Co z pieniędzmi małżonków po orzeczeniu rozwodu

W razie rozwodu środki zgromadzone w otwartym funduszu emerytalnym podlegają podziałowi pomiędzy małżonków i są przesyłane na ich rachunki w OFE. Pieniądze te uznaje się za majątek wspólny, chyba że wcześniej podpisali o­ni intercyzę.
Gdy uczestnik otwartego funduszu emerytalnego pozostaje w związku małżeńskim, a małżonkowie posiadają wspólnotę majątkową, to pieniądze gromadzone przez niego w OFE stanowią wspólny majątek małżonków. Takie traktowanie kapitału emerytalnego przez przepisy wymaga, aby osoba zawierająca umowę z funduszem emerytalnym złożyła pisemne oświadczenie o tzw. stosunkach majątkowych. Innymi słowy, musi zadeklarować, czy istnieje między nią a jej małżonkiem wspólnota majątkowa.

Deklaracja małżonków

Jeśli między osobą przystępującą do OFE a jej małżonkiem istnieje taka wspólnota (tak jest najczęściej), zakreśla o­na wtedy tylko na formularzu umowy odpowiedni kwadrat (istnienie wspólnoty majątkowej). Żadne dodatkowe dokumenty nie są wtedy wymagane.
Osoba stanu wolnego zakreśla natomiast informację, że oświadczenie o tych stosunkach jej nie dotyczy.

Intercyza z dokumentami

Więcej formalności trzeba spełnić, jeżeli osoba zapisująca się do OFE jest żonata (zamężna), ale z małżonkiem nie łączy jej wspólnota majątkowa, gdyż ma na przykład podpisaną intercyzę albo sąd orzekł separację. W takiej sytuacji ma o­na obowiązek udokumentować sposób uregulowania tych stosunków. Do wypełnienia tego wymogu służyć może na przykład akt notarialny (lub jego poświadczona kopia) o zawarciu rozdzielności majątkowej.
WAŻNE
OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązku oświadczenia o stosunkach majątkowych.

Informacja o zmianach

Taki obowiązek, tj. zgłoszenie albo powstania, albo ustania obowiązywania wspólnoty majątkowej, ciąży na członku OFE, który po podpisaniu umowy zmieni swój dotychczasowy status majątkowy. Najczęściej wynika to z:
• zawarcia lub rozwiązania związku małżeńskiego,
• podpisania lub zniesienia intercyzy,
• orzeczenia separacji.
W takim przypadku członek OFE musi pisemnie zgłosić funduszowi nowe oświadczenie o sposobie uregulowania stosunków majątkowych – najlepiej użyć do tego udostępniany przez OFE formularz – wraz z odpowiednimi dokumentami.
UWAGA!
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego obowiązek ten spoczywa na obojgu małżonkach – muszą o­ni złożyć odrębne pisemne oświadczenia. Często zdarza się, że kobiety pamiętają o składaniu korekty do OFE w związku ze zmianą swojego nazwiska po zawarciu małżeństwa, natomiast panowie nie widzą potrzeby korekty czegokolwiek w umowie przystąpienia do funduszu.
W razie niedopełnienia obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych, OFE przyjmie kolejno, że między małżonkami istnieje wspólność ustawowa albo że małżeńskie stosunki majątkowe uregulowane są zgodnie z treścią umowy zawartej z OFE lub ostatnim zawiadomieniem dokonanym przez członka.
Należy więc pamiętać o aktualizacji wcześniejszych oświadczeń dotyczących stosunków majątkowych. Tym bardziej że OFE nie odpowiada za szkody powstałe wskutek niedopełnienia lub nienależytego dopełnienia obowiązku oświadczenia o stosunkach majątkowych.
WAŻNE

Jeżeli w razie rozwodu chcemy uniknąć przymusowego uczestnictwa w funduszu byłego małżonka, należy dostarczyć funduszowi nazwę i numer rachunku wybranego przez nas wcześniej albo w tym celu OFE.

Podział pieniędzy

Ponieważ w przypadku wspólnoty majątkowej małżonków środki gromadzone w OFE są ich majątkiem wspólnym, pieniądze te podlegają podziałowi w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa – po połowie za okres obowiązywania wspólnoty majątkowej. Małżonkom należą się więc środki zgromadzone na rachunku drugiego współmałżonka. Po rozwiązaniu małżeństwa, środki zgromadzone na rachunku uczestnika OFE, przypadające byłemu współmałżonkowi na skutek podziału majątku, są przekazywane na jego rachunek w funduszu. Ich przelew następuje w ramach tzw. wypłaty transferowej, czyli transakcji między OFE. Odbywają się o­ne na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada.
UWAGA! Pieniądze te nie mogą zostać wypłacone gotówką, lecz są przekazywane na konto do funduszu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (patrz niżej) można się starać o ich wypłatę gotówkową.
Podstawą do wypłaty jest przedstawienie funduszowi przez uprawnionego współmałżonka dowodu, że jemu właśnie należą się środki zgromadzone na rachunku byłego małżonka. Podstawowym takim dowodem jest akt małżeństwa.
Nie zawsze jednak jest tak, że oboje małżonkowie posiadają rachunki w OFE. Małżonek, któremu należą się pieniądze, a który sam nie ma rachunku w funduszu i w terminie 2 miesięcy nie wskaże jakiegokolwiek funduszu, nie może liczyć na to, że pieniądze te otrzyma do ręki. OFE, do którego należał były małżonek, otworzy wtedy u siebie rachunek na jego nazwisko i skieruje tam, w ramach wypłaty transferowej, przypadające mu środki. Z chwilą otwarcia rachunku uzyska o­n członkostwo w funduszu, który ma obowiązek potwierdzić na piśmie jego warunki.

Specjalny rachunek

Osoby, które mają prawo do wcześniejszej emerytury, a którym OFE otworzył rachunek na podstawie wspólnoty majątkowej, nie tracą prawa do wcześniejszej emerytury. Ponadto ubezpieczonym urodzonym w latach 1949-1968, którzy uzyskali członkostwo w OFE na podstawie wspólnoty majątkowej, ale nie są członkami OFE (pozostali w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), Zakład nie odprowadza na rachunek w OFE bieżącej wpłacanej przez nich części składki emerytalnej. Mimo że osobie w średnim wieku zakładany jest rachunek emerytalny w funduszu, ZUS nie dzieli kolejnych składek emerytalnych na dwa strumienie, tylko całość zatrzymuje u siebie. Członkostwo nabyte w wyniku podziału środków byłego współmałżonka traktowane jest inaczej niż samodzielne zapisanie się do funduszu.
W wyjątkowych przypadkach OFE, który otworzył komuś rachunek z tytułu wypłaty po współmałżonku, może dokonać jednorazowej wypłaty tych środków w gotówce. O taką wypłatę może starać się osoba, która:
• złoży wniosek, dołączając do niego decyzję przyznającą emeryturę, zaopatrzenie emerytalne, emeryturę dla rolników lub uposażenie w stanie spoczynku,
• nie ma prawa do emerytury, ale ukończyła 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn),
• złoży wniosek (dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1969 r.), a zgromadzone na jej rachunku środki nie są wyższe od kwoty stanowiącej: 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło przed 1 stycznia 2002 r.) lub 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (jeśli otwarcie rachunku nastąpiło po tej dacie).
O wypłatę w gotówce mogą się więc starać osoby, które uzyskały już wiek emerytalny, prawo do jakiejś formy świadczenia emerytalnego lub kiedy kwota na rachunku nie przekracza ustalonej w ustawie sumy.

Mniej na emeryturę

Przepisy regulujące podział środków w razie rozwodu chronią mniej lub w ogóle niezarabiającego małżonka. W skrajnej sytuacji, gdy jeden z nich nie pracuje, może okazać się, że oboje małżonkowie po rozwodzie będzie dzielić się połową pieniędzy zgromadzonych przez jednego z nich w OFE. Wtedy kapitał emerytalny dla obojga jest znacznie uszczuplony, ponieważ dwie osoby korzystają ze środków gromadzonych przez jednego małżonka.

PRZYKŁAD: WSKAZANIE WSPÓLNOTY
Karolina z Torunia jest mężatką. Między nią a jej mężem istnieje wspólnota majątkowa. Przystępując do OFE, zakreśli więc tylko na formularzu umowy, że istnieje między nią a jej mężem taka wspólnota. Nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów.

PRZYKŁAD: ZMIANA STANU CYWILNEGO
Dominika z Łodzi przystępując do OFE była panną. Po dwóch latach przynależności do funduszu wyszła za mąż i posiada obecnie z mężem wspólnotę majątkową. Ten fakt musi zgłosić do swojego OFE. Fundusz będzie wymagał od niej, oprócz odpowiedniego oświadczenia, udokumentowania tej zmiany. Z praktyki wiadomo, że służyć do tego może na przykład ksero aktu małżeństwa.

PRZYKŁAD: PO ORZECZENIU SEPARACJI
Czytelnik z Lublina należy do OFE od 1999 roku, a w 2006 roku sąd orzekł separację. Tym samym ustała między nim a jego żoną wspólnota majątkowa i od tego momentu środki wpływające na jego rachunek w OFE nie są już majątkiem wspólnym małżonków. Jeśli chce poinformować o tym swój fundusz, musi złożyć odpowiednią deklarację i przedstawić dokumenty.

PRZYKŁAD: DOWÓD INTERCYZY
Czytelnik z Radomia jest żonaty, ale ma zawartą intercyzę. Kiedy będzie przystępować do OFE, oświadczy, że pozostaje w związku małżeńskim, ale nie istnieje między nim a jego żoną wspólnota majątkowa. Fundusz będzie domagać się od niego oryginału lub poświadczonej kopii umowy o rozdzielności majątkowej zawartej między małżonkami.

PRZYKŁAD: WYPŁATA W GOTÓWCE
Joanna z Opola, urodzona w 1958 roku, rozwiodła się z mężem. OFE męża założył jej u siebie rachunek i przesłał na niego w styczniu tego roku 3000 zł z tytułu podziału środków zgromadzonych na rachunku męża, podlegających podziałowi ze względu na istnienie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Joanna może starać się o wypłatę tych pieniędzy w gotówce, bo kwota kapitału emerytalnego w OFE nie przekracza 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia (w tej chwili jest to około 3700 zł).

Bartosz Marczuk
bartosz.marczuk@infor.pl


Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...