Jakie kary porządkowe grożą pracownikowi

Kamil Kaczmarek
rozwiń więcej
Pracownik ponosi odpowiedzialność za naruszenie obowiązków pracowniczych, zaś pracodawcy przysługuje prawo wymierzania kar. Kodeks pracy dokładnie określa, jakie czyny pociągają za sobą odpowiedzialność porządkową pracownika i jakie kary mogą być zastosowane.

Zgodnie z przepisami art. 108 k.p. pracodawca może ukarać pracownika trzema rodzajami kar: upomnienia, nagany i karą pieniężną. Stosowanie kar porządkowych jest uprawnieniem pracodawcy, a nie jego obowiązkiem. O tym, czy w ogóle nałożyć na pracownika sankcje porządkowe i jakie, decyduje bowiem pracodawca. Decyzję o ukaraniu podejmuje sam, bez potrzeby przeprowadzania jakichkolwiek konsultacji, choć jego swoboda w tym zakresie ma pewne granice.

Upomnienie i nagana

Przepisy kodeksu pracy zawierają katalog naruszeń, za które pracodawca może nałożyć na pracownika kary upomnienia i nagany. Kary te mogą być nałożone tylko za następujące naruszenia:

- nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy;

- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;

- nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych;

- nieprzestrzeganie przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy;

- nieprzestrzeganie przyjętego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku gradacji kar porządkowych w ten sposób, że najpierw upomni pracownika, a dopiero przy innej okazji udzieli mu nagany, jeżeli w jego ocenie przewinienie pracownicze nie zasługuje na łagodniejszą formę kary. Oznacza to, że pracownik może być od razu ukarany naganą, mimo że poprzednio w ogóle nie był karany.

Przepisy nie określają, jaki jest wpływ stopnia winy pracownika na wymiar kary. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 1 lipca 1999 r., sygn. akt I PKN 86/99, stwierdził, że wymierzenie kary upomnienia uzasadnione jest nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy (art. 108 § 1 k.p.).

Kara pieniężna

Dopuszczalność zastosowania kary pieniężnej jest bardziej ograniczona niż w przypadku kar upomnienia i nagany. Kara pieniężna może być stosowana wobec pracownika wyłącznie w następujących przypadkach:

- nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;

- nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych;

- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia;

- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub

- spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Również w przypadku kary pieniężnej nie obowiązuje gradacja kar. W efekcie pracodawca może od razu zastosować karę najsurowszą, czyli karę pieniężną, nawet jeżeli pracownik po raz pierwszy popełnił przekroczenie.

Kodeks pracy wprowadza ograniczenie w wysokości kary pieniężnej. Kara za jedno przekroczenie, jak też za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty, po dokonaniu potrąceń, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 1-3 k.p., tj.: sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi.

Należy zwrócić uwagę na sposób określenia maksymalnej wysokości kary pieniężnej. Otóż zasadą jest, że za jedno przekroczenie nie może ona być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Również za opuszczenie bez usprawiedliwienia dnia pracy kara nie może przekraczać jednodniowego wynagrodzenia pracownika. W przypadku nieobecności w pracy trwającej kilka kolejnych dni, nieobecność pracownika traktowana jest jako jeden czyn o charakterze ciągłym, za który nakładana jest jedna kara pieniężna. Mimo to za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na pracownika może być nałożona kara w wysokości jednodniowego wynagrodzenia - tak jakby każdy dzień stanowił odrębne przekroczenie.

Karę pieniężną w wysokości nie wyższej od jednodniowego wynagrodzenia pracownika można stosować w razie opuszczenia bez usprawiedliwienia całego dnia pracy. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za tę część dnia, którą pracownik opuścił.

Wpływy z kar pieniężnych powinny być przeznaczone na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak więc pracodawca nie ma całkowitej swobody dysponowania tymi wpływami, może jednak sam określić, na jakie konkretne przedsięwzięcia służące poprawie bezpieczeństwa i higieny pracy należy wykorzystać środki uzyskane z kar pieniężnych.

Kary pieniężne - zgodnie z art. 87 § 1 pkt 4 k.p. - mogą być potrącane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przepisy dotyczące odpowiedzialności porządkowej mają charakter bezwzględnie obowiązujący i nie można ich ograniczyć, wyłączyć czy rozszerzyć w drodze umownej. Jednak oprócz kar porządkowych określonych w art. 108 k.p. mogą być stosowane inne środki przewidziane w odrębnych przepisach. W uchwale z 11 sierpnia 1988 r., sygn. akt III PZP 30/88, Sąd Najwyższy podkreślił, że kodeks pracy nie ogranicza środków dyscyplinujących wymienionych w art. 108 k.p., lecz do tej kategorii środków stosowanych wobec pracowników naruszających powierzone im obowiązki należy najsurowszy środek, jakim jest rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika (art. 52 k.p.). W innym wyroku z 26 lipca 1979 r., sygn. akt I PR 64/79, Sąd Najwyższy wyjaśnił też, że w świetle obowiązujących przepisów prawa pracy wypowiedzenie warunków płacy wprawdzie nie jest karą porządkową, ale może być środkiem dyscyplinującym.

Wina pracownika

Pracodawca samodzielnie decyduje o tym, jaką karę należy zastosować w konkretnym przypadku. Kieruje się przy tym wskazaniami zawartymi w art. 111 k.p. Przepis ten stanowi, iż przy stosowaniu kary bierze się pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Zamieszczone w tym przepisie wskazania, jakimi powinien kierować się pracodawca przy stosowaniu kary porządkowej, nie są wymienione w sposób wyczerpujący i dlatego pracodawca może brać pod uwagę także inne okoliczności związane z wykonywaną przez pracownika pracą i popełnionym przez niego wykroczeniem pracowniczym.

Wina pracownika i bezprawność jego zachowania są przesłankami odpowiedzialności porządkowej pracownika. Z reguły wina pracownika występuje w formie winy umyślnej, chociaż nie można wykluczyć także winy nieumyślnej. Bezprawność z kolei należy oceniać nie tylko poprzez obowiązujące przepisy, ale także przez prawnie skuteczne polecenia przełożonych. Jednak tylko niewykonanie przez pracownika polecenia służbowego dotyczącego pracy może być zakwalifikowane jako naruszenie ustalonego porządku, o którym mowa w art. 108 k.p. i które może stanowić podstawę do wymierzenia kary pracownikowi.

W pewnych okolicznościach pracownikowi nie można przypisać winy i zastosować wobec niego kary porządkowej. Przykładem może być sytuacja rozpatrywana przez Sąd Najwyższy. W wyroku z 23 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 500/97, sąd ten stwierdził, że pozostanie pracownika w sądzie jako świadka po złożeniu zeznań na żądanie pełnomocnika procesowego w celu złożenia uzupełniających zeznań lub konfrontacji z innymi świadkami jest okolicznością usprawiedliwiającą jego nieobecność w zakładzie pracy w związku z wezwaniem do sądu, a tym samym wyłączającą przypisanie mu winy i stosowanie wobec niego kary porządkowej (art. 108 i 111 k.p.).

Podstawa prawna:

ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.).

Słownik terminologiczny

Stosowanie kary porządkowej - kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po wysłuchaniu pracownika; w razie jego nieobecności bieg 2-tygodniowego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy. O karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. Odpis składa się do akt osobowych. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. W ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu sprzeciwu pracownik może wystąpić do sądu pracy o uchylenie kary.

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub karę nagany. Pracodawca może również stosować karę pieniężną za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bhp lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Kamil Kaczmarek

 


Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...