Kiedy pracownik może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym

Katarzyna Dulewicz
rozwiń więcej
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków.

Pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków wobec pracownika nie jest zdefiniowane. Przyjmuje się, że naruszenie powinno być popełnione z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa. Istnieją podglądy, zgodnie z którymi za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych można uznać także niezawinione przez pracodawcę niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków wobec pracownika. W mojej ocenie jest to teza zbyt daleko idąca.

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę powinno się interpretować analogicznie do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 k.p. Jedynie rażące niedbalstwo pracownika bądź wina umyślna są przesłankami do zastosowania przez pracodawcę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Podnosi się również, iż przy ocenie naruszenia obowiązków powinno się brać pod uwagę ewentualną szkodę wyrządzoną pracodawcy przez pracownika, a także naruszenie interesu pracodawcy. W mojej ocenie analogiczne stosowanie interpretacji art. 52 na potrzeby art. 55 k.p. podlega jednak pewnym ograniczeniom. Dla zastosowania art. 55 k.p. i możliwości rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia nie jest konieczne wystąpienie szkody po stronie pracownika. Dyskusyjne jest, czy powinno wystąpić naruszenie znaczących interesów pracownika.

Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Pracownik ma prawo złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej to rozwiązanie. Oświadczenie złożone po tym czasie będzie nieskuteczne.

Pracownik, który rozwiązał umowę w trybie art. 55 k.p., ma prawo do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przy umowach na czas określony lub wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Warto podkreślić, że odszkodowanie nie zawsze będzie przysługiwało. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym jest skuteczne mimo braku prawdziwości przyczyny jej rozwiązania. Podobnie jak w przypadku wadliwych czynności pracodawcy zmierzających do rozwiązania umowy o pracę również w razie wadliwości oświadczeń woli pracownika, mimo ich sprzeczności w prawem, ich skutek następuje. Następuje więc rozwiązanie stosunku pracy. Jeżeli pracownik rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, a przyczyna nie była rzeczywista, nie ma on prawa dochodzić odszkodowania. Pracownik, który rozwiązał umowę z naruszeniem prawa, nie może być uprawniony do otrzymania dodatkowo odszkodowania od pracodawcy (por. uchwała Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 1999 r., sygn. akt II ZP 3/99).

W przypadku nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę, pracodawca może dochodzić od niego odszkodowania przed sądem pracy. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres dwóch tygodni.

Warto podkreślić, iż pracodawca może zarzucić brak uzasadnionej przyczyny rozwiązania umowy o pracę przez pracownika i odmówić mu wypłaty odszkodowania, niezależnie od tego, czy sam wniósł powództwo o odszkodowanie na podstawie art. 661 k.p.

KATARZYNA DULEWICZ

 

radca prawny CMS Cameron McKenna

 

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...