Z powodu awaryjnego lądowania nie przysługuje odszkodowanie

fot. shutterstock / ShutterStock
Pasażerowie, którzy musieli przerwać lot z powodu tzw. siły wyższej, np. awaryjnego lądowania, nie uzyskają od przewoźnika odszkodowania. Jeśli mieli kontynuować podróż, mogą liczyć m.in. na wyżywienie i nocleg.

W myśl unijnych przepisów, odszkodowanie nie będzie wypłacone, jeśli przerwa w podróży nastąpi na skutek tzw. siły wyższej - np. zderzenia samolotu z ptakami czy awaryjnego lądowania, które zablokowało pracę lotniska, a także zjawisk pogodowych o nasilonym charakterze, mających wpływ na operacje lotnicze (mgły, burze, wyładowania atmosferyczne, opady deszczu, śnieżyca, grad, porywisty wiatr). Chodzi też o następstwa niektórych zdarzeń naturalnych, np. chmurę pyłu wulkanicznego po wybuchu wulkanu - wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska.

Ponieważ są to zjawiska "pozostające poza skuteczną kontrolą przewoźników lotniczych" i "nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków", to zgodnie z postanowieniami unijnego rozporządzenia z 2004 r. przewoźnik lotniczy nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania - podkreślił ULC.

Krasnodębska przypomniała, że w przypadku przerwania podróży, linia lotnicza musi zapewnić pasażerom transport do miejsca docelowego. Osoby oczekujące na swój lot dostaną wyżywienie, zakwaterowanie lub zwrot kosztów biletu, jeśli zrezygnują z podróży.

Pasażer oczekujący na połączenie może domagać się - jak powiedziała rzeczniczka - m.in. bezpłatnych napojów i posiłków "adekwatnie do czasu oczekiwania". W przypadku, gdy trzeba przenocować, przewoźnik musi zapewnić hotel i transport do niego. Pasażerowie przerwanego albo opóźnionego lotu mają też prawo do wykonania dwóch połączeń telefonicznych na koszt przewoźnika.

Gdy pasażerowie zrezygnują z odwołanego albo opóźnionego (powyżej 5 godzin) lotu, firma lotnicza musi zwrócić im koszt biletu. Można też zmienić rezerwację na najbliższy albo najbardziej dogodny dla pasażera i przewoźnika lot, na który dostępne są wolne miejsca - wynika z unijnych przepisów.

Rzeczniczka ULC podkreśliła, że koszty utraconych połączeń z powodu opóźnienia, odwołania lotu lub odmowy przyjęcia na pokład mogą stanowić dowód w cywilnym postępowaniu sądowym. W przypadku naruszenia przepisów unijnego rozporządzenia o zasadach odszkodowań i pomocy dla pasażerów, podróżny w ciągu 2 lat może złożyć skargę do prezesa ULC.

W unijnych przepisach ani w krajowym prawie lotniczym nie ma przepisów, które określałyby, że przewoźnik ma obowiązek zwrócić koszty ewentualnej opieki psychologicznej lub leczenia medycznego po takim zdarzeniu, jak wtorkowe awaryjne lądowanie Boeinga 767 na lotnisku w Warszawie - powiedziała PAP Krasnodębska.

Psychologowie podkreślają, że skutki takiego zdarzenia mogą wystąpić z opóźnieniem i niektórzy poszkodowani po kilku lub kilkunastu dniach mogą zwrócić się o pomoc psychologiczną. Takie osoby będą mogły uzyskać zwrot poniesionych kosztów jedynie w porozumieniu z przewoźnikiem. Krasnodębska przypomniała, że jeżeli przewoźnik odmówi zwrotu kosztów leczenia, pasażer ma prawo - na zasadach kodeksu cywilnego - do skierowania sprawy do sądu.

Infor.pl
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
04 maja 2025
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?
04 maja 2025

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?
04 maja 2025

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!
03 maja 2025

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy
04 maja 2025

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu
03 maja 2025

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE
03 maja 2025

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?
04 maja 2025

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Dziś 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
04 maja 2025

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

pokaż więcej
Proszę czekać...