Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Pakiety ubezpieczeń mieszkań są obecnie tak rozbudowane i tak odmiennie skonstruowane, że trudno je dobrze porównać. Przed zawarciem umowy najlepiej wypunktować sobie, co i od czego chcemy ubezpieczyć. A potem poprosić agenta, żeby wskazał, czy oferowana polisa obejmuje wszystkie istotne ryzyka.

Klienci ubezpieczający mieszkania nie zawsze wiedzą tak naprawdę co kupili i przed czym się zabezpieczyli. Niestety trudno jest im też porównać warunki ubezpieczeń ze względu na różnorodność konstrukcji. Na przykład w Allianz mamy ubezpieczenie Wszystko co w domu, które obejmuje ruchomości domowe i opcjonalnie stałe elementy mieszkania oraz ubezpieczenie Pod własnym dachem, w którym ochroną objęte są mury i również stałe elementy nieruchomości. Dodatkowo mury można ubezpieczyć również w okresie budowy, co w innych towarzystwach wymaga zupełnie innych warunków ubezpieczenie. Za to, polisie Generali Lew Domownik mamy i ubezpieczenie murów (obejmujące równocześnie stałe elementy mieszkania w jednym module) i ruchomości.

Pytaj agenta

Widać więc, że tylko kupując cały, podobny we wszystkich towarzystwach pakiet można porównać oferty i ceny. Trzeba też pamiętać, że te ostatnie przy podobnym zakresie nie powinny się wiele różnić. Jeśli dostajemy w jednym towarzystwie znacznie tańszą ofertę, to niemal zawsze oznacza, że dostajemy gorszą ofertę. Warto też uczulić klientów na to, żeby przy zakupie polisy dopytywali agenta, co dokładnie ubezpieczamy, żeby uniknąć takiej sytuacji, że osoba wynajmująca mieszkania albo posiadająca spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu ubezpieczy mury. Nie musi tego robić, bo nie ma do nich żadnego tytułu prawnego. Polisa dla takiej osoby powinna obejmować tylko ruchomości i elementy stałe lokalu.

Osoby, które mają dom czy mieszkają na niższych piętrach bloków, powinny dobrze poznać zapisy dotyczące odpowiedzialności towarzystwa za zalanie wodami opadowymi czy powódź. Niestety nie jest standardem, że w każdym wypadku ten ostatni element jest objęty ochroną w wariancie podstawowym. Na przykład w Compensie trzeba będzie opłacić dodatkową składkę za taką polisę. Mało tego, podstawowa polisa nie obejmuje też trzęsienia ziemi (które zdarza się w Polsce coraz częściej), wandalizmu czy ryzyka przepięcia. Na ten ostatni element powinni zwrócić szczególnie uwagę posiadacze drogiego sprzętu elektronicznego. Może on ulec zniszczeniu w razie puszczenia prądu o innym napięciu czy w wyniku uderzenia pioruna.

Wiatr coraz silniejszy

Coraz częściej słychać o tym, że jakieś szkody zostały spowodowane przez wiatr. W większości przypadków nie ma problemów z wypłatą, bo wiatr wieje naprawdę mocno, często z prędkością przekraczającą 100 km/h. Ale zdarzają się też szkody przy słabszym wietrze, dlatego warto zwrócić uwagę na limity stosowane przez towarzystwa w definicji huraganu. Niestety wciąż część towarzystw stosuje je bardzo wysokie - wiatr musi wiać z siłą przynajmniej 24 m/s, co odpowiada 88 km/h, żeby towarzystwo wypłaciło odszkodowanie za szkody przez niego spowodowane. Do niedawna dobrze można było ocenić firmy, które stosują niższy limit:17,5 m/s. Ale przy okazji ostatniej zmiany warunków ubezpieczeń Allianz obniżył ten limit do niespotykanego poziomu 10,8 m/s. Dodatkowo zapisał wyraźnie, że odpowiada też za szkody będące następstwem unoszenia przez wiatr części budynków, drzew i innych przedmiotów. To duży plus dla tej firmy, choć należy pamiętać, że cały czas obowiązuje wyłączenie szkód w budynkach zdobywanych niezgodnie ze sztuką budowlaną czy planem lub zaniedbanych technicznie. Oznacza to, że jeśli za słabo przymocowany dach zostanie zerwany przez wiatr o sile 10 m/s, to nawet Allianz nie wypłaci ani grosza. Podobnie będzie w przypadku dachu niedbale połatanego czy płotu trzymającego się na jednym gwoździu.

Opcje dodatkowe

Trudność w porównaniu ofert potęguje jeszcze fakt, że coraz częściej pakiety ubezpieczeń mieszkań obejmują oprócz trzech podstawowych kategorii (murów, elementów stałych i ruchomości) dodatkowo: odpowiedzialność cywilną, assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków czy pomoc prawną.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jaki wiatr wystarczy do wypłaty za zniszczenia

5 KROKÓW

JAK UBEZPIECZYĆ MIESZKANIE

1. Analiza ryzyka - czyli postawienie sobie kilku pytań, które pomogą określić potrzeby. Czy do nas należy ubezpieczenie murów? Czy ryzyko kradzieży w naszej okolicy jest realne i straty mogą być dotkliwe? Czy mamy jakiś szczególnie wartościowe przedmioty, które warto ubezpieczyć?

2. Sprawdzenie zabezpieczeń i stanu lokalu - jakie mamy zainstalowane zamki w drzwiach, jakiej klasy okna i czy - jeśli to wymagane - mają one atesty, które nie wygasły. Trzeba też sprawdzić działanie alarmu. Poszukać potwierdzeń wykonania okresowych przeglądów np. kominiarskich czy szczelności instalacji gazowej.

3. Oszacowanie wartości majątku - sporządzenie spisu cenniejszych przedmiotów, skompletowanie w jednym miejscu dokumentów potwierdzających posiadanie co wartościowszego mienia czy wykonania stałych elementów lub remontów.

4. Zebranie ofert - najlepiej zaprosić kilku agentów i porównać oferty, a w szczególności zasady ustalania sumy ubezpieczenia, wymogów dowodowych przy składaniu roszczenia. Już na tym etapie możemy poprosić o warunki ubezpieczenia.

5. Podpisanie umowy z wybranym towarzystwem.

Z tych dodatków szczególnie ważne będzie ubezpieczenie OC, bo chroni nas przed szkodami wyrządzonymi sąsiadom. Przy czym zwykle w takich pakietach OC ma ograniczony zakres do szkód wyrządzonych w związku z posiadaniem mieszkania (czyli np. zalanie). Na przykład w pakiecie Lew Domownik, mamy OC, które obejmuje czynności życia prywatnego na terytorium RP. Czy to oznacza to, że taka polisa pokryje też szkody wyrządzone przez nas np.w sklepie? Niestety nie, bo kruczek tkwi w definicji czynności życia prywatnego. Owszem będziemy mieli ochronę na wypadek zalania sąsiada, szkód wyrządzonych przez dziecko, związanych z uprawianiem sportu czy nawet w przypadku spowodowania wypadku drogowego w charakterze przechodnia. Zakres ochrony jest więc spory, ale niepełny i dodatkowo nie obejmuje innych krajów niż Polski. Dlatego co bardziej wybredni klienci powinni jednak zawrzeć odrębną umowę OC.

Ważne!

Nie należy wierzyć agentowi na słowo. Jeśli twierdzi, że np. polisa daje ochronę na wypadek powodzi, powinien pokazać mówiący o tym punkt w ogólnych warunkach ubezpieczenia

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

 
 
Infor.pl
Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów
05 maja 2025

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu
01 maja 2025

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

Matura 2025. CKE zabrała głos ws. przekazywania informacji o treści materiałów egzaminacyjnych po rozpoczęciu egzaminu z języka polskiego
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. W ciągu dnia, dyrektor CKE Robert Zakrzewski zapowiadał, że zbada sprawę opublikowania w mediach społecznościowych zdjęć z tegorocznego arkusza egzaminacyjnego z matury z języka polskiego.

Matura 2025 r. Testy. Odpowiedzi. Rozprawki [język polski] [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

pokaż więcej
Proszę czekać...