Firma zwróci dzień wolny za szkolenie

Łukasz Guza
rozwiń więcej
Pracownik będzie musiał zgodzić się na udział w szkoleniu opłaconym przez pracodawcę. Otrzyma jednak w zamian dzień wolny, jeśli odbędzie się ono poza czasem pracy.

Podwładny, który podejmie szkolenie zakończone egzaminem, będzie miał prawo do co najmniej pięciu dni urlopu szkoleniowego. Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu pracy, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Rząd musi zmienić zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników, bo obecnie obowiązujące przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r., sygn. K 28/08). Artykuł 103 kodeksu pracy i rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.), stracą moc obowiązującą 10 kwietnia 2010 r.

Nowe przepisy przewidują, że pracownik będzie musiał zgodzić się np. na udział w szkoleniu, kursie lub na rozpoczęcie nauki w szkole, jeśli jest ono związane z wykonywaną przez niego pracą, opłacone przez pracodawcę i przeprowadzone w godzinach pracy. Jeśli podnoszenie kwalifikacji ma się odbywać poza czasem pracy, to pracodawca będzie musiał zwrócić podwładnemu równoważny czas wolny. Jeżeli zaś zajęcia będą przeprowadzane w dni wolne od pracy, firma zostanie zobowiązana do zwrotu w zamian wolnego dnia.

– Obecnie kodeks nie precyzuje, czy pracownik musi zgodzić się na szkolenie oraz czy pracodawca musi zwracać podwładnym czas wolny za udział w szkoleniu. Nowe przepisy wyeliminują te wątpliwości, więc mniej sporów w tego typu sprawach trafi do sądów – mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe będzie miał prawo m.in. do urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów lub przygotowania prac zaliczeniowych oraz do zwolnienia z części dnia pracy, aby mógł wziąć udział w zajęciach przypadających w czasie pracy.

– Pracodawca będzie też musiał pokryć opłaty z tytułu podnoszenia kwalifikacji, koszty zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych lub pomocniczych oraz zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, jeśli szkolenie odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania lub miejsce pracy podwładnego – mówi Małgorzata Ferenc z firmy Ferenc – Doradztwo Personalne i Kadrowe.

Szczegółowe zasady udzielania pomocy na dokształcenie będzie określać umowa szkoleniowa zawierana przez pracownika i pracodawcę. Obowiązkowo określi ona m.in. poziom, formę i sposób kształcenia oraz wymiar urlopu szkoleniowego. Dodatkowo pracodawca będzie mógł zawrzeć w niej klauzulę, zgodnie z którą pracownik zobowiąże się do pracy w firmie przez co najmniej trzy lata od zakończenia nauki lub szkoleń oraz zwrotu pomocy udzielonej na szkolenie, jeśli podwładny np. przerwie naukę lub wypowie pracę przed upływem wspomnianych trzech lat.

– Będziemy musieli więc pilnować, aby takie przepisy znalazły się w umowach dotyczących skierowania na szkolenie. W przeciwnym razie inwestycja w pracownika może nam się nie zwrócić – mówi Grzegorz Bugała z firmy Sunsolar.pro – Technologie Ogrzewania.

5 dni

będzie wynosił minimalny urlop szkoleniowy, jeśli szkolenie lub nauka kończy się albo egzaminem, albo złożeniem pracy zaliczeniowej

Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...