Jakie okresy mają wpływ na kapitał początkowy

Przy ustalaniu kapitału początkowego bierze się pod uwagę staż ubezpieczenia przypadający przed 1 stycznia 1999 r.

Na staż ubezpieczenia składają się okresy składkowe oraz nieskładkowe (art. 6 i 7 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS – DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353). Nie uwzględnia się natomiast okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego i pracy w tym gospodarstwie w charakterze domownika, a także okresów pełnienia w Polsce służby, np. w Wojsku Polskim, jeśli z tytułu tej służby zostało ustalone prawo do świadczeń pieniężnych na podstawie odrębnych przepisów.
Okresy składkowe

Okresami składkowymi są okresy, za które opłacona została składka na ubezpieczenie społeczne oraz okresy, w których występowało ustawowe zwolnienie z opłacenia tej składki.
Za okresy składkowe uważa się także okresy działalności lub pracy zarobkowej wykonywanej przed dniem objęcia jej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.

Do okresów tych zaliczane są m.in.:


okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę,

Okresy przebyte do 14 listopada 1991 r. podlegają zaliczeniu, jeśli praca była wykonywana w wymiarze co najmniej 1/2 etatu.
Okresem składkowym jest wówczas okres, w czasie którego pobierane było wynagrodzenie bądź zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa. Okresy przebyte po 14 listopada 1991 r. podlegają zaliczeniu bez względu na wymiar czasu pracy.

Przykład
Zainteresowany urodzony 15.05.1972 r. przebył następujące okresy:
– od 1.10.1982 r. do 30.09.1985 r. – praca w wymiarze 1/3 etatu, – od 1.10.1985 r. do teraz – praca w wymiarze pełnego etatu. Do kapitału początkowego zostanie uwzględniony tylko okres pracy od 1.10.1985 r. do 31.12.1998 r. Okres od 1.10.1982 r. do 30.09.1985 r. nie jest okresem składkowym ani nieskładkowym w rozumieniu ustawy emerytalnej, ponieważ praca wykonywana była w wymiarze niższym niż 1/2 etatu.

okresy pracy nakładczej,
Okresy pracy nakładczej przebyte do 14 listopada 1991 r. podlegają zaliczeniu pod warunkiem uzyskania wynagrodzenia wynoszącego co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce uspołecznionej.
Okresy przebyte po 14 listopada 1991 r. podlegają zaliczeniu bez względu na wysokość wynagrodzenia osiągniętego z tytułu tej pracy.

okresy pracy adwokatów,

okresy pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,

okresy pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,

okresy prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek,
Okresy działalności gospodarczej podlegają zaliczeniu pod warunkiem opłacenia obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.
Okresy, za które nie została opłacona składka, nie są uwzględniane w stażu ubezpieczeniowym do obliczenia kapitału początkowego.

Przykład
Zainteresowany urodzony 14.03.1963 r. od 1.10.1988 r. do chwili obecnej prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. Przez pierwsze 2 lata nie dopełnił ustawowego obowiązku zgłoszenia tej działalności w ZUS i nie opłacił z tego tytułu składek. Składki zostały umorzone za okres od 1.10.1988 r. do 31.12.1990 r. Do ubezpieczenia społecznego przystąpił od 1.01.1991 r. i od tej daty opłacił składki. Przy obliczaniu kapitału początkowego ZUS uwzględni tylko okres od 1.01.1991 r. do 31.12.1998 r.

okresy wykonywania działalności twórczej i artystycznej,

okresy ubezpieczenia społecznego duchownych i okresy pozostawania duchownymi przed 1 lipca 1989 r. pod warunkiem opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne duchownych,

okresy służby m.in.: w Wojsku Polskim. w Policji, w Straży Granicznej,

okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych, a przed 15.11.1991 r. także okresy zarejestrowania w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku,

okresy pobierania stypendium sportowego z tytułu wyczynowego uprawiania sportu,

okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego,

okresy działalności kombatanckiej.

Okresy nieskładkowe

Okresy nieskładkowe to okresy braku aktywności zawodowej, nieobjęte obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, które jednak – ze względu na ich specyfikę – ustawodawca zaliczył do okresów uwzględnianych przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń oraz przy obliczaniu kapitału początkowego.

Do okresów tych zaliczane są m.in.:
• okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego i opiekuńczego, wypłaconych za okres po 14 listopada 1991 r.,
• okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy po 28 lutego 1995 r. na podstawie art. 92 Kodeksu pracy,
• okresy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
• okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy spowodowane opieką nad dzieckiem:
– w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko – łącznie nie więcej niż 6 lat,
– na które, ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny – dodatkowo do 3 lat na każde dziecko,
• okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Do okresów nieskładkowych zalicza się także naukę na studiach zawodowych pierwszego stopnia zakończonych licencjatem.
• okresy studiów doktoranckich i aspirantury naukowej, w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu,
• okresy asystenckich studiów przygotowawczych,
• okresy niewykonywania pracy przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych – nie więcej niż 5 lat,
• okresy dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznej i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariuszy w granicach do 1 roku,
• okresy urlopu bezpłatnego oraz przerw w zatrudnieniu w razie nieudzielenia urlopu bezpłatnego małżonkom pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy o­nZ i w innych misjach za granicą, a także w instytutach oraz ośrodkach informacji i kultury za granicą.

Przy obliczaniu kapitału początkowego okresy nieskładkowe przebyte do 31grudnia 1998 r. uwzględniane są w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych do tej daty okresów składkowych.
Odmiennie niż przy emeryturach i rentach, przy kapitale początkowym ograniczeniu nie podlegają okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy spowodowane opieką nad dzieckiem.

Te okresy nieskładkowe, przy obliczeniu kapitału początkowego, uwzględniane są bez ograniczenia do 1/3 udowodnionych okresów składkowych, ale w takim wymiarze jak podano wyżej (do 3 lat na jedno dziecko, nie więcej niż 6 lat oraz na dziecko wymagające szczególnej troski dodatkowo 3 lata).

Barbara Hal
Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok? Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.
06 maja 2025

Od roku szkolnego 2025/2026 przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" zostanie zastąpiony przez "Edukację zdrowotną". Będzie to przedmiot nieobowiązkowy. Czy nieobowiązkowa edukacja zdrowotna to dobry krok?

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Nieruchomości budowlane – jakie są dziś możliwości inwestycyjne? Czy zakup mieszkania pod wynajem to wciąż najlepsza inwestycja w nieruchomości?
06 maja 2025

W odróżnieniu od mieszkań, najem mikro lokalu nie podlega ustawie o ochronie lokatorów. Oznacza to większą swobodę w zarządzaniu najemcami – w przypadku problemów z płatnościami można szybko rozwiązać umowę i wprowadzić nowego najemcę. Co więcej, stopa zwrotu z wynajmu takich lokali bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mieszkań – wskazał w rozmowie z redakcją Infor.pl założyciel i współwłaściciel Magmillon Kuba Karliński.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

pokaż więcej
Proszę czekać...