Polisa wspiera eksport

Wejście Polski do Unii Europejskiej nie tylko umożliwiło polskim przedsiębiorcom nawiązywanie nowych kontaktów z partnerami z innych państw członkowskich, ale także ułatwiło dostęp do rzetelnych informacji o ich partnerach. Jednak nawet obecnie firmy powinny ubezpieczać kredyty eksportowe.
W każdym kraju, w tym w szczególności o zaawansowanej gospodarce rynkowej, system ubezpieczeń kredytów eksportowych uwzględniający potrzeby miejscowych przedsiębiorców odgrywa podstawową rolę w popieraniu eksportu. Pozwala o­n zredukować ryzyko eksporterów i banków, powiększając ich skłonność do rozwoju powiązań handlowych z zagranicą. System taki umożliwia także racjonalizację decyzji poszczególnych podmiotów poprzez dostęp do profesjonalnej oceny ryzyka związanego ze sprzedażą na obce rynki. Agencje ubezpieczeniowe odgrywają rolę niezależnych doradców wnoszących element obiektywności w ocenie poszczególnych transakcji. Jedną z takich agencji jest Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która oferuje pomoc polskim eksporterom w sprzedaży ich towarów na warunkach kredytowych. Obok KUKE na polskim rynku pojawiły się inne firmy, m.in. Euler Hermes i Coface.

Kredyt kupiecki

Udzielanie kredytu kupieckiego w postaci odroczenia terminu zapłaty za sprzedany towar lub wykonane usługi w ostatnim czasie stało się powszechną praktyką w działalności gospodarczej i jest jednym z bardziej istotnych atutów konkurencyjnych firm. Sprzedaż na warunkach kredytowych powoduje wzrost ryzyka związanego z faktem nieotrzymania zapłaty. Straty związane z realizacją takich transakcji mogą być spowodowane bankructwem partnera czy opóźnieniem w płatnościach. Nie bez znaczenia jest także sytuacja ekonomiczna i polityczna kraju dłużnika oraz występowanie sytuacji nadzwyczajnych, jak wybuch wojny albo kataklizmy. Bankructwa i nagminne opóźnienia w płatnościach są zjawiskiem powszechnym w międzynarodowym obrocie handlowym. I to bez względu na kraj.

Ocena ryzyka

Firma ubezpieczeniowa dokonuje analizy ryzyka kredytowego przedsięwzięć eksportowych, zwracając szczególną uwagę na opłacalność kontraktów i pewność ich realizacji. Przy kalkulowaniu składki brana jest pod uwagę nie tylko branża, ale także kraj, do którego będzie sprzedawany towar lub usługa. Z możliwości ochrony mogą skorzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i duzi eksporterzy. W tej grupie ubezpieczeń ochroną ubezpieczeniową objęta jest sprzedaż z terminem odroczenia płatności poniżej dwóch lat. Z takiego systemu mogą skorzystać zarówno eksporterzy prowadzący sprzedaż cykliczną, jak i dokonujący pojedynczych wysyłek. Na przykład korporacja KUKE zabezpiecza przed niewypłacalnością kontrahenta zagranicznego (ryzyko handlowe) oraz ryzykiem politycznym kraju. Gwarancje rządowe dotyczą jednak tylko umów średnio- i długoterminowych.

Rośnie ranga eksportera

Gwarancje kontraktowe udzielone eksporterowi przez korporację czy firmę ubezpieczeniową potwierdzają wiarygodność firmy na rynkach międzynarodowych, pozwalają spełnić wymogi importera i umożliwiają zawarcie kontraktu. Podnoszą również skuteczność prawną kontraktu. Wraz z likwidacją ostatnich barier celnych otworem stanęły rynki zbytu 25 państw członkowskich UE, a co za tym idzie, pojawiła się szansa na dynamiczny rozwój eksportu polskich towarów i usług do krajów unijnych. Jednak nowa sytuacja niesie także zagrożenia. Przyszli eksporterzy powinni bowiem wiedzieć, że na przykład rynek niemiecki od dłuższego czasu przeżywa trudności. Z tego powodu coraz więcej firm nie płaci w terminie. Dlatego też tym bardziej powinni zasięgać rad specjalistów mogących ocenić ryzyko zawieranego kontraktu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bożena Wiktorowska


Infor.pl
Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

pokaż więcej
Proszę czekać...