Wypowiedzenie umowy o pracę z datą wcześniejszą

Cezary Mak
rozwiń więcej
Pracodawca powinien pamiętać, że rozwiązanie stosunku pracy nie następuje z datą wskazaną w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy. Istotna jest bowiem data, z jaką pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia.

Z reguły pracodawca nie może jednostronnie spowodować wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy, nawet gdy ustali wcześniejszą datę rozwiązania umowy. Natomiast wskazanie wcześniejszej daty nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązaniu umów o pracę.

Moment złożenia wypowiedzenia

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia są jednostronnymi oświadczeniami woli i wywołują skutek z momentem złożenia przez pracodawcę tego oświadczenia pracownikowi. Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii, w jakim momencie trwającego stosunku pracy następuje złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Oświadczenie woli, które ma być przedstawione innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

W przepisie tym nie chodzi więc o rzeczywiste zapoznanie się pracownika ze skierowanym do niego oświadczeniem woli, lecz o to, czy miał on taką możliwość. Dlatego też nie ma znaczenia prawnego:

● odmowa przyjęcia przez pracownika pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub o rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia,

● niezgłoszenie się – mimo braku przeszkód faktycznych – po odbiór przesyłki pocztowej zawierającej tego rodzaju oświadczenie.

Przykład

Pracownik nie odbierał przesłanego mu pocztą pisma o rozwiązaniu z nim umowy o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W związku z tym pismo to było dwukrotnie awizowane, drugi raz 15 czerwca. Przyjmuje się, że pracownik miał możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy o wypowiedzeniu najpóźniej 22 czerwca, kiedy upływał termin odbioru przesyłki na poczcie po jej dwukrotnym awizowaniu. Okres wypowiedzenia zaczął się więc od 1 lipca, a skończy 30 września.

WAŻNE!

Okres wypowiedzenia umowy o pracę oznaczony w miesiącach rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem złożonego przed rozpoczęciem tego okresu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, a kończy się w ostatnim dniu miesiąca (wyrok SN z 8 listopada 1988 r., I PRN 48/88).

Termin ustania stosunku pracy niezależny od stron

Do przesłanek zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę nie należy podawanie w piśmie pracodawcy terminu rozwiązania umowy. Jest to właściwie termin ustania stosunku pracy, który wynika z umowy o pracę. Podawanie tego terminu nie jest konieczne, dlatego że skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy następuje i tak z chwilą dojścia pisma do pracownika w sposób stwarzający mu realną możliwość zapoznania się z jego treścią. Rozwiązanie stosunku pracy przed tą chwilą, a więc rozwiązanie go z datą wsteczną, nie jest możliwe.

Nie ma więc znaczenia, czy wskazany przez pracodawcę ewentualny termin rozwiązania stosunku pracy poprzedza:

● moment dojścia oświadczenia woli do pracownika,

● datę podpisania (lub sporządzenia i podpisania) pisma zawierającego to oświadczenie.

W każdej z tych sytuacji ustanie stosunku pracy nastąpi w momencie dojścia do pracownika oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu z nim umowy o pracę. Skutek ten jest więc niezależny od pracodawcy, który nie może spowodować swoją jednostronną czynnością prawną rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy (poza wyjątkiem z art. 361 § 1 k.p.), składając oświadczenie woli rozwiązujące ten stosunek ze skutkiem wstecznym.

Możliwe jest natomiast skrócenie okresu wypowiedzenia, jeżeli zgodzi się na to pracownik.

Przykład

Pracodawca wręczył pracownikowi 20 czerwca pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę z miesięcznym okresem wypowiedzenia. W piśmie wskazano datę wcześniejszą, tj. 20 maja, jako termin wręczenia wypowiedzenia, a koniec okresu wypowiedzenia określono na 31 maja. Niezależnie od woli pracodawcy rozwiązanie stosunku pracy nastąpi w tym przypadku 31 lipca (okres wypowiedzenia zacznie biec od 1 lipca).

Skutki wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy

Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 9 września 1999 r. (III ZP 5/99) wskazanie przez pracodawcę w oświadczeniu woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wcześniejszego terminu ustania stosunku pracy niż termin złożenia tego oświadczenia nie uzasadnia roszczeń pracownika o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie. Wadliwe określenie terminu ustania stosunku pracy nie powoduje jednoczesnej wadliwości złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę. Jak już była mowa o tym wyżej, wskazanie daty rozwiązania stosunku pracy nie należy do istotnych elementów tego oświadczenia woli pracodawcy. Dla oceny legalności pisemnego oświadczenia pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę nie ma znaczenia ani data jego podpisania przez pracodawcę, ani data skierowania tego oświadczenia do pracownika. Ma znaczenie tylko data dojścia oświadczenia do pracownika w sposób umożliwiający mu realną możliwość poznania jego treści.

W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 k.p.). W razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przed datą dojścia oświadczenia woli pracodawcy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu gotowości do pracy (art. 81 k.p.).

Przykład

Pracodawca zwolnił dyscyplinarnie pracownika 10 lipca, a pismo o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie pracownik otrzymał 25 lipca. W tej sytuacji pracownik może dochodzić roszczenia o wynagrodzenie z tytułu gotowości do pracy za okres od 11 do 25 lipca, jeżeli był gotów do wykonywania pracy, a nie został do niej przez pracodawcę dopuszczony.

W razie gdy pracodawca wskaże w świadectwie pracy przedwczesny termin rozwiązania stosunku pracy, pracownik ma również roszczenie o sprostowanie tego świadectwa. Jeżeli poniósł z tej przyczyny szkodę, może również dochodzić odszkodowania (art. 99 § 1 k.p.). Żądając jednak odszkodowania, które przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni, pracownik musi udowodnić związek między powstałą szkodą a wydaniem przez pracodawcę wadliwego świadectwa pracy.

Podstawa prawna:

● art. 361 § 1, 49, 61, 81, 99 § 1 Kodeksu cywilnego,

● wyrok SN z 8 listopada 1988 r. (I PRN 48/88, PiZS 1989/2/69),

● uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 9 września 1999 r. (III ZP 5/99, OSNP 2000/4/131).

Infor.pl
Znów trudniej o kredyt hipoteczny bo banki ponownie zaostrzyły kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej
16 cze 2024

Banki niżej szacują zdolność kredytową. Na dodatek banki podwyższają też oprocentowanie kredytów hipotecznych. To sprawia, że przy wciąż rosnących cenach metra kwadratowego mieszkań uzyskanie finansowania na zakup mieszkania staje się coraz trudniejsze.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

pokaż więcej
Proszę czekać...