Sędziowie: potrzebna rozbudowa samorządu sędziowskiego

fot. shutterstock / ShutterStock
Wskazana jest rozbudowa i konsolidacja sędziowskiego samorządu, dzięki temu łatwiejszy stałby się dialog środowiska sędziowskiego z przedstawicielami władzy wykonawczej - ocenili sędziowie podczas debaty o reformie wymiaru sprawiedliwości.

Zorganizowana w Warszawie przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" dyskusja była drugą z cyklu debat odbywających się pod hasłem: "Okrągły stół dla sądownictwa". W spotkaniach tych poza przedstawicielami sędziów udział biorą także m.in. reprezentanci resortu sprawiedliwości, zawodów prawniczych, naukowcy oraz prokuratorzy.

Zdaniem sędziego Krzysztofa Kozłowskiego z Iustitii "istnieje ewidentna potrzeba stworzenia struktury reprezentatywnej dla sędziów". "Zarządzanie sądownictwem w takiej strukturze, z jaką obecnie mamy do czynienia, odbywa się z punktu widzenia potrzeb władzy wykonawczej. Władza sądownicza zaś w zasadzie pozostaje niezorganizowana, a sędziowie stanowią zatomizowane środowisko; ostatnie zmiany w przepisach wprowadziły wprawdzie zgromadzenia ogólne sędziów apelacji, ale kompetencje samorządu nie uległy istotnemu poszerzeniu" - mówił.

Także przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Antoni Górski ocenił, że pozostałe dwie władze - ustawodawcza i wykonawcza - powinny mieć jasno określonego partnera do rozmów po stronie sędziów. "Siłą tradycji przyjmuje się, że reprezentację sędziów stanowią m.in. prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Ale reprezentacja ogranicza się właściwie do ceremoniału państwowego, bo osoby te nie mają legitymacji formalnej i nie tworzą żadnego ciała" - mówił przewodniczący KRS.

Jednym z możliwych rozwiązań - zdaniem części uczestników debaty - mogłoby być ograniczenie składu Krajowej Rady Sądownictwa wyłącznie do przedstawicieli sędziów. Obecnie w skład KRS wchodzą także m.in. minister sprawiedliwości oraz reprezentanci Sejmu i Senatu.

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn zaznaczył, że już obecnie samorządność sędziowska jest prawnie zagwarantowana, zaś sędziowie mają na przykład ogromny wpływ na wybór prezesów sądu. "Minister słucha wypowiedzi środowiska, widać to na przykładzie odroczenia decyzji dotyczącej zniesienia niektórych sądów rejonowych" - dodał. W kwietniu ministerstwo poinformowało, że planowana reforma sądów, przewidująca m.in. połączenie części mniejszych sądów rejonowych z większymi, powinna wejść w życie od początku przyszłego roku, a nie - jak dotąd zakładano - 1 lipca.

Węgrzyn ocenił, że głos środowiska sędziów być może byłby mocniejszy, gdyby większość z nich należała do sędziowskich stowarzyszeń. Obecnie - jak zaznaczył - blisko 70 proc. polskich sędziów nie należy do stowarzyszeń.

Także dr Paweł Skuczyński z Wydziału Prawa i Administracji UW zaznaczył, że przedstawicielstwo środowiska sędziowskiego nie musi zostać określone w ustawach, bo wystarczające mogą być dobrowolne związki i stowarzyszenia. Dodał, że warta przypomnienia jest pochodząca sprzed 10 lat inicjatywa utworzenia Porozumienia Samorządów Zawodów Prawniczych i Organizacji Prawniczych. Sceptycznie odniósł się natomiast do zmian dotyczących składu KRS. "Obecny skład ma służyć temu, aby wszystkie władze czuły się odpowiedzialne za niezależność sądownictwa" - zaznaczył.

Aktualnie - zgodnie ze znowelizowanym niedawno Prawem o ustroju sądów powszechnych - organami samorządu sędziowskiego są: zgromadzenie ogólne sędziów apelacji, zgromadzenie ogólne sędziów okręgu i zebranie sędziów danego sądu. Zgromadzenie sędziów apelacji na przykład ocenia kandydatów na stanowiska sędziów SA oraz sędziów sądów okręgowych, działających na obszarze apelacji, a także wyraża opinię o kandydatach na prezesa sądu apelacyjnego.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

Polscy konsumenci coraz chętniej robią zakupy za pośrednictwem portali społecznościowych
15 cze 2024

Cztery na pięć polskich firm odnotowało wzrost przychodów ze sprzedaży w serwisach społecznościowych. Nowe technologie dają nowe możliwości przedsiębiorcom, którzy chcą i potrafią z nich korzystać. Konsumenci coraz chętniej kupują wykorzystując do tego media społecznościowe.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji
14 cze 2024

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...