Cudowna tabletka na "grzyba"

Firmy farmaceutyczne łamią prawo. W ostatnich ośmiu miesiącach główny inspektor farmaceutyczny wydał 32 decyzje nakazujące zaprzestania emisji ich reklam. Nie wszystkie odniosły skutek, ponieważ procedury administracyjne są zbyt słabe.
Szczegółowe zasady reklamy leków określa prawo farmaceutyczne. Przepisy zakazują np. reklamy środków farmaceutycznych zapisywanych na receptę czy też udziału w niej lekarzy bądź farmaceutów.
Niestety, ostra walka rynkowa sprawia, że koncerny farmaceutyczne szukają różnych sposobów na lepsze dotarcie do pacjenta, omijając przy tym obowiązujące przepisy. Tylko w ośmiu miesiącach tego roku główny inspektor farmaceutyczny wydał 32 decyzje nakazujące natychmiastowe wstrzymanie emitowanych reklam leków. Najwięcej zakazanych reklam miało formę materiałów drukowanych (ulotek, folderów itd.) oraz spotów telewizyjnych. W telewizji emitowano m.in. reklamy produktów wypisywanych na receptę czy też niezarejestrowanych w Polsce, a tego prawo zakazuje.
Firmy farmaceutyczne chwytają się różnych sposobów, aby stworzona reklama omijała obowiązujące zakazy. Przykładowo, jedna z firm rozpowszechniła za pomocą internetu oraz telewizji materiał pt. „Historia pewnego grzyba”. Treść reklamy była następująca „... aż nastał dzień wybawienia, alchemicy królestwa (tu nazwa firmy), wynaleźli cudowny eliksir w pigułce...”. Reklama jednoznacznie oznajmiała odbiorcy, że grzybicę można zwalczyć za pomocą „cudownej tabletki” rozpowszechnianej przez producenta.
W spocie telewizyjnym znajdował się link internetowy, który przekierowywał na stronę leku. Tak sprytnie skonstruowane reklamy wychwytywane są przez GIF, który w formie decyzji administracyjnej wzywa do ich usunięcia. Niestety, ten instrument nie jest skuteczny i część koncernów go ignoruje. Dzieje się tak dlatego, że łamanie przepisów reklamy środków farmaceutycznych jest traktowane jako przestępstwo, za które można odpowiadać jedynie na podstawie kodeksu karnego. Te przepisy stosuje się jedynie do osób fizycznych, którym można przypisać winę. Mogą to być np. osoby z działu marketingu, reklamy oraz członkowie zarządu firm farmaceutycznych. Do odpowiedzialności nie może być pociągnięta natomiast sama firma.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

GIF po zignorowaniu decyzji przez producenta musi złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, a ta wystosować akt oskarżenia do sądu. Wszystko to wymaga czasu, rodzą się również wątpliwości, czy sprawa nie zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. W efekcie do sądu nie wpłynęła jeszcze ani jedna tego typu sprawa. Koncerny farmaceutyczne mogą więc spać spokojnie, wykorzystując wadliwe prawo.

Tomasz Pietryga

OPINIA
Ewa Rutkowska, adwokat kancelarii Lovells
Nie wszystkie firmy farmaceutyczne łamią prawo. Analizując decyzje GIF wzywające do zaprzestania rozpowszechniania reklam można stwierdzić, że istnieje grupa firm, które są adresatem decyzji GIF częściej niż inne. Niestety walka z tym zjawiskiem jest bardzo trudna, gdyż instrumenty prawne, które posiada GIF nie są zbyt doskonałe. Prawo nie przewiduje bezpośrednio kar dla firm farmaceutycznych. Grzywną w postępowaniu karnym może być ukarana tylko osoba fizyczna z firmy np. za decyzję dopuszczenia reklamy. Sytuację mogłyby zmienić grzywny dla firm, które rzeczywiście byłyby wymierzane, oraz bardziej aktywne korzystanie z przepisów karnych prawa farmaceutycznego. Należałoby również wprowadzić inne mechanizmy karania, np. grzywny administracyjno-prawne, wymierzane przez organ administracji. Wtedy mogłyby być karane firmy. Rozwiązaniem mogłoby być również wprowadzenie przepisów dotyczących reklamy środków farmaceutycznych do katalogu ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych.


Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...