Cudowna tabletka na "grzyba"

Firmy farmaceutyczne łamią prawo. W ostatnich ośmiu miesiącach główny inspektor farmaceutyczny wydał 32 decyzje nakazujące zaprzestania emisji ich reklam. Nie wszystkie odniosły skutek, ponieważ procedury administracyjne są zbyt słabe.
Szczegółowe zasady reklamy leków określa prawo farmaceutyczne. Przepisy zakazują np. reklamy środków farmaceutycznych zapisywanych na receptę czy też udziału w niej lekarzy bądź farmaceutów.
Niestety, ostra walka rynkowa sprawia, że koncerny farmaceutyczne szukają różnych sposobów na lepsze dotarcie do pacjenta, omijając przy tym obowiązujące przepisy. Tylko w ośmiu miesiącach tego roku główny inspektor farmaceutyczny wydał 32 decyzje nakazujące natychmiastowe wstrzymanie emitowanych reklam leków. Najwięcej zakazanych reklam miało formę materiałów drukowanych (ulotek, folderów itd.) oraz spotów telewizyjnych. W telewizji emitowano m.in. reklamy produktów wypisywanych na receptę czy też niezarejestrowanych w Polsce, a tego prawo zakazuje.
Firmy farmaceutyczne chwytają się różnych sposobów, aby stworzona reklama omijała obowiązujące zakazy. Przykładowo, jedna z firm rozpowszechniła za pomocą internetu oraz telewizji materiał pt. „Historia pewnego grzyba”. Treść reklamy była następująca „... aż nastał dzień wybawienia, alchemicy królestwa (tu nazwa firmy), wynaleźli cudowny eliksir w pigułce...”. Reklama jednoznacznie oznajmiała odbiorcy, że grzybicę można zwalczyć za pomocą „cudownej tabletki” rozpowszechnianej przez producenta.
W spocie telewizyjnym znajdował się link internetowy, który przekierowywał na stronę leku. Tak sprytnie skonstruowane reklamy wychwytywane są przez GIF, który w formie decyzji administracyjnej wzywa do ich usunięcia. Niestety, ten instrument nie jest skuteczny i część koncernów go ignoruje. Dzieje się tak dlatego, że łamanie przepisów reklamy środków farmaceutycznych jest traktowane jako przestępstwo, za które można odpowiadać jedynie na podstawie kodeksu karnego. Te przepisy stosuje się jedynie do osób fizycznych, którym można przypisać winę. Mogą to być np. osoby z działu marketingu, reklamy oraz członkowie zarządu firm farmaceutycznych. Do odpowiedzialności nie może być pociągnięta natomiast sama firma.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

GIF po zignorowaniu decyzji przez producenta musi złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, a ta wystosować akt oskarżenia do sądu. Wszystko to wymaga czasu, rodzą się również wątpliwości, czy sprawa nie zostanie umorzona ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. W efekcie do sądu nie wpłynęła jeszcze ani jedna tego typu sprawa. Koncerny farmaceutyczne mogą więc spać spokojnie, wykorzystując wadliwe prawo.

Tomasz Pietryga

OPINIA
Ewa Rutkowska, adwokat kancelarii Lovells
Nie wszystkie firmy farmaceutyczne łamią prawo. Analizując decyzje GIF wzywające do zaprzestania rozpowszechniania reklam można stwierdzić, że istnieje grupa firm, które są adresatem decyzji GIF częściej niż inne. Niestety walka z tym zjawiskiem jest bardzo trudna, gdyż instrumenty prawne, które posiada GIF nie są zbyt doskonałe. Prawo nie przewiduje bezpośrednio kar dla firm farmaceutycznych. Grzywną w postępowaniu karnym może być ukarana tylko osoba fizyczna z firmy np. za decyzję dopuszczenia reklamy. Sytuację mogłyby zmienić grzywny dla firm, które rzeczywiście byłyby wymierzane, oraz bardziej aktywne korzystanie z przepisów karnych prawa farmaceutycznego. Należałoby również wprowadzić inne mechanizmy karania, np. grzywny administracyjno-prawne, wymierzane przez organ administracji. Wtedy mogłyby być karane firmy. Rozwiązaniem mogłoby być również wprowadzenie przepisów dotyczących reklamy środków farmaceutycznych do katalogu ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych.


Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...