W Kanadzie potrzebne jest zezwolenie na pracę, ale nie trzeba mieć wizy wjazdowej

Izabela Rakowska-Boroń
rozwiń więcej
Od 1 marca 2008 r. Polacy nie muszą już ubiegać się o wizę do Kanady. Generalna zasada stanowi, że wyjeżdżając do tego kraju w celach turystycznych, nie można podejmować pracy.
Zniesienie od początku tego miesiąca obowiązku wizowego dotyczącego pobytu czasowego nie daje osobom podróżującym do Kanady automatycznej gwarancji wjazdu na teren tego kraju. Osoby odwiedzające Kanadę w dalszym ciągu muszą spełniać warunki związane z wjazdem na teren kraju. Warto pamiętać, że ci, którzy w przeszłości byli deportowani z Kanady, a także osoby karane tam nie wjadą.

Zezwolenie na pracę

W Kanadzie zaczyna brakować pracowników, w związku z tym wykwalifikowani i wykształceni Polacy nie powinni mieć problemów z podjęciem pracy w tym kraju. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w takich branżach, jak: budownictwo, analityka medyczna, transport i logistyka. Wyjeżdżając do Kanady w celach turystycznych, nie można jednak podejmować tam pracy. Taka jest generalna zasada. Nie jest to jednak kategorycznie zabronione.

Jeśli Polak podczas pobytu w Kanadzie uzna, że chciałby się tam osiedlić i podjąć pracę, powinien przede wszystkim uzyskać zezwolenie na pobyt, a także zezwolenie na pracę. Warto jednak pamiętać, że mimo braku konieczności uzyskiwania wizy wjazdowej do Kanady, trzeba posiadać zezwolenie na pracę. Praca bez tego dokumentu jest nielegalna. O taki dokument muszą występować osoby, które zamierzają pracować w Kanadzie dłużej niż sześć miesięcy. Jeśli chcą zamieszkać w Kanadzie na stałe, muszą posiadać zezwolenia: na pracę, naukę lub pobyt stały.

Jak się ubiegać

Zezwolenie na pracę Work Permit można otrzymać w Sekcji Wizowej w Warszawie nawet w ciągu jednego dnia. Można je też uzyskać także na miejscu w Kanadzie. Jeśli Polak posiada ofertę od pracodawcy, udaje się z nią (albo jego przyszły pracodawca) do urzędu pracy w okręgu przyszłego zatrudnienia. Tam uzyska oficjalne zezwolenie na angaż niezbędne do podjęcia pracy przez obcokrajowca. Pozytywna odpowiedź urzędu trafi do dwóch miejsc: do przyszłego pracodawcy oraz do siedziby Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie, gdzie ostatecznie zostaną zweryfikowane dokumenty aplikacyjne kandydata. Ostatnim krokiem jest zgoda urzędu imigracyjnego na pracę w Kanadzie.

Zgoda przyznawana jest na ogół na rok i tylko do konkretnego pracodawcy. Zdarza się, że, pracodawca występuje z prośbą o pozwolenie na zatrudnienie na dłuższy okres. Urząd imigracyjny zgodę taką wyrazi, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań. Cała procedura legislacyjno-administracyjna trwa maksymalnie pół roku.

Pomocna znajomość języka

Kanada jest krajem angielsko- i francuskojęzycznym. Właściwie bardzo dobra znajomość języka przy zatrudnieniu nie jest wymagana, choć pracodawcy, mając do wyboru kilku kandydatów, zatrudnią nie tylko tego, który ma odpowiednie doświadczenie zawodowe, ale tego, który zrozumie jego polecenia.

Oczywiście, przed wyjazdem do Kanady warto u tłumacza przysięgłego przetłumaczyć wszystkie dokumenty poświadczające zdobyte w danym zawodzie umiejętności. W trakcie starań o pracę, może mieć to kluczowe znaczenie.

INFORMACJE O PRACY W AMBASADZIE KANADYJSKIEJ

Osoby zainteresowane imigracją do Kanady oraz wyjazdem do pracy w tym kraju mogą uzyskać wszelkie informacje (bezpłatnie) na ten temat w Sekcji Wizowej Ambasady Kanady na ul. Pięknej 2/8. Takie sesje prowadzone są zazwyczaj o godzinie 14.30. Najbliższe planowane są na 28 marca, 11 kwietnia, 25 kwietnia, 9 maja, 30 maja, 13 czerwca, 27 czerwca.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...