Więcej możliwości dla młodych, przedsiębiorczych

Bezrobotna młodzież oraz absolwenci szkół wyższych, którzy myślą o założeniu własnej firmy, będą mogli skorzystać z merytorycznej i finansowej pomocy w ramach Programu „Pierwszy Biznes”. Uruchamia go w lipcu Ministerstwo Gospodarki i Pracy jako wzmocnienie segmentu Programu „Pierwsza Praca”.
Głównym celem programu jest pomoc w podejmowaniu działalności gospodarczej i promocji postaw przedsiębiorczości wśród młodych ludzi. Jest o­n adresowany do bezrobotnych do 25 roku życia oraz absolwentów szkół wyższych do 27 roku życia. To właśnie ta grupa wiekowa, choć pozostaje najkrócej w statystykach osób bezrobotnych, posiada jednak wyższy wskaźnik bezrobocia niż pozostałe grupy wiekowe.
Program „Pierwszy Biznes” składa się z trzech głównych elementów. Są to szkolenia teoretyczne, szkolenia praktyczne w firmach u przedsiębiorców oraz dotacje i pożyczki na założenie własnego biznesu. W praktyce wygląda to w następujący sposób. Bezrobotny młody człowiek, zgłaszając się do Urzędu Pracy, zostanie poinformowany o Programie „Pierwszy Biznes” jako jednej z form udzielenia mu pomocy w zaistnienia na rynku pracy. Uzyska wtedy informację o terminie spotkania informacyjnego, podczas którego dowie się, jakie warunki trzeba spełniać, aby zarejestrować firmę i legalnie działalność prowadzić. Po takim spotkaniu informacyjnym powinno się odbyć szkolenie. Powinno się o­no zakończyć wspólnym dopracowaniem biznesplanu, który tworzą specjaliści z instytucji szkoleniowej i przyszły przedsiębiorca. Odpowiedzialność za to co znajdzie się w tym planie, bierze osoba zainteresowana. Eksperci będą jedynie konsultować pomysły młodych ludzi i ewentualnie sugerować, jakie jest zapotrzebowanie w danej branży, wskazywać, gdzie na rynku lokalnym rynku są nisze.
Po ukończeniu tego szkolenia, zainteresowany powinien zgłosić się się do Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie przedstawia świadectwo ukończenia kursu oraz pozytywnie opiniowany przez ekspertów biznesplan. Na tym etapie młody bezrobotny będzie mógł skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnej firmy bądź z kredytu udzielonego mu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Programu „Praca dla młodych” oraz Funduszy Wspierania Przedsiębiorczości. Maksymalna kwota dotacji to nieco ponad 12 tys. złotych, zaś kredytu – 40 tys. złotych.
Nabór na pierwsze szkolenia rozpocznie się we wrześniu br. Do końca roku 2005 na ten cel Ministerstwo Gospodarki i Pracy przewidziało kwotę 40 mln złotych.
KONKURS NA NAJLEPSZE BIZNESPLANY ROZSTRZYGNIĘTY
Konkurs na najlepsze biznesplany zorganizowany przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości został już rozstrzygnięty. Prace przyjmowano do końca maja, zaś ich ocena trwała do końca czerwca. Osoby wyłonione w konkursie otrzymają potrzebną pomoc do realizacji pomysłu na biznes. Jest to już druga edycja konkursu. Projekt skierowany jest do osób do 30 roku życia, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Lista zakwalifikowanych prac dostępna jest na stronie internetowej www.inkubatory.pl
Katarzyna Rychter


Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...