Jak ubiegać się o urlop wychowawczy w Holandii

Norbert Banasiak
rozwiń więcej
Pracownik, któremu przysługuje urlop wychowawczy w Holandii, może go wykorzystać w dwóch lub trzech częściach. Każda z nich powinna jednak trwać co najmniej miesiąc.
Do urlopu wychowawczego w Holandii uprawniony jest rodzic opiekujący się dzieckiem poniżej ósmego roku życia, zatrudniony u pracodawcy od co najmniej roku. Świadczenie to nie jest płatne. Każde z rodziców uprawnione jest do korzystania z urlopu na każde dziecko osobno. Urlop z powodu opieki nad dzieckiem adoptowanym lub przybranym należy się wtedy, gdy rodzic mieszka z dzieckiem.

Czas trwania urlopu

Maksymalny czas trwania urlopu wychowawczego to 13-krotność tygodniowego czasu pracy. Standardem jest, że urlop wychowawczy wykorzystuje się, pracując o połowę mniej czasu przez pół roku. Na przykład, jeśli tydzień pracy liczy 32 godziny, to pracownik uprawniony do urlopu pracuje przez sześć miesięcy 16 godzin tygodniowo, resztę czasu pracy wykorzystując na urlop wychowawczy. W porozumieniu z pracodawcą można rozłożyć urlop w inny sposób. Może to być okres dłuższy niż pół roku, można też wykorzystać go szybciej, umawiając się na więcej wolnych od pracy dni w tygodniu. Istnieje też możliwość rozłożenia urlopu na dwie lub trzy części. Każda z nich musi trwać co najmniej miesiąc.

Zgodnie ze standardową umową między pracownikiem a pracodawcą, ten ostatni nie może odmówić prawa do urlopu wychowawczego. Pracodawca może jednak nie zgodzić się na proponowany podział urlopu, jeśli przyniesie to szkodę dla firmy. Jeżeli wykorzystana jest tylko część urlopu i następnie pracownik zmienia miejsce pracy, ma on prawo wykorzystać pozostałą część świadczenia u nowego pracodawcy.

Jakie formalności

O zamiarze wykorzystania urlopu wychowawczego należy poinformować pracodawcę najpóźniej na dwa miesiące przed planowanym terminem jego rozpoczęcia. Wymagana jest pisemna forma złożenia wniosku. Pracodawca powinien udostępnić specjalny formularz. Jeśli go nie ma, pracownik powinien napisać wniosek własnoręcznie. Musi wtedy pamiętać o zawarciu w nim daty rozpoczęcia planowanego urlopu, sprecyzowania, jak będzie on wykorzystany oraz tego, w jakie dni będzie go wykorzystywał i ile potrwa. Dni świąteczne przypadające w czasie trwania urlopu wychowawczego nie powodują jego wydłużenia.

Prawa pracownika-rodzica

Pracownik ma prawo przerwać urlop wychowawczy, jeśli w trakcie jego trwania rozpocznie inny urlop, na przykład związany z ciążą, adopcją lub urlopem macierzyńskim. Należy o tej decyzji powiadomić pracodawcę, który nie może tego odmówić. Pozostałą część urlopu wychowawczego można wykorzystać w innym terminie. Przerwać urlop można na powyższych zasadach tylko z powodu ciąży lub adopcji. W przypadku innych powodów pracownik traci prawo do wykorzystania później pozostałej części świadczenia. Gdy podczas trwania urlopu wychowawczego pracownik straci pracę, wówczas kończy się też to świadczenie.

Po narodzinach dziecka matce przysługuje dziesięć tygodni urlopu macierzyńskiego. Urlop wychowawczy może się rozpoczynać bezpośrednio po nim. Jeżeli rodzic chce wykorzystać w ten sposób urlop wychowawczy, powinien we wniosku do pracodawcy określić w przybliżeniu termin narodzin dziecka i w ten sposób podać prawdopodobną datę rozpoczęcia urlopu wychowawczego.

Choroba pracownika, która ma miejsce podczas wykorzystywania urlopu, nie ma wpływu na samo świadczenie. Jeśli w tym wypadku pracownik zdecydował się na wykorzystanie urlopu wychowawczego poprzez zmniejszenie liczby godzin pracy, pracodawca zobowiązany jest wówczas płacić wynagrodzenie za ustalone godziny pracy.

NORBERT BANASIAK

norbert.banasiak@infor.pl

WAŻNE ADRESY

• www.internationalezaken.szw.nl

Infor.pl
Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

pokaż więcej
Proszę czekać...