Za nielegalny e-hazard grożą trzy lata więzienia

fot. shutterstock / ShutterStock
Ten, kto bierze udział w nielegalnych internetowych grach hazardowych, urządzanych także przez podmioty zagraniczne, popełnia przestępstwo skarbowe, za które grożą trzy lata więzienia - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

W odpowiedzi na poselską interpelację (nr 24112) wiceminister przypomniał, że zabronione jest zarówno urządzanie internetowych gier hazardowych bez zezwolenia, jak i uczestniczenie w nich. Zakaz ten wynika z ustawy o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r. nr 201, poz. 1540 ze zm.).

Dotyczy także gier urządzanych w internecie przez zagraniczne podmioty. Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204 ze zm.) gra hazardowa podlega polskiemu prawu, gdy jest urządzana na terytorium Polski lub jej uczestnik bierze w niej udział na terytorium naszego kraju. Wystarczy nawet, by była tylko kierowana do uczestników na terytorium RP, w szczególności, by można było korzystać z niej w języku polskim lub by była reklamowana na terytorium Polski.

Jeżeli Służba Celna ujawni, że ktoś uczestniczy na terenie Polski w nielegalnej zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, to uczestnikowi takiej gry grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do trzech lat, albo obie te kary łącznie.

Stawka dzienna to kwota, którą ustala sąd, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać jej czterystukrotności. To oznacza, że w 2011 r. sąd może ustalić stawkę dzienną w granicach od 46,20 zł do 18 tys. 480 zł. W efekcie wymierzając uczestnikowi nielegalnej gry karę w wysokości 720 stawek dziennych, sąd może nałożyć na niego karę 13 milionów 305 tysięcy 600 złotych.

Tylko, gdyby czyn był "mniejszej wagi", grozi za niego niższa kara grzywny, przewidziana za wykroczenie skarbowe.

Wiceminister dodał, że w Unii Europejskiej nie ma przepisów, które jednolicie regulowałyby urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Każde państwo członkowskie samo je sobie ustala.

Infor.pl
Matura 2025 r. Arkusz z odpowiedziami do obu testów: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" [PDF]
05 maja 2025

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z trzech części. Maturzyści musieli rozwiązać dwa testy ("Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki") oraz napisać tekst własny - rozprawkę na wybrany temat spośród dwóch podanych. W artykule zadania egzaminacyjne w formacie PDF (do ściągnięcia).

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje
05 maja 2025

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Dwunasta rata kredytu hipotecznego gratis w każdym roku? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny
05 maja 2025

Czy promocje znane ze sklepów mogą mieć swój odpowiednik w kredytach hipotecznych? Coraz więcej wskazuje na to, że scenariusz jednej raty rocznie „za darmo” staje się realny.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić
05 maja 2025

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]
05 maja 2025

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Kawa z INFORLEX. Nowy plan wdrożenia KSeF
05 maja 2025

Spotkania odbywają się w formule „na żywo” o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 15 maja br. tematem spotkania będzie nowy plan wdrożenia KSeF.

Matura 2025 polski: tematy wypracowań
05 maja 2025

Jakie były dziś tematy wypracowań na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym? Jeden dotyczył motywu nadziei, a drugi błędnej oceny sytuacji. Niedługo poznamy pełne arkusze.

Niezdanie matury z jednego przedmiotu. Egzamin poprawkowy w 2025 czy 2026 roku?
05 maja 2025

Czy niezdanie matury z jednego przedmiotu pozwala na przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu 2025 r.? Czy trzeba zdawać maturę po raz kolejny dopiero w 2026 roku?

Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę?
05 maja 2025

Maturzyści pytają, ile procent trzeba mieć żeby zdać maturę. Próg zaliczeniowy dotyczy tylko matury z przedmiotów obowiązkowych. Nie ma wymaganego minimum przy przedmiotach dodatkowych, które są do wyboru.

PRL-owskie wywłaszczenia pod bloki nadal tematem w sądach
05 maja 2025

Lata 50., 60. i 70. przyniosły wiele wywłaszczeń pod budowane osiedla. Okazuje się, że spory prawne związane z tymi działaniami nadal goszczą na wokandzie.

pokaż więcej
Proszę czekać...