Macierzyński na wychowawczym

Aneta Maj
rozwiń więcej
Jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień, to zasiłek macierzyński przysługuje w pełnym wymiarze. Pracownicy, która urodziła dziecko w czasie urlopu wychowawczego, przysługuje zasiłek macierzyński.
 
 
Zasiłek ten otrzyma przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj.:
• w wymiarze skróconym o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego bez skracania go o 2 tygodnie przypada w czasie urlopu wychowawczego,
• w pełnym wymiarze, bez skracania o 2 tygodnie, jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy choćby o jeden dzień.

Przykłady
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego na okres od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r. 18 kwietnia 2007 r. urodziła kolejne dziecko. Pracodawca ustalił, że pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni, tj. 140 dni. Jednak pełny wymiar wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada na okres urlopu wychowawczego (od 18 kwietnia do 4 września 2007 r.). W tym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zostanie skrócony o 2 tygodnie, dlatego pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za okres od 18 kwietnia do 21 sierpnia 2007 r., tj. za 126 dni.
Pracownica korzystająca z urlopu wychowawczego od 1 września 2004 r. do 31 maja 2007 r. urodziła kolejne dziecko 6 kwietnia 2007 r. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.), zasiłek macierzyński zostanie wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 kwietnia do 23 sierpnia 2007 r.
Dokumentacja
W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego na dziecko urodzone w czasie urlopu wychowawczego pracownica przedkłada pracodawcy odpowiednie dokumenty, tj. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o urodzeniu kolejnego dziecka.
Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego pracownica może:
• korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jest do niego uprawniona,
• skorzystać z urlopu wychowawczego na drugie dziecko,
• powrócić do pracy.
Należy zaznaczyć, że urlop wychowawczy na każde dziecko przysługuje w wymiarze do 3 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a wykorzystać go można najwyżej w 4 częściach.
Jeżeli pracownica urodziła drugie dziecko w okresie urlopu wychowawczego i pobierała zasiłek macierzyński przez okres 18 tygodni (tj. w wymiarze skróconym o 2 tygodnie), a po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego nadal przysługuje jej urlop wychowawczy na pierwsze dziecko, to może z tego urlopu korzystać do czasu, na jaki został udzielony.
Przykłady
Pracownica korzystała po raz pierwszy z urlopu wychowawczego na dziecko urodzone 12 grudnia 2004 r. w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2006 r. W dniu 15 czerwca 2006 r. urodziła drugie dziecko. Pracodawca ustalił prawo i wypłacał jej zasiłek macierzyński przez okres 16 tygodni liczonych od dnia porodu, tj. 112 dni – od 15 czerwca do 4 października 2006 r. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownica nadal korzystała z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko do 31 grudnia 2006 r. Po zakończeniu urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, tj. po 31 grudnia 2006 r., pracownica może wystąpić o udzielenie urlopu wychowawczego na drugie dziecko do wykorzystania pełnych 3 lat, ale do czasu aż dziecko nie ukończy 4. roku życia.
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko urodzone 11 września 2003 r. od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. W dniu 6 listopada 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Ponieważ pełny wymiar urlopu macierzyńskiego 20 tygodni wykracza poza udzielony urlop wychowawczy (140 dni – od 6 listopada do 25 marca 2007 r.), zasiłek macierzyński został wypłacony za cały okres 20 tygodni, bez skracania o 2 tygodnie, tj. od 6 listopada do 25 marca 2007 r. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego na 2. dziecko pracownica może wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy, ale na 2. dziecko.
Podstawa wymiaru zasiłku
Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym urodziła dziecko. Jeżeli przez cały ten okres (12 miesięcy) pracownica przebywała na urlopie wychowawczym, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownica urodziła dziecko, określone w umowie o pracę, jeżeli otrzymuje stałe wynagrodzenie. Jeżeli natomiast otrzymuje wynagrodzenie zmienne, to podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko ustalone na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za ten miesiąc pracownikom zatrudnionym w tym samym zakładzie pracy, na takim samym lub podobnym stanowisku.
W czasie korzystania z urlopu wychowawczego pracownica może ubiegać się o przyznanie i wypłatę dodatku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, który przysługuje w kwocie 400 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że dodatek ten otrzyma tylko wtedy, gdy pracownica jest uprawniona do zasiłku rodzinnego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...