Świadczenie pieniężne dla kobiety udającej się na urlop macierzyński

Bolesta-Borkowska Agnieszka
rozwiń więcej
Przyznanie tylko ciężarnej pracownicy (z wyłączeniem pracowników - przyszłych ojców) świadczenia pieniężnego wypłacanego w momencie przechodzenia na urlop macierzyński nie stanowi dyskryminacji ze względu na płeć.

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, zwłaszcza w przypadku kobiet pracujących zawodowo. Często z powodu ciąży kobiety są dyskryminowane. Pomija się je przy awansowaniu, nie uwzględnia przy podwyżkach czy też typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, niechętnie patrzy się na próby korzystania przez kobiety z uprawnień przysługujących im na mocy prawa. Dzieje się tak nie tylko w okresie ciąży czy urlopu macierzyńskiego, ale także i po powrocie takiej kobiety do pracy. Dlatego należy pozytywnie odnosić się do regulacji, które mają na celu zrekompensowanie niedogodności związanych z macierzyństwem. Jednak może się zdarzyć, że inni pracownicy będą kwestionować uprawnienia przyznane pracownicom w ciąży, twierdząc, że regulacje takie dyskryminują inne grupy pracownicze. Tak też było w sprawie Oumar Dabo Abdoulaye and Others przeciwko Régie Nationale des Usines Renault S.A. (C-218/98).

 

Spór miał miejsce między pracownikami (mężczyznami) a Renault. Pozew wnieśli pracownicy, twierdząc, że układ zbiorowy jest niezgodny z art. 141 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Spór wynikł na tle jednego z postanowień, zgodnie z którym w momencie przejścia na urlop macierzyński ciężarnej pracownicy przysługiwała jednorazowa wypłata w wysokości 7500 franków. Równocześnie układ przewidywał, że w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim opłacanym - co do zasady - z ubezpieczenia społecznego, pracownica była uprawniona do otrzymywania 100% jej wynagrodzenia netto, pomniejszonego o wypłacany jej zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Pracownicy Renault stwierdzili, że jakkolwiek niektóre formy dyskryminacji mężczyzn - jak np. urlop macierzyński przysługujący wyłącznie kobietom - są usprawiedliwione, bo odnoszą się do fizjologicznych właściwości jednej płci (tylko kobieta może urodzić dziecko), nie jest tak jednak w kwestionowanym przypadku. Tutaj zarówno kobieta, jak i mężczyzna zostaje rodzicem, a narodziny dziecka są wydarzeniem społecznym dotyczącym rodziny jako całości. A zatem, wyłączenie mężczyzn z możliwości otrzymania takiej wypłaty, jaką otrzymują kobiety, stanowi niezgodną z prawem dyskryminację.

W związku z tym pracownicy Renault zwrócili się do sądu, który zawiesił postępowanie i zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (ETS) z pytaniami mającymi na celu wyjaśnienie powstałych wątpliwości.

Zasada równości wynagradzania

Zasadę równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub za pracę tej samej wartości wyraża art. 141 TWE. Przez wynagrodzenie rozumie się zwykłą podstawową lub minimalną płacę albo uposażenie oraz wszystkie inne korzyści w gotówce lub w naturze, otrzymywane przez pracownika bezpośrednio lub pośrednio z racji zatrudnienia od pracodawcy.

Równość wynagrodzenia bez dyskryminacji ze względu na płeć oznacza, że:

- wynagrodzenie przyznane za taką samą pracę na akord jest określane na podstawie takiej samej jednostki miary,

- wynagrodzenie za pracę na czas jest takie samo na tym samym stanowisku.

Zasada ta jest rozwinięta w dyrektywie Rady 75/117/EWG z 10 lutego 1975 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet. Zgodnie z art. 1 dyrektywy zasada równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn zawarta w art. 141 TWE oznacza zniesienie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć w odniesieniu do wszelkich aspektów i warunków wynagrodzenia za taką samą pracę lub za pracę o równej wartości. W szczególności w przypadku, gdy ustalanie wynagrodzeń odbywa się na podstawie systemu zaszeregowania pracowników, musi on być oparty na tych samych kryteriach w odniesieniu do kobiet i mężczyzn oraz musi być sporządzany w taki sposób, aby wykluczyć jakąkolwiek dyskryminację ze względu na płeć.

Jako że świadczenie należne pracownicom idącym na urlop macierzyński jest wypłacane z racji zatrudnienia, stanowi ono wynagrodzenie w rozumieniu art. 141 TWE oraz dyrektywy 75/117/EWG. To, że świadczenie to nie jest otrzymywane okresowo, nie jest także powiązane i zależne od wynagrodzenia pracownicy, nie zmienia jego charakteru wynagrodzenia za pracę.

Stwierdzenie istnienia (lub nie) dyskryminacji

Aby można mówić o równości wynagrodzeń, należy stwierdzić, że w danym przypadku nie mamy do czynienia z dyskryminacją. Ogólnie rzecz biorąc, dyskryminacja występuje, jeżeli pracownicy pozostający w tej samej sytuacji są różnie traktowani albo tak samo traktuje się pracowników będących w różnej sytuacji. Stąd też ważna jest odpowiedź na pytanie, czy w odniesieniu do kwestionowanego świadczenia pracownice znajdują się w porównywalnej sytuacji do pracowników?

Renault podało, że świadczenie to ma za zadanie zrekompensować wiele niedogodności, na które cierpią wyłącznie pracownice w związku z ich ciążą i wiążącym się z nią przebywaniem na urlopie macierzyńskim. Bo to kobiety są zmuszone do czasowego opuszczenia pracy i ponoszą negatywne konsekwencje przejścia na urlop macierzyński.

Wymieniono tutaj fakt, że:

- kobieta na urlopie macierzyńskim nie może dostać awansu,

- pracownica taka nie może także ubiegać się o podwyżkę w związku ze swoimi osiągnięciami w pracy,

- pracownice nie biorą udziału w szkoleniach,

- adaptacja kobiet powracających po urlopie macierzyńskim do zmienionych warunków pracy może być trudna, zwłaszcza gdy kobieta była dłuższy czas nieobecna, a zmieniły się technologie i sposób wykonywania pracy.

Nie można zatem porównywać sytuacji kobiet ciężarnych do sytuacji innych grup pracowniczych. Tylko kobieta może urodzić dziecko i tylko kobieta może, ale i musi przebywać na urlopie macierzyńskim. Jest to zarówno jej uprawnienie, jak i obowiązek. Biorąc pod uwagę okoliczności przedstawione przez Renault, należy stwierdzić, że kobiety i mężczyźni nie znajdują się w takiej samej sytuacji. Sytuacji pracownicy ciężarnej przechodzącej na urlop macierzyński nie można też porównać do sytuacji innych pracownic.

Tylko kobieta w ciąży, a nie ogólnie wszystkie pracujące kobiety, jest uprawniona do otrzymania tego świadczenia. Wyjątkowość stanu bycia w ciąży i porodu jest też podkreślana w dyrektywach wspólnotowych, takich jak np.: dyrektywa 76/207/EWG oraz dyrektywa 92/85/EWG.

W związku z powyższym ETS orzekł, że art. 141 TWE nie zabrania przyznania ciężarnym pracownicom świadczenia takiego jak w przedmiotowej sprawie, które ma za zadanie zrekompensować im niedogodności, na jakie są narażone w związku z ciążą i urodzeniem dziecka.

Agnieszka Bolesta-Borkowska

 
Infor.pl
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków
24 maja 2025

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
24 maja 2025

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”
23 maja 2025

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...