Nowe zasady wydawania świadectw pracy i przeprowadzania wstępnych badań lekarskich!

Pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na wstępne badania lekarskie, jeżeli zatrudni go ponownie w ciągu 30 dni od zakończenia poprzedniej umowy o pracę. Ponadto nie będzie musiał zwalnianemu pracownikowi wydawać świadectwa pracy, jeśli ponownie go zatrudni – nawet po przerwie. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy 8 lutego 2011 r.

Dokonana zmiana ma w założeniu zmniejszyć także obciążenia biurokratyczne nakładane na pracodawców i jednocześnie w dostateczny sposób zabezpieczać interesy pracowników. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Kilka umów - jedno świadectwo pracy 

Zwolnienie z obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy będzie dotyczyło zakończenia umów terminowych: na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, jeżeli pracownik będzie ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy takiemu pracownikowi dopiero z upływem 24 miesięcy licząc od zawarcia pierwszej z tych umów. Między tymi umowami mogą wystąpić przerwy.

Przykład

Przyjmijmy, że pracownik będzie pracował na podstawie umowy na okres próbny od 1 sierpnia do 30 września 2011 r., a następnie na podstawie umowy zawartej na czas określony na 3 miesiące (październik – grudzień 2011 r.). Pracodawca ponownie zatrudni tego pracownika na umowę o pracę na czas określony od 1 kwietnia 2012 r. na 6 miesięcy. W takim przypadku pracodawca nie będzie musiał wydawać pracownikowi świadectw pracy po zakończeniu każdej z umów (jeżeli pracownik tego nie zażąda). Z upływem 24 miesięcy wyda jedno świadectwo pracy potwierdzające okresy zatrudnienia na podstawie 3 powyższych terminowych umów o pracę.

Ustawa nowelizująca Kodeks pracy nie wprowadziła zmian w zakresie wydawania świadectw pracy po zakończeniu pracy na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony. Tak jak dotychczas, pracodawca ma obowiązek wydać je niezwłocznie, niezależnie od tego, czy pracownik rozliczy się z pracodawcą.

Jak liczyć termin, w jakim trzeba wydać świadectwo pracy

Termin, w jakim trzeba wydać świadectwo pracy, należy liczyć na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Zatem jeśli jest oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Przykład
Pierwsza terminowa umowa o pracę została podpisana z pracownikiem 1 kwietnia 2011 r., czyli już po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wydawania świadectw pracy. W takim przypadku 24-miesięczny okres upłynie 1 kwietnia 2013 r. i będzie to dzień, w którym należy wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Inne zasady wydawania świadectwa pracy wprowadzone w wyniku nowelizacji będą obowiązywać, jeżeli rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy terminowej przypada po upływie 24-miesięcznego terminu – licząc od dnia podpisania pierwszej umowy terminowej. Chodzi o sytuację, gdy 24-miesięczny termin będzie upływać np. 15 marca 2014 r., a pracodawca podpisze z pracownikiem umowę o pracę 1 stycznia 2014 r. na czas określony, np. na okres 3 lat. W takim przypadku wydanie świadectwa pracy za okresy zatrudnienia nawiązane w czasie 24 miesięcy (licząc od pierwszej umowy terminowej) nastąpi faktycznie po prawie 5 latach. Zatem wydanie świadectwa pracy będzie musiało nastąpić z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (w tej sytuacji w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy zawartej 1 stycznia 2014 r.).

Bez badań wstępnych dla ponownie zatrudnionych

Badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni u dotychczasowego pracodawcy, posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.
Do 30-dniowego okresu będzie wliczany okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. 

Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 4/2011; www.mp.infor.pl (zamówienia prenumeraty: tel. 0-22 761 30 30 lub 0-801 626 666; e-mail: bok@infor.pl)

Monitor poleca najbardziej aktualny na rynku „Kodeks pracy 2011 z komentarzem”

Infor.pl
Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

pokaż więcej
Proszę czekać...