Dziesięć dni na zwrot leków

Dominika Sikora
rozwiń więcej
Osoba zamawiająca lek przez internet może go zwrócić w ciągu dziesięciu dni od dostawy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Osoba zamawiająca lek przez internet może go zwrócić w ciągu dziesięciu dni od dostawy bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie z 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez podpisu lekarza. Obecnie czeka ono na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.

Zamówienie przez internet

Zgodnie z nowymi przepisami, klient apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego może zamówić wysyłkę leku telefonicznie, faksem, wysyłając zamówienie drogą elektroniczną lub za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej placówki. Formularz zamówienia musi zawierać nie tylko dane tej placówki, która przyjmuje i realizuje zamówienie, ale również dane osoby zamawiającej lek (imię, nazwisko, adres, numer telefonu), ale także informacje o zamawianym produkcie (nazwa, dawka, wielkość opakowania itp.). Każde zamówienie musi być odpowiednio ewidencjonowane przez aptekę. Jest ona prowadzona w formie elektronicznej. Apteka ma obowiązek jej udostępnienia na żądanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Odpowiednie warunki wysyłki

Wysyłka produktu może odbywać się tylko w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo. Musi on być należycie zapakowany, a w transporcie nie może dojść do jego pomieszania i skażenia. Do leku nie mogą też mieć dostępu osoby nieupoważnione.

Apteka, która chce prowadzić wysyłkową sprzedaż leków, musi powiadomić o tym zamiarze właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Ma na to 14 dni przed planowanym rozpoczęciem tej działalności. Musi też wyznaczyć farmaceutę posiadającego prawo wykonywania zawodu lub technika farmaceutycznego z dwuletnią praktyką, który będzie odpowiedzialny za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych.

Zwrot leków

Osoba, która zamówi lek przez internet lub faksem, może go zwrócić w ciągu dziesięciu dni. Natomiast prawo farmaceutyczne w ogóle nie przewiduje możliwości zwrotu leków. Nowe rozporządzenie stanowi, że zamówione zwrócone przez aptekę internetową leki muszą być zniszczone. Ma to uniemożliwić ich ponowną sprzedaż.

Podmiot zajmujący się m.in. internetową sprzedażą leków ma obowiązek przechowywania przez trzy lata dokumentów, które potwierdzą przyjęcie i realizację zamówienia oraz danych osoby zamawiającej produkt leczniczy.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Infor.pl
Grillowanie na balkonie i w parku – czy jest dozwolone?
05 maja 2025

Nadejście wiosny można poczuć nie tylko w zwiększonych temperaturach, ale także w zapachach unoszonych przez powietrze. Bowiem gdy tylko zaczyna się sezon, Polacy chętnie zaczynają grillować. Rośnie wtedy nie tylko sprzedaż grillowych akcesoriów, ale także statystyczna liczba mandatów udzielonych przez Straż Miejską plenerowym koneserom. Większość mieszkańców miast nie posiada własnego ogrodu, dlatego wielu zadaje sobie pytanie, czy grillowanie na balkonie lub w parku jest dozwolone.

Jak nie zaciągać pożyczki?
05 maja 2025

Każde postanowienie w umowie pożyczkowej może mieć realny wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy, zwłaszcza jeśli chodzi o dodatkowe opłaty, prowizje czy warunki spłaty. Bardzo ważna jest świadomość prawna, pochopne podejmowanie decyzji odłóż na bok. Zatem jak nie zaciągać pożyczki?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: język polski
05 maja 2025

W poniedziałek, 5 maja 2025 r. rozpoczęły się matury. O godz. 9:00 maturzyści zaczęli pisać egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak wynika z danych CKE, do egzaminu maturalnego w terminie głównym z języka polskiego powinno przystąpić 284 540 osób.

Powrót do obowiązkowych, podlegających ocenianiu prac domowych w szkołach podstawowych – MEN podejmuje działania w odpowiedzi na presję nauczycieli
05 maja 2025

74% nauczycieli chce powrotu do obowiązkowych, podlegających ocenie prac domowy w szkołach podstawowych – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Głos Nauczycielski. Minister edukacji Barbara Nowacka ulega presji i zapowiada ewaluację przepisów w tym zakresie jeszcze we wrześniu tego roku. Czy wprowadzone rok temu ograniczenia w zakresie zadań domowych, mające na celu umożliwienie uczniom realizacji swoich pasji i odpoczynek w czasie wolnym po szkole, były jednak błędem?

MEN zapowiada zmiany w podstawie programowej. Czy dyrektorzy szkół i placówek oraz nauczyciele zdążą przygotować się do nadchodzących zmian?
05 maja 2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w podstawie programowej, które obejmą m.in. wprowadzenie nowych przedmiotów: edukacji zdrowotnej i obywatelskiej. Choć zmiany te nie są gruntowną reformą, wywołują spore emocje w środowisku nauczycielskim – zarówno nadzieje, jak i obawy. Czy szkoły zdążą się przygotować?

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]
05 maja 2025

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Można dostać co miesiąc blisko 400 złotych dopłaty na mieszkanie. O tym dodatku wielu Polaków nie ma pojęcia
05 maja 2025

Coraz trudniejsze do udźwignięcia przy rosnących kosztach utrzymania staję się dla niektórych płacenie czynszu. W takiej sytuacji kołem ratunkowym może się okazać tak zwany dodatek mieszkaniowy. Ponieważ od marca wzrosły progi dochodowe umożliwiające jego otrzymanie, więcej osób może skorzystać z dofinansowania. Miesięczna kwota może wynosić od 250 do 380 złotych. Żeby pieniądze dostać, trzeba spełnić określone warunki.

Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.
04 maja 2025

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie
05 maja 2025

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.
04 maja 2025

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

pokaż więcej
Proszę czekać...