Kto może korzystać z zasiłku macierzyńskiego w Hiszpanii

Norbert Banasiak
rozwiń więcej
Zasiłek macierzyński w Hiszpanii przysługuje rodzicom korzystającym z urlopu macierzyńskiego, urlopu związanego z adopcją lub sprawowaniem opieki w ramach rodziny zastępczej. Prawo do zasiłku przysługuje rodzicom bez względu na formę zatrudnienia.
Beneficjentami zasiłku macierzyńskiego w Hiszpanii mogą być rodzice zatrudnieni u pracodawcy. Mogą też pracować na część etatu lub w ramach szkolenia. Zasiłek przyznawany jest osobom korzystającym z urlopu macierzyńskiego, urlopu związanego z adopcją lub urlopem wychowawczym. Ze świadczenia może korzystać zarówno matka, jak i ojciec.

Dla kogo zasiłek

Generalna zasada stanowi, że zasiłek przysługuje przez 180 dni od daty narodzin dziecka. Innym tytułem dającym prawo do korzystania z zasiłku macierzyńskiego jest urlop z powodu adopcji lub opieki w ramach rodziny zastępczej (nawet jeśli ta opieka jest tymczasowa). Dotyczy dziecka do szóstego roku życia oraz pomiędzy 6 a 18 rokiem życia, jeśli jest ono niepełnosprawne (co najmniej 33 proc. niepełnosprawności).

Prawo do zasiłku macierzyńskiego otrzymuje się od daty porodu lub od daty rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, w zależności od tego, co następuje wcześniej. Matka może również zrezygnować na rzecz ojca z urlopu macierzyńskiego (maksymalnie do dziesięciu tygodni). Wtedy zasiłek przechodzi na ojca. Nabywa on też prawo do świadczenia w przypadku śmierci matki dziecka. Matka musi jednak spełniać wszystkie wymagania i być objęta systemem opieki społecznej. Jeżeli matka umiera podczas porodu lub po nim, ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeżeli tylko spełnia wszystkie związane z tym wymogi. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy matka była objęta systemem opieki społecznej. Specjalne środki finansowe przyznawane są przy okazji narodzin dzieci z ciąży mnogiej, adopcji lub opieki nad dzieckiem sprawowanej w ramach rodziny zastępczej. Trafia on do pracowników, którzy odbierają zasiłek macierzyński.

Opłacanie składek społecznych

Prawo hiszpańskie różnicuje możliwość otrzymania zasiłku od okresu opłacania składek oraz wieku osób uprawnionych. Jeśli pracownik przed narodzinami dziecka nie ukończył 21 lat (dotyczy to także oficjalnej decyzji o adoptowaniu dziecka lub przyznaniu opieki nad nim w ramach rodziny zastępczej), nie jest wymagany żaden okres opłacania składek.

Jeżeli pracownik ma ukończone 21 lat, ale nie więcej niż 26 lat, wówczas minimalny okres opłacania składek wynosi 90 dni w ciągu siedmiu lat bezpośrednio przed otrzymaniem prawa do urlopu macierzyńskiego lub 180 dni w ciągu całego okresu pracy.

Jeśli natomiast pracownik ukończył 26 lat, musi legitymować się okresem opłacania składek wynoszącym odpowiednio 180 dni lub 360 dni.

Wysokość zasiłku

Wysokość zasiłku jest pochodną zarobków i tym samym wysokości opłacanych składek pracownika w miesiącu poprzedzającym otrzymanie prawa do świadczenia. Jeśli pracownik zaczął pracować w firmie w tym samym miesiącu, w którym rozpoczął się urlop, podstawa naliczana jest za ten właśnie miesiąc. Jeżeli rodzice korzystają z urlopu macierzyńskiego jednocześnie lub kolejno, zasiłek określany jest dla każdego z nich na podstawie podstawy każdego z nich z osobna. Jeżeli rodzic zatrudniony jest u więcej niż jednego pracodawcy, nalicza się składki u każdego pracodawcy, i ma wtedy zastosowanie pułap dla wysokości przyznanego świadczenia. W przypadku rodziców pracujących w niepełnym wymiarze godzin, niezależnie od przepracowanego czasu, nalicza się podstawę poprzez dzielenie kwoty składek z ostatnich miesięcy przed pobraniem świadczenia przez 365. Jeśli pracownik nie przepracował jeszcze roku, kwotę uzyskaną ze składek dzieli się przez adekwatną liczbę przepracowanych dni.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w ramach szkolenia, stawka wynosi 75 proc. stawki podstawowej, adekwatnej do przepracowanego czasu.

Ważne!

Zasiłek macierzyński może być pobierany tylko przez jednego z rodziców. W przypadku narodzin dziecka o tym, kto będzie odbierał świadczenie, decyduje matka. Jeśli jest to adopcja lub opieka w ramach rodziny zastępczej, decyzja ta podejmowana jest przez oboje rodziców

Norbert Banasiak

norbert.banasiak@infor.pl

Więcej: www.seg-social.es

Infor.pl
Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

pokaż więcej
Proszę czekać...