Powołanie do wojska chroni przed zwolnieniem

Pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej nie musi bać się, że pracodawca zwolni go z pracy w czasie jego nieobecności.
Pracodawca ma ograniczone możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem powołanym do służby wojskowej. Przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej zapewniają bowiem stałość stosunku pracy osób powołanych do służby wojskowej i umożliwiają im powrót do pracy po zakończeniu tej służby.
Zgodnie z art. 118 ust. 1 ustawy w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy tego pracownika nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany.
Pracodawca nie ma więc w zasadzie możliwości zwolnienia pracownika, który otrzymał kartę powołania, aż do momentu zakończenia przez niego służby wojskowej.

Upadłość firmy

Od zasady tej są jednak wyjątki. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę z taką osobą w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Może też zwolnić ją w trybie natychmiastowym, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika. W tych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy następuje na zasadach ogólnych.
Nie ma także żadnych zakazów, jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron.
• PRZYKŁAD
Zbigniew O. był zatrudniony w Spółce X. W dniu 1 marca 2006 r. otrzymał kartę powołania do czynnej służby wojskowej od dnia 15 marca 2006 r. 5 marca 2006 r. Zbigniew O. i Spółka X rozwiązali umowę o pracę na mocy porozumienia. Po odbyciu służby wojskowej Zbigniew O. wystąpił do sądu z powództwem przeciwko spółce, twierdząc, że rozwiązanie umowy o pracę było niedopuszczalne. Sąd pracy oddalił jednak jego powództwo, gdyż brak jest zakazu rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

Na żądanie pracownika

Ochrona pracowników powołanych do służby wojskowej wyraża się także tym, że jeśli okres dokonanego przez pracodawcę lub przez pracownika wypowiedzenia stosunku pracy upływa po dniu doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej, wypowiedzenie to staje się bezskuteczne. W takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić tylko na żądanie pracownika (art. 118 ust. 2 ustawy).
• PRZYKŁAD
Adam Z. w dniu 12 stycznia 2006 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, według którego umowa o pracę miała ulec rozwiązaniu po upływie 3 miesięcy. Jednak w dniu 23 lutego 2006 r. doręczono mu kartę powołania do czynnej służby wojskowej. Oznacza to, że złożone mu wypowiedzenie stało się bezskuteczne, zaś umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu mimo upływu okresu wypowiedzenia. Do rozwiązania umowy mogłoby jednak dojść, gdyby Adam Z, wyraził zgodę na takie rozwiązanie jego umowy o pracę.
Przepis ten powoduje więc, że wypowiedzenie, którego wynikiem byłoby rozwiązanie stosunku pracy po doręczeniu pracownikowi karty powołania, skutku takiego nie wywoła. Jedynie w sytuacji, gdy pracownik wyrazi zgodę na rozwiązanie stosunku pracy, wypowiedzenie to będzie skuteczne.
Zasady te nie dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas nieokreślony. Również tych pracujących na umowach na okres próbny. W przypadku bowiem tych umów w razie upływu okresu próbnego po powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej umowę o pracę uważa się za zawartą na czas nieokreślony. Jest to więc sytuacja bardzo korzystna dla pracowników, którzy posiadając tylko umowy na okres próbny, wskutek powołania do wojska stają się osobami zatrudnionymi na czas nieokreślony.

Na czas określony

Inaczej jest w przypadku osób zatrudnionych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Umowy te ulegają bowiem rozwiązaniu z upływem terminu określonego w umowie. Zatem w przypadku tych umów fakt powołania pracownika do służby wojskowej nie wpływa na stałość jego zatrudnienia.
• PRZYKŁAD
Rafał T. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do dnia 15 marca 2006 r. W dniu 1 marca 2006 r. otrzymał kartę powołania do czynnej służby wojskowej. Mimo tego faktu, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem 15 marca 2006 r.

Ochrona dla żony

Szczególnej ochronie podlega nie tylko stosunek pracy pracownika powołanego do wojska, ale także jego żony, jeżeli został o­n powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. W myśl bowiem art. 126 ustawy, w okresie odbywania przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z żoną żołnierza może nastąpić wyłącznie z winy pracownicy oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ponowne zatrudnienie

Istotnym uprawnieniem pracownika, który zakończył odbywanie służby wojskowej, jest prawo do ponownego zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 122 ust. 1 ustawy pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.
Pracodawca musi zatem ponownie zatrudnić pracownika, który w tym terminie zgłosi się go niego. Powinien zatrudnić go na tym samym lub równorzędnym stanowisku. Przy czym przez pojęcie równorzędne stanowisko pracy należy rozumieć stanowisko, które odpowiada kwalifikacjom pracownika, jest zbliżone rodzajowo do zajmowanego przez niego stanowiska przed powołaniem do wojska oraz jest porównywalne w strukturze organizacyjnej i stwarza podobne możliwości uzyskania awansu płacowego. Realizacji tego obowiązku pracodawcy pracownik może dochodzić przed sądem pracy.
• PRZYKŁAD
Artur W. był zatrudniony w spółce X na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od dnia 1 marca 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. W dniu 15 stycznia 2005 roku został powołany do czynnej służby wojskowej. Po jej zakończeniu, w ciągu 2 dni zgłosił się do pracodawcy z zamiarem podjęcia pracy. Spółka X jednak odmówiła zatrudnienia go, stwierdzając, że nie ma wolnych miejsc. Artur W. wniósł wówczas powództwo do sądu pracy, żądając zobowiązania pracodawcy do zatrudnienia go na poprzednim stanowisku pracy. Sąd uwzględnił jego powództwo.

Wyższe kwalifikacje

Jeżeli pracownik uzyskał podczas odbywania czynnej służby wojskowej inne lub wyższe niż posiadane uprzednio kwalifikacje zawodowe, pracodawca jest obowiązany na jego wniosek zatrudnić go w miarę możliwości na stanowisku, które odpowiada nabytym przez niego w wojsku kwalifikacjom. Jest to kolejny przywilej pracownika, który zakończył odbywanie służby wojskowej. Określenie „w miarę możliwości” nie oznacza jednak dowolności ze strony pracodawcy i w razie sporu będzie to podlegać ocenie sądu, który ustali, czy faktycznie brak było możliwości zatrudnienia pracownika na stanowisku odpowiadającym jego wyższym, nabytym podczas służby wojskowej kwalifikacjom.

Ryszard Sadlik

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 241, poz. 2416 z późn. zm.).



 

Infor.pl
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary
03 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
03 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
03 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
03 maja 2025

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025
03 maja 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?
02 maja 2025

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

pokaż więcej
Proszę czekać...