Cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody pracownika

Pracownik ma prawo nie zgodzić się na cofnięcie wręczonego mu już wypowiedzenia i wnieść od niego odwołanie do sądu pracy.
Złożenie pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest traktowane jak oświadczenie woli, do którego mają zastosowanie przepisy części ogólnej kodeksu cywilnego.

Decyzja jest ostateczna

Zasadniczo pracodawca nie ma możliwości swobodnej zmiany zdania i odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracownikowi może być skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). Zatem zmiana stanowiska przez pracodawcę, który najpierw zdecydował się na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie będzie wiążąca dla pracownika. Pracownik może bowiem nie zgodzić się z odwołaniem wcześniej mu wręczonego wypowiedzenia. W takim przypadku odwołanie wypowiedzenia jest bezskuteczne, co oznacza, że okres wypowiedzenia wynikający z tego oświadczenia biegnie i umowa rozwiązuje się po upływie tego okresu. Złożenie oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia innej osobie niż pracownikowi jest bezskuteczne, gdyż tylko ten pracownik może wyrazić zgodę na odwołanie wręczonego mu wypowiedzenia (przykład 1).

PRZYKŁAD 1

Zabrakło zgody pracownika
W dniu 30 maja 2006 r. pracodawca wręczył księgowemu wypowiedzenie umowy o pracę, w którym wskazał, że umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia z dniem 31 sierpnia 2006 r. Następnie pracodawca uznał, że w piśmie nie podano przyczyny wypowiedzenia, więc jest o­no wadliwe. Przekazał księgowemu kolejne pismo, w którym wskazał, że cofa złożone wypowiedzenie. Pracownik nie wyraził zgody na to cofnięcie i złożył odwołanie do sądu pracy o zasądzenie odszkodowania. Sąd po ustaleniu, że wypowiedzenie nie spełnia wymogów z art. 30 par. 4 k.p. uwzględnił żądanie księgowego.

Gdy wyrazi zgodę

Nie ma problemu, gdy pracownik wyrazi zgodę na cofnięcie wypowiedzenia, gdyż wówczas traci o­no moc, czyli nie prowadzi do rozwiązania umowy o pracę po upływie okresu wypowiedzenia. Uważa się je wtedy za nieistniejące prawnie i niebyłe. Dla uniknięcia sporów, co do uzyskania zgody pracownika, najkorzystniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy jest uzyskanie pisemnej zgody pracownika, np. w formie opatrzonej podpisem pracownika adnotacji uczynionej na oświadczeniu pracodawcy o odwołaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Skuteczna jednak będzie także i zgoda wyrażona ustnie czy też poprzez takie zachowanie się pracownika, z którego można wywnioskować, że zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 60 k.c., który do stosunków pracy ma odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 300 k.p., wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona nie tylko w sposób wyraźny, lecz również przez czynności konkludentne (przykład 2).

Jeśli pracodawca nie uzyska jednak zgody swego pracownika na cofnięcie złożonego wypowiedzenia, może próbować uchylić się od skutków swego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem poprzez powołanie się na wady swojego oświadczenia woli. W takim przypadku oceny skuteczności takiego odwołania należy dokonywać w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego regulujące wady oświadczenia woli (art. 82–88 k.c.).

PRZYKŁAD 2

Nie było przyczyny wypowiedzenia
Przedsiębiorstwo złożyło kasjerce wypowiedzenie umowy o pracę z powodu jej nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Kobieta wniosła odwołanie do sądu pracy, składając zarazem zaświadczenie lekarskie usprawiedliwiające jej nieobecność w pracy. Przedsiębiorstwo doręczyło wówczas zatrudnionej oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę. Kobieta wyraziła zgodę na to i sama wycofała złożony pozew. Wskutek tych czynności sprawa w sądzie została umorzona, a umowa o pracę nie uległa rozwiązaniu.

Wady oświadczenia woli

Wady oświadczenia woli, które mogłyby powodować nieważność oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, to przede wszystkim brak możliwości świadomego i swobodnego podjęcia takiej decyzji oraz błąd, podstęp lub groźba bezprawna, które dają możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

• Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu
– uchwała SN z 23 października 1986 r., III PZP 62/86 OSNC, 1987/10/156.
• Adresatem oświadczenia pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia powinien być pracownik, a nie przedstawiciel związków zawodowych
– wyrok SN z 27 marca 2006 r., I PK 128/05, Pr. Pracy 2006/7-8/44.

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Infor.pl
O 21:00 czarny dym w Watykanie [Konklawe]
07 maja 2025

W środę 7 maja 2025 roku nie wybrano nowego papieża. W Watykanie o godz. 21:00 pojawił się czarny dym w kominie Kaplicy Sykstyńskiej. Na ten znak czekały tłumy wiernych. Jutro odbędzie się nowe głosowanie.

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim
07 maja 2025

Uwaga: zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Starsza kobieta nie żyje, mężczyzna walczy o życie. Trwają prace prokuratury i czynności wyjaśniające. Wszystko dzieje się w okolicach wydziału prawa, ale cały teren Campus nie został wyłączony z użytku. Do wydarzenia doszło przed godziną 19-stą.

Nowe modele edukacji: Czego EdTech w Polsce może nauczyć się od Chin i USA?
07 maja 2025

Rozwój nowoczesnych technologii zmienia edukację szybciej, niż zmieniają się podręczniki. W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami nauczania, a startupy EdTech stają się istotnymi podmiotami w transformacji globalnego systemu kształcenia. By zbudować trwałą przewagę, nie wystarczy jednak stworzyć atrakcyjny produkt. Kluczowe jest zrozumienie kierunków rozwoju, różnic kulturowych oraz mechanizmów adaptacji innowacji w różnych krajach.

Habemus Papam i biały dym: czekamy, trwa głosowanie
07 maja 2025

Trwa konklawe. Oczy ludzi na całym świecie skierowane są na Watykan. Czekamy na historyczne: „Habemus Papam” i biały dym unoszący się z komina. Czy papieżem zostanie kardynał Pietro Parolin?

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?
07 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Obniżka
07 maja 2025

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,50 pkt proc.

Mieszkanie na cele charytatywne: z tym wiąże się ulga podatkowa
07 maja 2025

W ostatnim czasie jest spore zamieszanie co do kwestii nieruchomości jednego z kandydatów na Prezydenta RP. W dniu 07 maja 2025 r. Pan Karol Nawrocki wydał oświadczenie na konferencji i jasno zakomunikował, że oddaje mieszkanie w Gdańsku na cele charytatywne. Cel szczytny, ale z tym będą przecież wiązały się nie małe korzyści finansowe i ulga podatkowa.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT
07 maja 2025

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...