji lub konfederacji, do prowadzenia rokowań w ich imieniu jest uprawniony organ wskazany przez ten związek, federację lub konfederację.
§ 4. Jeżeli w terminie wyznaczonym przez podmiot występujący z inicjatywą zawarcia układu zakładowego, nie krótszym niż 30 dni od dnia zgłoszenia inicjatywy zawarcia układu, nie wszystkie organizacje związkowe przystąpią do rokowań, do prowadzenia rokowań są uprawnione organizacje związkowe, które do nich przystąpiły, pod warunkiem uczestniczenia w tych rokowaniach wszystkich organów, o których mowa w § 3, wskazanych przez ponadzakładowe organizacje związkowe reprezentujące pracowników zatrudnionych u pracodawców wchodzących w skład osoby prawnej, reprezentatywne w rozumieniu art. 24117 § 1 pkt 1 i 2 oraz § 3.
§ 5. Układ zakładowy zawierają wszystkie organizacje związkowe, które prowadziły rokowania nad tym układem, bądź co najmniej wszystkie organy, o których mowa w § 3, wskazane przez ponadzakładowe organizacje związkowe reprezentujące pracowników zatrudnionych u pracodawców wchodzących w skład osoby prawnej, reprezentatywne w rozumieniu art. 24117 § 1 pkt 1 i 2 oraz § 3.
§ 6. Przepisy § 1–5 stosuje się odpowiednio do jednostki nieposiadającej osobowości prawnej, w skład której wchodzi więcej niż jeden pracodawca.

Pytanie
Nasz zakład pracy, będący pracodawcą, wchodzi w skład przedsiębiorstwa wielozakładowego, jakim jest spółka akcyjna. Działające w przedsiębiorstwie organizacje związkowe wystąpiły z inicjatywą zawarcia układu zakładowego na szczeblu przedsiębiorstwa. Czy pracodawców w trakcie rokowań może reprezentować zarząd spółki, który następnie podpisze wynegocjowany układ?

Komentarz
Tak. Podstawową zasadą jest możliwość zawarcia układu zakładowego przez pracodawcę. Od zasady tej przepisy Kodeksu pracy przewidują odstępstwo. Otóż dla pracodawców wchodzących w skład tej samej osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, układ zakładowy może być zawarty przez tę osobę prawną lub jednostkę organizacyjną. W takiej sytuacji zawartym układem będą objęci wszyscy bądź niektórzy pracodawcy, którzy wchodzą w jej skład. Ze strony pracodawców układ zakładowy w podmiotach złożonych zawierają: właściwy organ osoby prawnej, podmiot zarządzający jednostką nieposiadającą osobowości prawnej albo – w braku takiego podmiotu – podmiot specjalnie w tym celu upełnomocniony.
Możliwość zawarcia układu zakładowego przez właściwy organ podmiotu złożonego z wielu pracodawców uwzględnia w prawie układowym pozycję tzw. rzeczywistego pracodawcy. Przyznano bowiem zdolność układową podmiotowi mającemu rzeczywisty wpływ na decyzje podejmowane w ramach całego podmiotu złożonego. Mimo przyznania zdolności układowej podmiotowi złożonemu, pracodawcy wchodzący w jego skład zachowują również zdolność układową dla zawarcia układu zbiorowego pracy, nawet w sytuacji gdy zostanie zawarty układ zakładowy dla całego podmiotu. Oznacza to, że układ zawarty przez pracodawcę nie może być mniej korzystny od układu zawartego na poziomie podmiotu złożonego.
Należy zaznaczyć, że zasady obowiązujące przy zawieraniu układu zakładowego mają zastosowanie do układu negocjowanego dla pracodawcy złożonego.

Art. 24129 k.p.
§ 1. (skreślony).
§ 2. W razie połączenia zakładowych organizacji związkowych, z których choćby jedna zawarła układ zakładowy, jej prawa i obowiązki przechodzą na organizację powstałą w wyniku połączenia.
§ 3. W razie rozwiązania wszystkich organizacji związkowych, które zawarły układ zakładowy, pracodawca może odstąpić od stosowania tego układu w całości lub w części po upływie okresu co najmniej równego okresowi wypowiedzenia układu. Przepis art. 2418 § 2 stosuje się odpowiednio.
§ 4. (skreślony).
§ 5. (skreślony).
Art. 24130 k.p.
Przepisy rozdziału stosuje się odpowiednio do międzyzakładowej organizacji związkowej działającej u pracodawcy.

Pytanie
Organizacje związkowe działające w zakładzie opieki zdrowotnej, będące stroną zakładowego układu zbiorowego, uległy rozwiązaniu. Czy układ ten obowiązuje w dalszym ciągu, czy też powinno się w takiej sytuacji opracować i wprowadzić w życie regulamin wynagradzania, pracy i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Komentarz
W przedstawionym stanie faktycznym, tj. gdy nastąpi rozwiązanie wszystkich organizacji związkowych będących stroną układu zakładowego, układ straci moc obowiązującą wskutek jego wygaśnięcia. Konsekwencją takiego stanu będzie odstąpienie pracodawcy od stosowania tego układu w całości lub w części, ale dopiero po upływie co najmniej okresu równego okresowi wypowiedzenia układu. Do czasu gdy pracodawca nie złoży wobec pracowników oświadczenia o odstąpieniu od stosowania układu, jest o­n zobowiązany stosować jego postanowienia tak, jakby układ ten obowiązywał w dalszym ciągu.
Odstąpienie od stosowania układu nie powoduje automatycznie przekształceń stosunków pracy na nim opartych.
Jeżeli pracodawca odstąpi od stosowania przepisów układu w całości, a zatrudnia co najmniej 20 pracowników, będzie musiał opracować i wprowadzić regulamin pracy i wynagradzania. Ponadto przy zatrudnieniu powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na etat ma obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a tym samym wprowadzić w uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników regulamin funduszu socjalnego.

Joanna Skrobisz

Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...