Emeryci na dorobku

Anna Stykowska
rozwiń więcej
Emeryci mogą dorabiać na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Mogą również otworzyć własną działalność gospodarczą.

Wysokość świadczeń emerytalnych nie jest imponująca. Co prawda zdarzają się wyjątki, ale stanowią one potwierdzenie reguły. Dlatego coraz większa liczba emerytów podejmuje decyzje o podjęciu działalności zarobkowej. Nie jest to zresztą jedyny powód, dla którego podejmuje się tego typu decyzje. W Polsce na emeryturę przechodzą bowiem osoby w wieku, który pozwala im na pełną aktywność zawodową, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę

Emeryci mają do wyboru wiele form, w jakich mogą podjąć tego typu aktywność, poczynając od umowy o pracę, przez umowę zlecenia, umowę o dzieło czy też założenie własnej działalności gospodarczej. Wybór każdej z tych form rodzi jednak określone konsekwencje finansowe, zwłaszcza pod kątem składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa o pracę

Niestety, jeżeli emeryt zdecyduje się na zawarcie umowy o pracę, musi liczyć się z tym, że z jego wynagrodzenia będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, w takiej samej wysokości jak u pozostałych pracowników. Bez znaczenia jest w tym przypadku, że emeryt jest już w istocie uprawniony do emerytury. Stąd też obowiązkowa będzie w tym przypadku zarówno składka emerytalna, rentowa, chorobowa, zdrowotna. Należy podkreślić, że składki te należą się od każdej zawartej umowy o pracę.

Umowa zlecenia

Oskładkowanie umowy zlecenia zależy od tego, czy emeryt nie pozostaje jednocześnie w stosunku pracy, a jeżeli tak - to z kim zawiera umowę zlecenia.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta jedyny tytuł do ubezpieczenia, to podlega on:

- obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym, zdrowotnemu oraz wypadkowemu, ale tylko w sytuacji gdy wykonywanie umowy będzie się odbywało w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy;

- dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Jeżeli emeryt zawarł dwie lub więcej umowy zlecenia, wówczas podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z pierwszej wykonywanej umowy, z drugiej ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli umowa zlecenia stanowi dla emeryta dodatkowe, obok umowy o pracę, źródło przychodu, to taka umowa nie podlega oskładkowaniu. Wyjątek od tej zasady stanowi sytuacja, w której emeryt zawiera umowę zlecenia z własnym pracodawcą lub też w ramach tej umowy będzie wykonywał czynności na rzecz swojego pracodawcy. W takim przypadku od umowy zlecenia trzeba opłacić wszystkie składki, tak jak przy umowie o pracę.

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Emeryt wykonujący taką umowę nie podlega więc ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nie należy go również zgłaszać do ubezpieczeń. Umowa o dzieło może stanowić tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznym i zdrowotnemu tylko w sytuacji, gdy umowa o dzieło zostanie przez emeryta zawarta z własnym pracodawcą. W takiej sytuacji przychód z tej umowy podlega składkom i powinien być traktowany jak przychód osiągnięty ze stosunku pracy, a nie z umowy o dzieło. Składki na ubezpieczenia społeczne należy naliczyć od sumy przychodów z umowy o pracę i umowy o dzieło.

Własna działalność

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, z działalności tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne.

Od 1 stycznia 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, będą podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności do czasu ustalenia prawa do emerytury.

Ile może dorobić emeryt?

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury. Tu obowiązuje limit przychodów, w zależności od ich wysokości będziemy mieli do czynienia z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczeń emerytalnych.

Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń emerytalnych wpływa przychód osiągany z tytułu:

- wykonywania pracy w ramach stosunku pracy,

- wykonywania pracy nakładczej na podstawie umowy o pracę nakładczą,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,

- wykonywania umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,

- wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli została zawarta z pracodawcą, z którym równocześnie pozostaje się w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje się pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje się w stosunku pracy,

- prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz współpracy przy jej wykonywaniu,

- wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,

- odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,

- pobierania stypendium sportowego,

- służby pełnionej w tzw. służbach mundurowych.

Zmniejszenie wysokości emerytury powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia. Zawieszenie prawa do emerytury powoduje osiąganie przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Co skłoniło Panią do przejścia na wcześniejszą emeryturę, a następnie podjęcia dodatkowego zatrudnienia - o zdanie zapytaliśmy Panią Grażynę Legucką - aktywną zawodowo emerytkę.

- W moim przypadku było to konsekwencją reorganizacji pracy w firmie, w której byłam zatrudniona. Wcześniejsza emerytura ma plusy i minusy. Pozytywne jest na pewno to, że kobieta jeszcze w pełni sił witalnych może prowadzić aktywny tryb życia pozazawodowego i swobodnie realizować swoje zainteresowania. Minusem jest natomiast to, że wcześniejsze zakończenie pracy zawodowej znacznie obniża wymiar emerytury. Jednak rekompensatą może być możliwość pracy na umowę zlecenia czy o dzieło, co pozwala wyrównać niedobory finansowe. Praca na umowę o dzieło daje mi pewne poczucie stabilności, choć nie są to duże kwoty. Poza tym mam stały kontakt z ludźmi, uczestniczę w zwyczajowych imprezach firmowych, np. spotkaniach integracyjnych, wycieczkach. Jest to miły sposób spędzania czasu zaproponowany współpracownikom przez zleceniodawcę.

Anna Stykowska

aplikant adwokacki

 
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...