REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dwie emerytury dla jednej osoby. „Mundurowa” i zwykła („cywilna”). Kiedy jest to możliwe? Wyjaśnienia MRPiPS

W odpowiedzi z 28 lutego 2024 r. na interpelację poselską podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Sebastian Gajewski udzielił wyjaśnień odnośnie emerytur funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy po zakończeniu służby byli objęci ubezpieczeniem społecznym z tytułu „cywilnego” zatrudnienia. Niektóre z takich osób (pozostające w służbie przed 2 stycznia 1999 r. mogą pobierać tylko jedną z przysługujących mu emerytur – emeryturę „mundurową” albo emeryturę z FUS. Pozostali emeryci mundurowi po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego mogą uzyskać prawo do drugiej emerytury (z powszechnego ubezpieczenia społecznego), która zostanie obliczona wyłącznie za „cywilne” okresy zatrudnienia.

Wyliczenia ZUS: Emerytury w dół od 1 kwietnia 2024 r. Kiedy o 103 zł i 136 zł? Kiedy obniżka o 27 zł i 19 zł?

Obniżki dotyczą nowych emerytur i wynikają z nowych tablic GUS. ZUS wyliczył kwoty obniżek dla osób z kapitałem 700 000 zł i 500 000 zł.

ZUS wypłaca emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

Wzór na obliczenie emerytury 2024 - zmiany od 1 kwietnia. Nowa tablica średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w toku obliczania wysokości emerytury będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej 26 marca 2024 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ta nowa tablica nie dotyczy zasadniczo osób, które już wcześniej przeszły na emeryturę. ZUS wyjaśnia, że przeliczenie wcześniej przyznanej emerytury wg nowej tabeli jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy są nowe składki lub nowe dowody. Ale w takim przypadku najnowszą tablicę dalszego trwania życia ZUS zastosuje wyłącznie do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

REKLAMA

Jak staż pracy liczy się do emerytury? Wyjaśnienia ZUS

Długość stażu pracy w przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. zgodnie ze zreformowanymi zasadami emerytalnymi nie wpływa na prawo do świadczenia emerytalnego. Ma jednak bardzo istotne znaczenie przy ustalaniu jego wysokości i ewentualnej dopłacie do minimalnej gwarantowanej emerytury – pisze Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Emerytura matczyna 2024 - 1780,96 zł brutto od marca. Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

ZUS informuje, że od marca 2024 r. tzw. "matczyna emerytura" wynosi 1780,96 zł brutto (czyli tyle ile gwarantowana minimalna emerytura). W całej Polsce to świadczenie dostaje co miesiąc prawie 60 tys. osób.

Jak emeryt może przekazać 1,5% podatku?

Jak emeryt może przekazać 1,5% swojego podatku organizacji pożytku publicznego (OPP)? Emeryci nie muszą składać zeznania podatkowego PIT, jeśli chcą przekazać 1,5% podatku, wystarczy, że poinformują urząd skarbowy o chęci przekazania 1,5% podatku na OPP, czyli złożą oświadczenie PIT-OP.

6 246,13 zł brutto dodatku dla najstarszych emerytów i rencistów od marca 2024 r. Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane - ta sama kwota do końca życia

Emeryci i renciści, którzy ukończyli 100 lat życia otrzymują od ZUS specjalny, comiesięczny dodatek do emerytury lub renty (tzw. świadczenie honorowe). Ten dodatek należy się automatycznie z uwagi na ukończenie 100 lat. Emeryci lub renciści nie muszą składać żadnego wniosku. Ale wniosek o to świadczenie muszą złożyć osoby, które nie pobierają żadnej emerytury lub renty. Osoby, które obchodziły (lub będą obchodzić) 100 urodziny od 1 marca 2024 r. będą dożywotnio otrzymywać 6 246,13 zł brutto oprócz zwykłej emerytury. Niestety ten dodatek nie jest waloryzowany.

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent.  

Dorabianie do emerytury i renty - nowe limity od 1 marca 2024 r.

ZUS informuje, że 1 marca 2024 r. zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna). Będą wyższe, dzięki czemu seniorzy będą mogli dorobić do swoich emerytur i rent o ponad 240 zł więcej niż dotąd.

Rząd proponuje emerytom srebrną gospodarkę. Co to jest? Nie będzie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego

Propozycja rządu to wprowadzania zachęt do utrzymywania aktywności zawodowej przez dłuższy czas. Gospodarka oparta na pracy emerytów, to srebrna gospodarka.

Ktoś w Polsce ma emeryturę 43 tys. zł, a inny 2 grosze. Przeciętna to 3 479 zł. ZUS podał kwoty rekordowych i groszowych emerytur

Aktualnie w Polsce jest ponad 6,5 mln emerytów. ZUS informuje, że najwyższa emerytura w naszym kraju wynosi ponad 43 tys. zł brutto, a najniższa … 2 grosze. Rekordzista pracował na emeryturę ponad 62 lata. Przeciętna emerytura w Polsce wynosi obecnie 3 479 zł brutto.

Waloryzacja emerytur 2024 - wskaźnik [komunikat MRPiPS]. Od kiedy wyższe emerytury? Jakie kwoty po waloryzacji?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 9 lutego, że w 2024 r. oficjalny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 112,12 proc. Czyli emerytury i renty wzrosną średnio o nieco ponad 12 proc. Od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrośnie do 1780,96 zł.

Podwyżki (waloryzacja) emerytur i rent w 2024 roku. O ile? Ministra podała procent.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowała, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie nie mniej niż 12,3 procent.

Wyższe emerytury w 2024 roku. ZUS radzi kiedy najlepiej składać wniosek [Kluczowa data]

Przyszły emeryt składając wniosek o emeryturę powinien zdawać sobie sprawę z pewnych kwestii, które wpływają na wysokość tego świadczenia. Ważny jest w szczególności miesiąc, w którym składamy do ZUS-u wniosek o emeryturę. Na co zwrócić uwagę składając ten wniosek? Radzi Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego.

Oświadczenia i wnioski podatkowe w 2024 r. do ZUS. Kiedy powinien je złożyć emeryt lub rencista?

Są sytuacje kiedy emeryt lub rencista powinien złożyć w 2024 roku oświadczenie podatkowe do ZUS. Kiedy trzeba to zrobić? Wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dostajesz emeryturę lub zasiłek z ZUS? W tym przypadku możesz nie dostać

Każdorazowa zmiana adresu czy numeru rachunku bankowego powinna zostać zaktualizowana w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie pieniądze przesłane do klienta wrócą do ZUS. 

Kiedy pracownik ZUS może odwiedzić w domu emeryta lub rencistę [dwa przypadki]. Kiedy ZUS może przyjść bez zapowiedzi?

Są tylko dwie sytuacje (dwa powody), kiedy to pracownicy ZUS-u odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach. Ale zawsze są to odwiedziny wcześniej zapowiedziane.

Co się dzieje po śmierci osoby będącej na emeryturze lub rencie?

Czy po śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty listonosz wypłaci świadczenie domownikom? Czym jest tzw. niezrealizowane świadczenie? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć do ZUS? Oto najważniejsze informacje.

Dorabiasz do wcześniejszej emerytury lub renty? Od 1 grudnia limity zarobkowe będą wyższe. Kogo nie dotyczą?

Dobra wiadomość dla dorabiających emerytów i rencistów. Od 1 grudnia wzrosną limity zarobkowe, po przekroczeniu których ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Ile będą wynosić? Kogo limity nie obowiązują? 

Komunikat ZUS: do końca lutego świadczenie honorowe w kwocie 5540,25 zł brutto. Kiedy potrzebny jest wniosek? Co z waloryzacją?

2,9 tys. osób otrzymuje świadczenie honorowe z ZUS-u. Wiąże się z ukończeniem 100 lat. 

„Mama 4+”. Czy ojcowie również dostają świadczenie?

Wypłata rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Pieniądze mogą też otrzymać ojcowie, którzy także wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy matki dzieci albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi. Żeby to było możliwe trzeba - poza posiadaniem wymaganej liczby dzieci, osiągnąć wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Dla kogo Europejska Emerytura? Zysk z takiej inwestycji jest zwolniony z podatku Belki

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) jest już dostępny w Polsce, a oszczędzanie w nim jest pozbawione tzw. podatku Belki. Będą chętni?

Jeden rok późniejsza emerytura, to nawet 10–20 proc. wyższa kwota przyznanego świadczenia

Jaka jest korzyść dla seniora z odroczenia emerytury? Ile osób skorzystało dotychczas z tej możliwości? ZUS przypomina o uldze dla pracujących seniorów.

Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

M.Maląg: Parlament może zmienić ustawę, jeżeli większość tak zdecyduje. Czy 14. emerytura będzie wypłacona we wrześniu? Mamy wątpliwości

M. Maląg poinformowała, że dzisiaj (red. 22.08.2023) rozpatrywane będą dwa rozporządzenia Rady Ministrów. Jak zaznaczyła: zależy nam na tym, żeby czternastą emeryturę wypłacać od września w kwocie 2200 zł netto. Jak wiadomo parlament może podjąć inną decyzję. Co z 14. emeryturą?

Emerytura pomostowa. Kto ma do niej prawo?

Po uchyleniu wygasającego charakteru emerytur pomostowych na to świadczenie w 2024 roku przejdzie około 7,3 tys. osób. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

3200 zł otrzyma senior w 2024 r. Jakie warunki trzeba spełnić

Emerytura pomostowa jest wyliczana na takich samych zasadach jak emerytura powszechna. Stanowi ona 100% potencjalnej emerytury obliczonej dla osoby w wieku 60 lat. Wartość średniej emerytury pomostowej to około 3200 złotych

Czternasta emerytura na stałe! Prezydent podpisał ustawę

Czternasta emerytura. Biuro prasowe prezydenta Andrzeja Dudy poinformowało, że 19 lipca 2023 r. podpisał on ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, zwanego czternastą emeryturą. Ile będzie wynosić świadczenie? 

Emerytura na konto coraz popularniejsza. Co warto o niej wiedzieć?

Liczba wypłat, które ZUS przekazuje seniorom na bakowe konta stopniowo rośnie. Co trzeba zrobić, aby otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy? Gdzie znaleźć bank, który oferuje bezpłatne konto?

Czternasta emerytura: Wniosek o wypłatę niekonieczny

Czternasta emerytura będzie wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu. W tej sytuacji nie trzeba będzie składać wniosków o przyznanie dodatkowego wsparcia – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1588,44 zł brutto.

Czternasta emerytura na stałe. Rząd przyjął ustawę

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Ustawa ma wprowadzić wypłatę tzw. 14. emerytury na stałe.

Emerytury. Ile dostaje emeryt-rekordzista

Mieszkaniec województwa śląskiego otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce w wysokości 43,4 tysiąca złotych. Emeryt-rekordzista na emeryturę przeszedł w wieku 86 lat mając ponad 62-letni staż pracy.

Czternasta emerytura co roku?

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów trafił do uzgodnień. Nowa ustawa wprowadzi wypłatę tzw. czternastej emerytury na stałe.

Trzynasta emerytura. ZUS listy pisze

Emeryci i renciści dostaną w pierwszych dniach maja list od Zakładu Ubezpieczeń. ZUS poinformuje ich o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a także o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury

ZUS: większość emerytów dostała zwaloryzowane świadczenia

Od 1 marca świadczenia wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto. Jakie są terminy wypłat rent i emerytur?

Można dorobić więcej na rencie lub wcześniejszej emeryturze

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejsze emerytury będą mogli zarobić bez żadnych konsekwencji do 4713,50 złotych brutto miesięcznie. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane.

Autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych obejmie ok. 8 milionów pracowników

Deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych wygasają 28 lutego 2023 r. Autozapis do PPK obejmie ok. 8 milionów pracowników.

Prawie ćwierć miliona seniorów korzysta z mLegitymacji

Prawie ćwierć miliona seniorów korzysta z elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty. Z mLegitymacji można korzystać na telefonie przy użyciu aplikacji mObywatel.  

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wyniesie 114,8 proc.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. wyniesie 114,8 proc. z minimalną podwyżką na poziomie 250 zł. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji wyniesie ok. 44,15 mld zł.

Podwyżka emerytur już 1 marca

Podwyżka emerytur o 14,8 proc., nie mniej niż o 250 zł brutto nastąpi już 1 marca. Minimalna emerytura wyniesie 1588 zł. 

Dzień Babci i Dziadka 2023: jak wygląda sytuacja finansowa polskich seniorów?

Dzień Babci i Dziadka daje pretekst, by pochylić się nad sytuacją finansową polskich seniorów. Okazuje się, że nasi dziadkowie nie oszczędzają wcale dla swoich wnuków, ale dla siebie!

Trzynasta emerytura w 2023 roku - ile wyniesie netto?

Trzynasta emerytura to dodatkowe pieniądze, które otrzymują emeryci i renciści. W jakiej wysokości "na rękę" otrzymają ją w 2023 roku?

13. emerytura w 2023 – ile wyniesie i kiedy wypłata?

13. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, które każdego roku otrzymują emeryci i renciści. Jest ono równe wysokości najniżej emerytury. Kiedy zostanie wypłacona w 2023 roku i w jakiej kwocie?

Kiedy ZUS wyśle PIT-y za 2022?

Co roku, w drugiej połowie stycznia, ZUS rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT. Zatem wysyłka deklaracji za 2022 roku rozpocznie się w styczniu 2023r. Komu ZUS wysyła PIT-y i jakie?

Czternasta emerytura - czy możliwa także w 2023 r.?

Choć kolejne dodatkowe roczne świadczenie dla seniorów nie zostało ujęte w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r., rząd nie wyklucza, że zostanie ono wypłacone po raz kolejny.

Ustawa z dnia 26 maja 2022 o czternastej emeryturze [pełna treść]

14 emerytura - dla kogo? Poniżej treść ustawy z dnia 26 maja 2022 o dodatkowej, czternastej, emeryturze i rencie:

REKLAMA