Fundusze udzielające pożyczek płacą podatek od odsetek i opłat

Fundusz udzielające pożyczek ze środków unijnych muszą płacić podatek od odsetek, prowizji i opłat, które pobierają od beneficjentów tej pomocy, bo zwolnione z opodatkowania jest tylko unijne dofinansowanie - wyjaśnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Działające w Polsce fundusze pożyczkowe i poręczeniowe dostają dofinansowanie z środków unijnych, np. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze te mogą przeznaczać jedynie na udzielanie przedsiębiorcom niskooprocentowanych pożyczek lub poręczeń kredytowych bądź pożyczkowych.

Wszelkie przychody związane z udzielanymi pożyczkami, w tym zwłaszcza odsetki umowne i karne, prowizje, opłaty, odsetki od lokat bankowych, fundusze przeznaczają na dalszą pomoc przedsiębiorcom. Z pieniędzy tych pokrywane są również koszty działalności samych funduszy.

Z interpretacji organów podatkowych wynika, że pobierane przez fundusze odsetki, prowizje i opłaty, to ich dochody, od których muszą odprowadzić podatek. Zaskoczyło to niektóre fundusze. W ich sprawie interweniował w Sejmie poprzedniej kadencji poseł Ryszard Galla (niezrzeszony). "Opodatkowanie tych przychodów skutkuje tym, że w efekcie mniejsza kwota może być przeznaczona na wsparcie dla przedsiębiorców" - pisał w interpelacji do ministra finansów.

"Zwolnienia z podatku dochodowego środków pomocowych z Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2007-2013 dotyczą wyłącznie kwoty samej płatności (dotacji rozwojowej), a nie przychodów, w tym kapitałowych, wygenerowanych w oparciu o te środki - w szczególności wskazanych w interpelacji przychodów z tytułu udzielonych pożyczek (odsetki umowne i karne, prowizje, opłaty) czy z tytułu odsetek od lokat i środków na rachunku bankowym. Przychody te nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego dla płatności ze środków europejskich" - stwierdził 24 października 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Dodał, że także wtedy, gdy dotacje są udzielane z budżetu państwa lub z budżetów samorządów, zwolniona z podatku jest tylko kwota dotacji. Natomiast wszelkie odsetki i prowizje związane z tymi dotacjami są przychodem podatkowym.

"Nie ma zatem uzasadnienia, aby odsetki, prowizje uzyskane od dotacji rozwojowych oraz środków europejskich były podatkowo inaczej traktowane niż odsetki i prowizje od pozostałych dotacji budżetowych" - odpowiedział wiceminister.

Infor.pl
MRPiPS Dziemianowicz-Bąk: składki ZUS od umowy o dzieło, która jest jedynym źródłem dochodu
17 cze 2024

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać objęte składkami ZUS. Pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników - powiedziała portalowi Wp.pl ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku
17 cze 2024

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

MEN: kontrole, czy nauczyciele się doskonalą. Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów
17 cze 2024

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) ogłosiło, że kuratorzy będą monitorować realizację zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli w szkołach, które osiągają najniższe wyniki w egzaminie ósmoklasisty. Nauczyciele z kolei pytają, jak mają osiągać dobre wyniki, pracując w klasach, które są zbyt liczne i niedoinwestowane.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?
17 cze 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług
17 cze 2024

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Sprawdź czy twój komputer nie jest zainfekowany koparką kryptowalut, czym to grozi jego właścicielowi PC
17 cze 2024

Koparka kryptowalut może zainfekować w sposób tajny każdy komputer PC. Cryptojacking to czynność polegająca na przejęciu zasobów sprzętowych danej osoby poprzez włamanie do komputera PC za pomocą zmodyfikowanej koparki kryptowalut. Zasadniczo przestępcy instalują aplikację do wydobywania kryptowalut, która wykorzystuje sprzęt ofiary na jej korzyść.

Będzie nowa waluta międzynarodowa – czy to w związku z pojawieniem się The Unit banki centralne na wyścigi kupują złoto
17 cze 2024

W bankach pojawi się nowa waluta - The Unit. Nadchodzi rewolucja w płatnościach międzynarodowych. Nowy, zdecentralizowany ekosystem monetarny krajów BRICS+ o nazwie The Unit, ujrzy niebawem światło dzienne, przy okazji wywracając do góry nogami obecne reguły gry.

Operatorzy mają powstrzymać SMS-owych przestępców, przede wszystkim blokując ich wysyłanie. Czy to ochroni przed oszustwami
16 cze 2024

SMS-owe oszustwa. Chyba każdy użytkownik smartfona otrzymał SMS z prośbą o dopłatę do paczki, energii elektrycznej, czy gazu. To jedna z najczęstszych metod stosowanych przez cyberprzestępców w celu wyłudzenia od swoich ofiar pieniędzy lub wrażliwych danych.

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen
16 cze 2024

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Rośnie liczba pracowników niezadowolonych nie tylko z wysokości wynagrodzenia, ale i z zajmowanego w pracy stanowiska
16 cze 2024

W ciągu roku znacząco zwiększyła się liczba pracowników, którzy nie są zadowoleni ze stanowiska jakie zajmują w miejscu pracy. To drugi czynnik oprócz braku satysfakcji z wynagrodzenia, który skłania do szukania nowego pracodawcy. Tylko oczekiwanie na możliwą podwyżkę powoduje, że pracownicy zwlekają z realizacją takich planów.

pokaż więcej
Proszę czekać...