Jak się odwołać od wypowiedzenia pracy

Pracownik, który nie zgadza się ze złożonym mu wypowiedzeniem umowy o pracę, może odwołać się od niego do sądu pracy. Ma na to 7 dni od otrzymania pisma od pracodawcy.

Wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę nie zmienia jednak jego sytuacji. Każde wypowiedzenie, nawet niezgodne z prawem lub nieuzasadnione, jest bowiem skuteczne. Oznacza to, że bez względu na ewentualną wadliwość wypowiedzenia umowa o pracę rozwiąże się w określonym w nim terminie. Dopiero sąd pracy może zdecydować o jego przywróceniu do pracy czy o przyznaniu mu odszkodowania.

Co można kwestionować

Pracownik, składając odwołanie do sądu pracy, może zarzucić pracodawcy, że wypowiedzenie:
• narusza przepisy o wypowiadaniu umów,
• jest nieuzasadnione (tylko w przypadku umów na czas nieokreślony).

Naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów polegać może na przykład na nierespektowaniu terminów i okresów wypowiedzenia, niepouczeniu pracownika o możliwości odwołania się do sądu pracy, nieprzeprowadzeniu konsultacji ze związkami zawodowymi (przy umowie na czas nieokreślony) czy lekceważeniu przez pracodawcę zakazów wypowiedzenia. Wypowiedzenie narusza również wymogi formalne, jeśli nie zostało dokonane w formie pisemnej.

Podnosząc natomiast zarzut, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest nieuzasadnione, pracownik kwestionuje prawdziwość podanej w piśmie pracodawcy przyczyny.

Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 13 października 1999 r. I PKN 304/99,OSNP 2001/4/118) równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 par. 4 k.p. Co więcej, jeżeli wskazana w wypowiedzeniu przyczyna jest pozorna, to równocześnie jest o­no bezzasadne.

Jeśli pracownik zakwestionuje przyczynę wypowiedzenia, jej prawdziwość zweryfikuje sąd. Warto pamiętać, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia zasadności złożonego wypowiedzenia. Potwierdza to wyrok SN z 8 marca 1977 r. (I PRN 17/77, PiZS 1978/5/70), zgodnie z którym w razie sporu co do istnienia przyczyn wypowiedzenia, ciężar dowodu spoczywa na zakładzie pracy, który z tego faktu wywodzi skutki prawne (art. 6 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Decyduje rodzaj umowy

Odwołując się do sądu, pracownik powinien określić swoje żądania. Rodzaj roszczenia, z jakim może wystąpić, zależy od rodzaju wypowiedzianej umowy oraz następstw, jakie to wypowiedzenie wywołało. Najwięcej może żądać pracownik zatrudniony na umowie na czas nieokreślony. Może o­n wystąpić do sądu o:
• uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, jeżeli nie upłynął jeszcze okres wypowiedzenia lub
• przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, jeżeli okres wypowiedzenia już upłynął lub
• odszkodowanie od pracodawcy.

Natomiast tylko o odszkodowanie mogą ubiegać się pracownicy, którym pracodawca wadliwie wypowiedział umowę o pracę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Co do zasady, nie mogą o­ni walczyć w sądzie o przywrócenie do pracy. Chyba że wypowiedzenie umowy na czas określony lub wykonania określonej pracy otrzymała pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego albo pracownik wychowujący dziecko w okresie korzystania przez niego z urlopu macierzyńskiego (przykład).

Wybór roszczenia

Pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę na czas nieokreślony, ma prawo do wyboru roszczenia, czyli zdecydowania, czy interesuje go uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy, czy też wystarczy mu odszkodowanie. Sąd – w zasadzie – powinien jego wybór uszanować. Jeśli jednak uzna, że uwzględnienie żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie pracownika do pracy byłoby niemożliwe lub niecelowe, może przyznać pracownikowi odszkodowanie.

Przepisy nie precyzują, kiedy przywrócenie pracownika do pracy jest niemożliwe lub niecelowe. Pewnych wskazówek interpretacyjnych dostarczyć mogą natomiast orzeczenia Sądu Najwyższego. I tak, zdaniem sądu:
• pozostawanie pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym w długotrwałym i głębokim konflikcie z pracodawcą lub osobą zarządzającą zakładem w imieniu pracodawcy uzasadnia ocenę, że przywrócenie go do pracy nie byłoby celowe (art. 45 par. 2 k.p.) – wyrok SN z 19 listopada 1997 r. I PKN 374/97, OSNP 1998/17/508,
• za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.) należy uznać żądanie przywrócenia do pracy ze względu na niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę (art. 38 k.p.), jeżeli pracownik w sposób istotny naruszył obowiązki pracownicze i zachował się wobec pracodawcy wyjątkowo nielojalnie – wyrok SN z 24 marca 2000 r. I PKN 544/99,OSNP 2001/15/481.

Inaczej pracownicy chronieni

Czasami jednak sąd jest związany żądaniem pracownika. Chodzi tu m.in. o:
• kobiety w ciąży i w okresie macierzyństwa (art. 177 k.p.),
• pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.).

Tak więc w przypadku osób szczególnie chronionych przez przepisy prawa pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę sąd pracy powinien zawsze stosować się do zgłoszonych w pozwie roszczeń, chyba że uwzględnienie żądania pracownika przywrócenia do pracy jest niemożliwe z przyczyn określonych w art. 411 k.p. (doszło do upadłości lub likwidacji pracodawcy). W takim przypadku sąd przyzna pracownikowi odszkodowanie.

Jakie odszkodowanie

Wysokość odszkodowania zależy od rodzaju umowy o pracę, jaka została wypowiedziana. I tak:
• za niezgodne z prawem czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na okres próbny odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać,
• za wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowy miały trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

OBOWIĄZEK PRACODAWCY

O możliwości wniesienia odwołania pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, w piśmie wypowiadającym umowę o pracę.

TERMIN

Na złożenie odwołania od wypowiedzenia pracownik ma 7 dni od jego otrzymania.

WARTOŚĆ PRZEDMIOTU SPORU

W przypadku roszczenia o przywrócenie do pracy wartość przedmiotu sporu wyznacza kwota rocznego wynagrodzenia zwolnionego z pracy pracownika.


Podstawa prawna
• Art. 30, 45- 50 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy sąd może przyznać tylko odszkodowanie
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na czas nieokreślony, od której odwołałem się do sądu pracy. Chciałem, aby sąd przywrócił mnie do pracy. Ten jednak przyznał mi tylko odszkodowanie, bo moje stanowisko zostało w międzyczasie zlikwidowane. Czy sąd mógł tak postąpić, mimo że nie występowałem o żadne pieniądze, bo zależało mi na pracy.
Tak
Mimo że co do zasady o wyborze roszczenia decyduje zwolniony pracownik, sąd pracy może nie uwzględnić jego żądania i uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeśli uzna, że byłoby to niemożliwe lub niecelowe. Do takiej sytuacji może dojść np. w sytuacji, gdy doszło do likwidacji stanowiska pracy, na którym był zatrudniony zwolniony pracownik. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1998 r. (I PKN 357/98, OSNP 1999/21/680), zgodnie z którym likwidacja stanowiska radcy prawnego uzasadnia nieuwzględnienie żądania przywrócenia do pracy na to stanowisko. Nie w każdej sytuacji likwidacji stanowiska musi jednak zapaść takie orzeczenie. Likwidacja stanowiska pracy może być bowiem pozorna. Konkretną sytuację ocenia zawsze sąd i to o­n decyduje, czy w danym przypadku przywrócenie pracownika do pracy jest możliwe.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Czy przywrócenie to powrót na to samo stanowisko
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, ale sąd kazał mu przywrócić mnie do pracy. Czy pracodawca powinien mnie zatrudnić na tym samym stanowisku, jakie zajmowałem przed zwolnieniem mnie z pracy?
Tak
W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeśli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowaniu. Cytowany art. 45 par. 1 k.p. wyraźnie wskazuje więc, że pracownik powinien zostać przywrócony do pracy na poprzednich warunkach. Co należy przez to rozumieć, wyjaśnia wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 1997 r. (I PKN 326/97, OSNP 1998/15/454), zgodnie z którym przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza, że pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownika na takim samym stanowisku, jakie zajmował poprzednio, zapewnić mu możliwość wykonywania takiej samej pracy i za wynagrodzeniem zgodnym z obowiązującym u tego pracodawcy regulaminem lub taryfikatorem wynagrodzeń.


Podstawa prawna
• Art. 45 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Małgorzata Jankowska
Infor.pl
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa
04 maja 2025

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ
04 maja 2025

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

pokaż więcej
Proszę czekać...