Bezprawne, czyli kosztowne

Pracownik, który rozstaje się z pracodawcą bez wypowiedzenia, musi się liczyć z zapłatą odszkodowania. Pracodawca może zażądać jego zapłaty, jeśli rozwiązanie umowy było bezprawne.

Kodeks pracy chroni przede wszystkim pracowników jako słabszą stronę stosunku pracy. Pracodawcy daje jednak kilka możliwości obrony przed działaniami pracownika. Jedną z nich jest prawo żądania odszkodowania, w sytuacji gdy pracownik bezprawnie rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie musi mieć podstawy
Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, ale musi mieć do tego podstawy. Przyczyną uzasadniającą zastosowanie takiego trybu może być:
 uzyskanie przez pracownika orzeczenia lekarskiego, które stwierdza szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 par. 1 k.p.),
 ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika (art. 55 par. 11 k.p.).
Pracownik musi ujawnić przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w piśmie, które ma obowiązek złożyć pracodawcy, sięgając po ten sposób rozstania się z nim. Mogłoby się bowiem okazać, że przyczyna, którą wskazał, nie istnieje, a więc zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy byłoby bezprawne. W takiej sytuacji pracownik musi się liczyć z obowiązkiem zapłaty pracodawcy odszkodowania (por. wyrok SN z 29 kwietnia 2005 r., sygn. akt III PK 2/05, Monitor Prawa Pracy 2005/6/142).
Kiedy trzeba zapłacić odszkodowanie
Pracodawca, który stwierdzi, że pracownik bezprawnie rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, może żądać odszkodowania (art. 611 k.p.). Może to uczynić jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik powołał się na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracowników, co nie było uzasadnione. Nie ma takiego prawa, jeśli przyczyną natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy był szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika, stwierdzony orzeczeniem lekarskim. Nie może też żądać odszkodowania, jeśli pracownik nie spełnił warunków formalnych, np. nie złożył pisma o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia lub nie określił dokładnych powodów zastosowania tej formy (Kodeks pracy. Komentarz pod red. prof. dr. hab. Ludwika Florka, 4. wydanie, Dom Wydawniczy ABC 2005, s. 446).
PRZYKŁADY
Bartłomiej K. rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, wskazując jako podstawę ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracowników. Miało o­no polegać na niedoinformowaniu pracowników o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę. W tej sytuacji pracodawca może żądać odszkodowania od Bartłomieja K., gdyż zastosowanie przez niego trybu natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę było nieuzasadnione. Zdaniem Sądu Najwyższego brak pisemnego powiadomienia pracowników o podmiotowej zmianie pracodawcy (art. 231 par. 3 k.p.) nie nosi cech ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika w rozumieniu art. 55 par. 11 k.p., gdyż nie stwarza bezpośredniego zagrożenia kontynuowania stosunku pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy (wyrok z 6 maja 2003 r., sygn. akt I PKN 219/01, OSNP z 2004 r. nr 15, poz. 264).
Magdalena F. rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia, powołując się na ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracowników, które polegało na niezapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W piśmie skierowanym do pracodawcy nie skonkretyzowała jednak tej przyczyny natychmiastowego rozstania się z nim. Pracodawca nie może żądać odszkodowania od niej tylko dlatego, że zabrakło konkretyzacji powodu sięgnięcia po ten sposób rozwiązania stosunku pracy. Mógłby się go domagać, gdyby wykazał, że zapewnia odpowiednie warunki bhp i że Magdalena F. nie miała podstaw do natychmiastowego odejścia z pracy.
Pracodawca, który chce dochodzić od pracownika odszkodowania za bezprawne rozwiązanie przez niego umowy o pracę bez wypowiedzenia, musi wystąpić do sądu. Tylko sąd może nałożyć obowiązek wypłaty odszkodowania.
Kosztownie, czyli ile
Jeżeli pracodawca wykaże przed sądem, że rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia było nieuzasadnione, może żądać odszkodowania w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. W sytuacji gdy rozwiązanie dotyczyło umowy na czas określony lub czas wykonywania określonej pracy, ma prawo domagać się odszkodowania za okres 2 tygodni (art. 612 par. 1 k.p.).
Odszkodowanie oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (par. 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy).
Jadwiga Sztabińska
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.).


Infor.pl
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

pokaż więcej
Proszę czekać...