Umowa o świadczenie usług a świadczenia zdrowotne

W Kodeksie cywilnym nie ma umowy, która w sposób szczególny odnosiłaby się do świadczeń zdrowotnych. Nasuwa się zatem pytanie, na podstawie jakiej umowy świadczenia te są i powinny być realizowane.
Wyjaśnienie tej wątpliwości ma o tyle praktyczne znaczenie, że od sprecyzowania rodzaju umowy zależą w danym przypadku konsekwencje prawne jej realizacji, m.in. co do odpowiedzialności za należyte wykonanie świadczenia przez lekarza.

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

Świadczenie zdrowotne to niewątpliwie usługa. Dwa podstawowe kontrakty usługowe to umowa zlecenia i umowa o dzieło. Która z tych dwóch umów bardziej odpowiada specyfice świadczeń zdrowotnych?
Za bardziej właściwą należy uznać umowę zlecenia. Wniosek taki płynie stąd, że umowa zlecenia to kontrakt starannego działania. Przy realizacji świadczenia zdrowotnego liczy się zaś przede wszystkim należyta, najwyższa staranność w leczeniu pacjenta.
Lekarz nie może zobowiązać się do tego, że na pewno pacjenta wyleczy, tzn. że pacjent całkowicie wyzdrowieje. Podjęcie się leczenia jakiejś osoby oznacza natomiast, że lekarz zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby nie doszło do żądnych zaniedbań, sprzecznych z zasadami sztuki medycznej, a tym bardziej do wyrządzenia pacjentowi szkody na zdrowiu.
Przy korzystaniu z formuły zlecenia pamiętać jednak należy, że zlecenia w ścisłym tego słowa znaczeniu to zobowiązania do działań formalnoprawnych (por. art. 734 k.c.). Umowa o świadczenie zdrowotne to zatem jeden z przypadków szerszej kategorii umów o świadczenie usług, do których ustawodawca nakazuje stosować odpowiednio przepisy o zleceniu (por. art. 750 k.c.).
Czy wobec tego formuła umowy o dzieło w przypadku realizacji świadczeń zdrowotnych jest w ogóle nieprzydatna? Taki wniosek byłby zbyt daleko idący.
Zestawienie rodzajowe świadczeń zdrowotnych z art. 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje, że niektórym z tych świadczeń można przypisać charakter dzieła, czyli działalności rezultatu. Dotyczy to np. porad lekarskich czy opiniowania o stanie zdrowia pacjenta. Pacjentowi nie chodzi w takich sytuacjach wyłącznie o wykazanie przez lekarza należytej staranności, ale również o realizację przedmiotu zamówienia, np. o udzielenie konkretnej porady, co nie niweczy obowiązku wykonania takiego „zdrowotnego” dzieła z należytą starannością, bez narażania na szwank zdrowia pacjenta.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Umowy o kompleksowe świadczenia zdrowotne (obejmujące łącznie wiele różnych świadczeń) mogą mieć charakter swego rodzaju umów nienazwanych, do których znajdą zastosowanie zasady właściwe zarówno dla umów zlecenia, jak i dla umów o dzieło.


W takiej sytuacji działanie lekarza będzie oceniane według zasad zleceniowych, odnośnie zaś do świadczeń będących dziełami – według zasad właściwych dla umowy o dzieło (por. art. 627 i nast. k.c.). Przykładem może być umowa o stałą opiekę nad przewlekle chorym pacjentem, której realizacja będzie polegała także na udzielaniu konsultacji, przeprowadzaniu okresowych badań i wykonywaniu w razie potrzeby odpowiednich zabiegów.
Ustne umowy o świadczenia zdrowotne
Dodatkowy problem z klasyfikacją umów o świadczenia zdrowotne jest związany z tym, że bardzo często są o­ne zawierane ustnie, bez spisywania postanowień precyzujących ich treść.
Poszczególne podmioty świadczące te usługi, w tym prowadzący indywidualną praktykę lekarze różnych specjalności, oferują swoje usługi na obowiązujących wszystkich pacjentów zasadach, np. co do godzin przyjęć czy stawek wynagrodzeń za świadczenia, wobec czego indywidualne ustalanie warunków umownych jest najczęściej niecelowe. Umowa zawiązuje się więc w sposób dorozumiany – przez zgłoszenie się pacjenta do podmiotu świadczącego usługi zdrowotne i podjęcie się przez ten podmiot, czyli w praktyce przez określonego lekarza lub lekarzy, realizacji danego świadczenia.
Zarówno umowy o świadczenie usług (zleceniowe), jak i umowy o dzieło, nie muszą być, pod rygorem nieważności, zawierane na piśmie. Począwszy od 25 września 2003 r. (na mocy nowelizacji Kodeksu cywilnego z 14 lutego 2003 r. – Dz.U. Nr 49, poz. 408), zniesiony został ponadto wymóg zawierania na piśmie dla celów dowodowych umów o wartości świadczenia przekraczającej kwotę dwóch tysięcy złotych.
Niezależnie od tego, czy umowa o świadczenie zdrowotne została zawarta na piśmie czy tylko ustnie (w sposób dorozumiany), ocena jej charakteru prawnego zależy od przedmiotu objętych nią świadczeń (por. uwagi wyżej). O charakterze tym nie decyduje zatem nazwa umowy (np. określenie jej jako umowy o dzieło, mimo że de facto ma o­na charakter zleceniowy).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Spisanie umowy jest o tyle korzystne, że posiada o­no walor dowodowy. Łatwiej dzięki temu ustalić, jakie świadczenia zdrowotne miały być w danym przypadku realizowane – oczywiście, jeśli konieczność ich udzielenia nie wynika z oceny stanu zdrowia pacjenta.


Jaka jest odpowiedzialność umowna?

Ze względu na to, że umowy o świadczenia zdrowotne z reguły nie są zawierane na piśmie, dla ustalenia zasad odpowiedzialności za realizację tych świadczeń należy sięgnąć do odpowiednich, ogólnych reguł ustawowych (kodeksowych). Po pierwsze, uzupełniająco należałoby zastosować przepisy regulujące roszczenia w związku z nienależytym wykonaniem odpowiednio umowy zlecenia lub umowy o dzieło – w zależności od tego, z jakim rodzajem świadczenia mamy w danym przypadku do czynienia. Na przykład dotyczy to kwestii przedawnienia roszczeń czy możliwości żądania usunięcia wad nienależycie wykonanego świadczenia (dzieła) zdrowotnego, np. o charakterze zabiegowym (por. art. 637 k.c.).
Po drugie, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w przepisach dotyczących umów zlecenia lub umów o dzieło, należy zastosować ogólne zasady odpowiedzialności kontraktowej (por. art. 471 i nast. k.c.).
Z zasad tych wynika m.in., że podmiot podejmujący się realizacji świadczenia odpowiada za działania osób, którym wykonanie zobowiązania powierza, jak za swoje własne działania (por. art. 474 k.c.). Dotyczy to np. zatrudniania na podstawie umowy zlecenia lekarzy przez zakład opieki zdrowotnej. W sensie formalnym umowa o świadczenie zdrowotne na rzecz pacjenta zakładu jest zawierana i realizowana przez ten właśnie zakład, który korzysta z fachowej pomocy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lekarzy.
Warto poza tym zasygnalizować, że zamiast odpowiedzialności kontraktowej może być zastosowana przez osobę poszkodowaną (pacjenta) odpowiedzialność deliktowa (z tytułu czynów niedozwolonych – por. art. 415 i nast. k.c.), jeśli wyrządzenie szkody na zdrowiu pacjenta można połączyć z nienależytą realizacją świadczenia zdrowotnego i jeśli z treści umowy nie wynika ograniczenie w tym zakresie.

Podstawy prawne
• ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1438
• ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej – Dz.U. Nr 91, poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420

Rafał Golat

Infor.pl
Koniec z niedzielami z zakazem handlu i wolnym dla 1,3 mln pracowników handlu – od teraz zrobisz zakupy w co najmniej dwie niedziele w miesiącu?
25 maja 2025

Na III czytanie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oczekuje projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy - Kodeks pracy (druk sejmowy nr 384), który ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu i czynności związanych z handlem w niedzielę, poprzez wprowadzenie co najmniej dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu roku kalendarzowego. Rada Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wyraziła opinię, że na dalsze losy projektu może mieć wpływ wynik wyborów prezydenckich w 2025 r.

Blisko 1000 złotych dodatku do pensji w czerwcu. Pracodawca musi te pieniądze wypłacić
25 maja 2025

Specjalny dodatek do pensji otrzymują ci, którzy pracują w nocy. Kwota nie jest stała. Jej wysokość zależy między innymi od liczby godzin pracy w danym miesiącu. Czerwcowy bilans daje ich sto sześćdziesiąt. Ile dokładnie wyniesie maksymalny dodatek za nocną pracę w tym miesiącu?

Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?
24 maja 2025

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy
24 maja 2025

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby
24 maja 2025

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy
24 maja 2025

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Skarbówka prześwietla tę podatkową ulgę pięć lat wstecz. Strach obleci miliony Polaków
25 maja 2025

Do końca kwietnia był czas na złożenie PIT-ów. Teraz swój czas ma skarbówka. Fiskus interesuje się przede wszystkim tymi, którzy skorzystali z ulg i odliczeń. Na celowniku znaleźli się między innymi rodzice. Część z nich może mieć problem.

Czy dziś 25.05.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
25 maja 2025

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

pokaż więcej
Proszę czekać...