REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
senior, emeryt, wiek emerytalny, emerytura
Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Od 1 października 2017 roku obowiązują nowe przepisy emerytalne. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni – w wieku 65 lat. Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Projekt nowelizacji zakłada wprowadzenie do systemu emerytalnego nowej, uprzywilejowanej grupy zawodowej – tancerzy. Projekt ten został wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. 13 marca 2025 r. na 30 posiedzeniu Senatu, senatorowie podjęli uchwałę o wniesieniu projektu ustawy do Sejmu. 6 maja 2025 r. projekt został skierowany do I czytania w komisjach sejmowych: Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Aktualnie na stronie Sejmu nie ma informacji dotyczącej terminu rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych przez komisje sejmowe.

REKLAMA

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? [PROJEKT]

Chodzi o wprowadzenie do systemu emerytalnego nowej, uprzywilejowanej grupy zawodowej – tancerzy. Projekt zakłada wprowadzenie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych rozdziału 3b zatytułowanego emerytura tancerza zawodowego.

Emerytura tancerza zawodowego

Zgodnie z projektem, emerytura tancerza zawodowego ma przysługiwać pracownikom spełniającym łącznie kilka warunków. Pracownik otrzyma ją w przypadku, gdy:

  1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn;
  2. osiągnął wiek emerytalny w czasie zatrudnienia lub w ciągu 5 lat od ustania zatrudnienia;
  3. posiada wymagany okres zatrudnienia - co najmniej 20 lat;
  4. nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

Okresy zatrudnienia zawodowego tancerza

REKLAMA

Projekt zakłada, że za okresy zatrudnienia zawodowego tancerza uznaje się zarówno czas pracy na etacie, jak i wykonywanie zawodu na podstawie umowy zlecenia – pod warunkiem, że miało to miejsce w zespołach baletowych lub tanecznych działających w instytucjach kultury. Dotyczy to zarówno okresów składkowych, jak i nieskładkowych, o ile praca była wykonywana przynajmniej w połowie etatu lub w takim samym wymiarze w ramach zlecenia.

Do okresu zatrudnienia wliczane mają być także te miesiące, w których tancerz pobierał świadczenia z ubezpieczenia społecznego – chorobowe, macierzyńskie lub opiekuńcze – pod warunkiem, że były one związane z wcześniej wykonywaną pracą na wspomnianych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość emerytury tancerza zawodowego

Projekt określa także wysokość emerytury tancerza zawodowego. Kwota tej emerytury nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury. Obecnie wysokość najniższej emerytury wynosi 1878,91 zł.

Projekt zakłada wejście w życie przepisów wprowadzających emeryturę tancerza zawodowego z dniem 1 stycznia 2026 r.

Resort pracy daje minus Senatorom

REKLAMA

Jeszcze podczas prac w senackich komisjach, resort rodziny negatywnie ocenił projekt ustawy. W naszej ocenie kluczowym rozwiązaniem, które umożliwi znalezienie adekwatnych, satysfakcjonujących środków utrzymania przez tancerzy po zakończeniu kariery zawodowej, nie powinny być wcześniejsze emerytury – powiedział podczas jednego ze wspólnych posiedzeń senackich Komisji: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej; Kultury i Środków Przekazu oraz Ustawodawczej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Wskazał, że w ocenie resortu, alternatywą powinny być środki związane z przekwalifikowaniem zawodowym i prawem do tego przekwalifikowania zawodowego zagwarantowane na podstawie ustawy.

W ocenie MRPiPS wprowadzenie kolejnej kategorii wcześniejszych emerytur nie jest spójne z zasadami konstrukcyjnymi systemu ubezpieczeń społecznych, w tym systemu emerytalnego wykreowanego po 1999 r. Dodał, że uprawnienia emerytalne, uwzględniające uwarunkowania fizyczne i uwarunkowania psychiczne związane z wykonywaniem pracy tancerza, są dzisiaj właściwie zagwarantowane w ustawie o emeryturach pomostowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

REKLAMA