Odroczenie wyroku ws. uwłaszczenia najemców mieszkań zakładowych

Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął we wtorek, czy prawo do bezpłatnego uwłaszczenia mają najemcy mieszkań zakładowych przejętych przez spółdzielnie mieszkaniowe nieodpłatnie od przedsiębiorstw i instytucji państwowych. Odroczył rozprawę w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny miał rozstrzygnąć, czy zgodny z konstytucją jest art. 48 ust. 1 ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Według tego przepisu jedynym warunkiem uwłaszczenia lokatorów zajmujących takie mieszkania jest spłata zadłużenia z tytułu czynszu.

Pytanie o zgodność tego przepisu z konstytucją złożyły do TK trzy sądy: Apelacyjny w Katowicach oraz Okręgowy w Katowicach oraz Okręgowy w Gliwicach. Ich wątpliwości mają związek z wyrokiem TK z 16 lipca 2009 r. (sygn. K 64/07). Trybunał stwierdził w nim niezgodność z konstytucją wielu przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym art. 48 ust. 3 tej ustawy. Trybunał uznał, że przepis ten jest sprzeczny z art. 64 ust. 1 konstytucji, który gwarantuje każdemu ochronę własności innych praw majątkowych.

Według art. 43 ust. 3, jeśli spółdzielnia nabyła mieszkania zakładowe nieodpłatnie, ich najemcy pokrywali przy wykupie tylko koszty koniecznych nakładów poniesione przez spółdzielnię na utrzymanie budynku i spłacali ewentualne zadłużenie z tytułu opłat za mieszkanie. Przepis ten stracił moc obowiązującą 31 lipca 2009 r., czyli z dniem ogłoszenia wyroku TK.

Z tego powodu wiele sądów rozpatrując sprawy lokatorów domagających się bezpłatnego uwłaszczenia odmówiło im tego prawa. Jednak, zdaniem wspomnianych trzech sądów, wystarczającą podstawą takiego żądania może być teraz art. 48 ust. 1 ustawy. Stąd pytanie prawne do TK. Przepis ten również budzi zasadnicze wątpliwości co do zgodności z konstytucją, i to z tych samych względów, które zadecydowały, że TK w wyroku z 16 lipca 2009 r. uznał za sprzeczny z konstytucją art. 41 ust. 3 ustawy.

W ocenie trzech sądów, które zwróciły się z pytaniem do TK, art. 48 ust. 1 ingeruje w sposób nieuzasadniony w przysługujące spółdzielni prawo własności. Prowadzi do bezpodstawnego wzbogacenia najemców kosztem pozostałych członków spółdzielni. Uzyskują oni bezpłatnie własność lokali, które są mieniem ogółu jej członków. Narusza to, zdaniem sądów, poczucie sprawiedliwości społecznej i pozostaje w sprzeczności z konstytucyjną zasadą państwa prawnego oraz zasadą równego traktowania obywateli przez władze publiczne.

Za stwierdzeniem niekonstytucyjności art. 48 ust. 1 - w zakresie, w jakim przyznaje prawo do uwłaszczenia najemcy mieszkania będącego wcześniej zakładowym, a przejętego przez spółdzielnię nieodpłatnie - opowiedzieli się też Sejm oraz prokurator generalny.

TK odroczył we wtorek bezterminowo rozprawę w tej sprawie.

Ostatnio interpretacją art. 48 ust. 1 oraz nieobowiązującego już art. 48 ust 3 ustawy, zajmował się Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2011 r. (sygn. V CSK 524/11). SN w uznał w tym wyroku, że najemcom mieszkań zakładowych przejętych przez spółdzielnie bezpłatnie należy się darmowe uwłaszczenie, jeśli wystąpili oni do sądu o potwierdzenie tego prawa do 30 grudnia 2009 r. Jako podstawę SN wskazał art. 5 ust. 4 ustawy z 2009 r. nowelizującej ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Zapisano w nim, że "do spraw sądowych toczących się i niezakończonych prawomocnym orzeczeniem stosuje się przepisy dotychczasowe", a więc - zdaniem SN - także art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Infor.pl
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje
16 cze 2024

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]
16 cze 2024

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia
16 cze 2024

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Spada opłacalność inwestycji w fotowoltaikę w Polsce. Przez codzienne wyłączenia aż 3% prądu na zmarnowanie
16 cze 2024

Polska zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem mocy zainstalowanej PV na jednego mieszkańca. Zaczął się jednak poważny kryzys. Mocno wyhamowały inwestycje w fotowoltaikę gospodarstw domowych, przyrost jest po stronie głównie farm o mocy powyżej 1 MW, te zaś regularnie są już teraz niemal codziennie wyłączane. Spada przez to opłacalność fotowoltaiki.

Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

pokaż więcej
Proszę czekać...