Egzekucja alimentów wciąż trudna

inforCMS
Gminy uważają, że wpisywanie dłużników alimentacyjnych do ogólnopolskich rejestrów nie mobilizuje ich na razie do spłaty należności.

Wprowadzenie obowiązku zgłaszania dłużników alimentacyjnych do biur informacji gospodarczej przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast miało spowodować, że egzekucja wierzytelności z Funduszu Alimentacyjnego (FA) będzie skuteczniejsza. Wpis do takich ogólnopolskich rejestrów dłużników, z których korzystają m.in. instytucje finansowe, powoduje, że niesolidny rodzic ma zablokowaną możliwość wzięcia kredytu lub zakupu na raty.

Pracownicy większości gmin nie zauważyli, aby taki wpis powodował większą ściągalność należności.

– Na razie większa liczba wpłat od dłużników wynika z ustawy. Od października komornik najpierw wpłaca gminie kwotę, którą otrzymał od dłużnika, a dopiero potem osobie uprawnionej – mówi Marzena Szuleta, kierownik Biura Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.

Zdaniem Jana Hućko, kierownika referatu świadczeń rodzinnych UM w Tarnowie, na taką sytuację wpływa specyfika dłużników alimentacyjnych.

– Część z nich to osoby o niskich dochodach, które nie biorą w ogóle udziału w obrocie gospodarczym lub już znajdują się w rejestrach z powodu innych długów – mówi Jan Hućko.

Zgodnie z ustawą z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tj. Dz.U. nr 1, poz. 7), gminy podpisują umowę z jednym z trzech działających biur informacji gospodarczej. Mogą jednak wybrać nawet wszystkie z nich.

– Na razie mamy umowę tylko z jednym rejestrem, ale już wkrótce podpiszemy z następnym – mówi Marzena Szuleta.

Według niej ma to wpłynąć na lepszą ściągalność zaległych alimentów. Tak stało się w Szczecinie, gdzie urząd miasta zawarł umowy z trzema biurami informacji gospodarczej.

– Dzięki temu komornicy odzyskują więcej wierzytelności, a niektórzy dłużnicy nawet przynoszą nam zaległe pieniądze, zapominając, że muszą je wpłacić komornikowi – mówi Joanna Błachowska-Kurbiel, dyrektor Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei Michał Kostrowicki z Krajowego Rejestru Długów zwraca uwagę, że ustawa nie nakłada na gminy obowiązku powiadamiania dłużnika, że w takim rejestrze się znalazł.

– Może się zdarzyć, że dowie się o tym dopiero, gdy np. będzie występował o kredyt – dodaje Michał Kostrowicki.

W związku z tym biura składają gminom dodatkową ofertę obejmującą wysyłanie powiadomienia o znalezieniu się na liście dłużników.

Michalina Topolewska

Infor.pl
Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo
17 cze 2024

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Ważna zmiana Kodeksu pracy. Pracodawcy ochronią pracowników przed substancjami szkodliwymi dla funkcji seksualnych i płodności
17 cze 2024

Pracodawcy będą musieli chronić pracowników przed substancjami reprotoksycznymi. Substancje te są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych kobiet i mężczyzn. Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do przepisów Unii Europejskiej.

Podwyżki 4,1% brutto dla nauczycieli od 1 stycznia 2025 r. Początkujący z pensją netto większą o 137,61 zł, mianowany o 142,33 zł, dyplomowany o 164,81 zł
17 cze 2024

Nauczyciele otrzymali w 2024 r. podwyżkę o 30%. I negocjują z rządem utrzymanie wysokiej dynamiki podwyżek w 2025 r. Ale premier Donald Tusk zapowiedział, że budżetówka otrzyma tylko 4,1% podwyżki. Ile w tym wariancie wynoszą podwyżki netto i brutto dla nauczycieli w 2025 r.?  

MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe
17 cze 2024

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min. B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

pokaż więcej
Proszę czekać...