Gdy pracownik chce się uczyć

Grażyna Rawska
rozwiń więcej
Po skończeniu studiów obiecywałaś sobie, że już koniec z nauką i stresującymi egzaminami. Ale minęło kilka lat i pojawił się głód wiedzy, czujesz potrzebę dokształcania się. Przeglądasz oferty studiów podyplomowych i kursów. Co stoi na przeszkodzie, aby się uczyć?

Jeśli będziesz się dokształcać w czasie wolnym od pracy, wtedy nic. Ale jeśli studia czy kurs mają związek z twoim zawodem i chciałabyś uzyskać zwrot kosztów, na przeszkodzie może stanąć twój szef.

 

Wydaje się paradoksem, że szef mógłby chcieć przeszkodzić swojemu pracownikowi w zdobywaniu wyższych kwalifikacji, ale tak może się zdarzyć z kilku powodów. Przede wszystkim istnieje obawa, że poświęcając się nowemu wyzwaniu będziesz mniej przykładać się do swoich firmowych obowiązków, a tym samym komfort pracy szefa będzie niższy. Musisz zrozumieć, że dla twojego szefa najważniejsze jest to, żeby jemu pracowało się dobrze, bez względu na to, czy będziesz miała ukończone dwa czy trzy kierunki studiów.

Jeśli przeczuwasz, że w twoim przypadku to właśnie może być największy problem, powiedz szefowi wprost, że nie zamierzasz mniej poważnie traktować swoich podstawowych obowiązków i jesteś pewna, że potrafisz pogodzić pracę i naukę, ale zobowiązujesz się do rezygnacji z dodatkowych zajęć, jeśli jakość wykonywanej przez ciebie pracy spadnie. To powinno zadziałać. Musisz jednak być świadoma tego, że szef będzie trzymać cię za słowo i będziesz cały czas pracować na najwyższych obrotach.

Inny argument dotyczy względów ambicjonalnych. Szef może nie czuć się do końca komfortowo w sytuacji, w której jego sekretarka będzie miała tak wysokie kwalifikacje. Może niepokoić się, że wyjdą na jaw ewentualne braki w jego wykształceniu, lub - co gorsza - z nowymi umiejętnościami staniesz się na tyle łakomym kąskiem, że bez trudu znajdziesz inną pracę za większe pieniądze. Ten lęk także jest zrozumiały, więc musisz wziąć go pod uwagę jeszcze przed rozmową z szefem i zanim szef zdąży wyrazić sprzeciw, powiedz, że chcesz się dokształcić dla własnej satysfakcji, żeby praca szła ci szybciej i żeby wprowadzić innowacje w wykonywanie swoich obowiązków. Nie mów wprost, że nie będziesz ubiegać się o lepiej płatną pracę, po prostu daj szefowi do zrozumienia, że nie to jest motywem twojej decyzji o podjęciu nauki.

W przypadku rozmowy o pieniądzach nie zobowiązuj się do niczego, w miarę możliwości pozostaw sprawę otwartą. Jeśli szef powie: „może pani iść na kurs, ale proszę zapomnieć o wyższej pensji z racji jego ukończenia”, powiedz, że w tej chwili w ogóle nie ma o tym mowy, bo jeszcze nawet nie zaczęłaś kursu i nie wiadomo, czy przyniesie on wymierne efekty w pracy. Szef poczuje się uspokojony, a ty nie zamkniesz sobie drogi do rozmów o podwyżce.

Do rozmowy o swoich planach powinnaś się dobrze przygotować. Postaraj się przewidzieć jej scenariusz, odgadnij pytania szefa i jego ewentualne argumenty przeciwko, miej w zanadrzu dokładny plan kursu czy studiów. Wyobraź sobie, że jesteś sprzedawcą, który ma zaoferować klientowi dany produkt, w tym przypadku produktem jest kurs. Musisz go przedstawić tak, żeby szef sam uznał, że musisz wrócić z dyplomem ukończenia tego kursu. Motywując zalety dokształcania się, skupiaj się na korzyściach dla firmy, a nie dla twojej przyszłości czy życia prywatnego. Szef musi poczuć, że chcesz zdobyć nową wiedzę po to, żeby usprawnić działanie firmy, że głównie to jej dobro leży ci na sercu. Kiedy przekonasz go, że za twoją prośbą nie kryją się żadne wywrotowe plany i rewolucyjne zmiany, tym samym wytrącisz mu z ręki najpoważniejsze argumenty przeciwko twojej edukacji i sprawisz, że się zgodzi.

Pamiętaj jednak, że w pewnym sensie zawarliście umowę: ty idziesz na kurs, ale firma czerpie z tego profity. Weź pod uwagę, że szef będzie oczekiwał namacalnych efektów twojej dodatkowej nauki, więc nawet jeśli temat kursu czy studiów odbiega od przedmiotu zainteresowania twojej firmy, musisz znaleźć w nim takie aspekty, które będziesz mogła wykorzystać służbowo.

Grażyna Rawska

 
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...