Pułapka dwóch polis OC komunikacyjnego

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Poszukiwanie dobrej oferty ubezpieczenia OC warto zacząć nawet 3-4 tygodnie przed końcem okresu ubezpieczenia. Trzeba bowiem porównać nie tylko kilka ofert, ale też dopełnić formalności, które pozwolą uniknąć pułapki w postaci posiadania dwóch polis OC.
W ubezpieczeniach OC komunikacyjnego mamy tzw. zasadę automatyzmu. Przewiduje ona, że jeżeli składka lub jej wszystkie raty są opłacone w całości, to po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa, zawiązuje się automatycznie nowa, na kolejne 12 miesięcy. Co ważne, dotyczy to zarówno polis OC, które sami zawarliśmy, jak i tych, które zostały kupione z samochodem, a więc zawarte przez poprzedniego właściciela auta. Za każdym razem, chcąc zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem, trzeba wypowiedzieć tę dotychczasową, zgodnie z określonymi terminami i procedurami (patrz ramka). W przypadku kupujących auto, umowę można wypowiedzieć w ciągu 30 dni od nabycia pojazdu. Jeśli na to się nie zdecydujemy, będzie ona ważna do końca okresu, na jaki została zawarta i automatycznie zawiąże się nowa w przypadku braku wypowiedzenia. W przypadku niedopełnienia tych obowiązków, będziemy mieli dwie polisy: tę automatycznie przedłużoną i nową, zawartą z innym ubezpieczycielem. Póki co nie ma możliwości rozwiązania którejkolwiek z tych umów.

 

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zmianie ubezpieczyciela, warto zrobić solidny przegląd rynku i porównać oferty. W przypadku OC komunikacyjnego to stosunkowo proste, bo podstawowe warunki ubezpieczenia są takie same, określone ustawowo. Coraz częściej jednak towarzystwa dodają pakiety usług assistance (np. dające prawo do holowania auta po wypadku) czy usług pomocy prawnej (wtedy na infolinii można dowiedzieć się np. o wszystkie kwestie prawne związane z kupnem/sprzedażą auta).

Takiego przeglądu powinni dokonać szczególnie młodzi kierowcy, bo to oni mogą oszczędzić najwięcej. Okazuje się bowiem, że dla młodych osób o tym samym profilu, mieszkających w tym samym miejscu i jeżdżących tym samym autem, różnice w cenach mogą być 3-4-krotne. To efekt różnego podejścia towarzystw do tej grupy kierowców. Niektóre zniechęcają ich do swoich usług, stosując 100 czy 150 proc. zwyżki składek za wiek i krótki okres posiadania prawa jazdy. W innych te zwyżki wynoszą 50-80 proc. Do tego dochodzą różnice w tzw. przebiegach szkodowych w danym regionie klientów danego towarzystwa. Jeśli powodują oni dużo szkód, składki rosną. Nie zawsze podobne zjawisko obserwują konkurenci i oni mogą proponować niższe stawki. W przypadku starszych kierowców, czyli powyżej 30 roku życia, te różnice są mniejsze, ale i tak najtańsza i najdroższa oferta mogą różnić się dwu-, trzykrotnie.

Teraz zadanie porównania ofert jest łatwiejsze, bo mamy już dziesięć towarzystw, których oferty możemy sprawdzić przez telefon i internet. Do tego dochodzą rozwijające się porównywarki przygotowywane przez multiagencje, gdzie można w jednym miejscu zapoznać się z ofertą kolejnych pięciu-dziesięciu tradycyjnie działających towarzystw.

Standardem staje się, że takie wyliczenia multiagencji są generowane z systemu komputerowego. Oznacza to, że po jednorazowym podaniu swojego profilu, rodzaju auta i miejsca zamieszkania dostajemy od razu oferty wszystkich towarzystw, dla których pracuje taka multiagencja. W drugiej połowie tego roku czeka nas prawdziwy wysyp takich firm, które będą oferowały porównanie ofert wszystkich liczących się na tym rynku graczy i możliwość zakupu polisy nie tylko w placówce (np. w supermarkecie), ale też on-line i przez telefon.

JAK ZMIENIĆ UBEZPIECZYCIELA OC

Zmieniając ubezpieczyciela w zakresie OC, trzeba pamiętać o złożeniu wypowiedzenia z zachowaniem dwóch podstawowych zasad:

- Na piśmie - klient i towarzystwo muszą mieć dowód, że umowa została wypowiedziana. Dlatego umowę trzeba wypowiedzieć na piśmie. Można to obecnie zrobić nawet u agenta współpracującego z danym towarzystwem albo w placówce - trzeba tylko pamiętać, żeby mieć kopię wypowiedzenia z poświadczeniem odbioru. Jeśli wysyłamy pismo pocztą, trzeba pamiętać, że niektóre towarzystwa uznają, że pismo musi do nich dotrzeć w powyższym terminie (a nie zostać wysłane). Oznacza to, że przy obecnych opóźnieniach korzystając z tego sposobu trzeba to zrobić przynajmniej dwa tygodnie wcześniej. Oczywiście musi to być list polecony z potwierdzeniem odbioru. Można też wysłać pismo faxem, tylko tu warto po przesłaniu upewnić się telefonicznie, że fax dotarł - dobrze, jeśli dzwonimy na call center, bo tam rozmowy są nagrywane. Warto też zapytać, czy towarzystwo nie uznaje wypowiedzenia przesłanego mailem, ale w formie skanu pisma załączonego do maila.

- W terminie - ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje, że takie wypowiedzenie trzeba złożyć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa OC została zawarta. Jeśli tego nie zrobimy w tym czasie, a składki za umowę zostały opłacone w całości, zawiąże się nowa umowa na 12 miesięcy. Przy czym Komisja Nadzoru Finansowego uznaje, że umowa ubezpieczenia zawarta na przykład od 15 maja 2007 r. na 12 miesięcy zgodnie z ustawą i przepisami k.c. powinna kończyć się 15 maja 2008 r., a zatem wypowiedzenie złożone 14 maja 2008 r. powinno być uznane za złożone w terminie. Niestety w naszym przykładzie część towarzystw uznaje, że wypowiedzenie powinno być złożone 13 maja.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

 
Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...