Jak wywalczyć podwyżkę

Grażyna Rawska
rozwiń więcej
Rozmowa o podwyżce zwykle nie jest przyjemna. Warto znać kilka zasad, jak zyskać sobie przychylność szefa i zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zamierzonego efektu. 

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, kiedy prosić o podwyżkę, a dopiero potem zastanów się, jak to zrobić. Zrób to wtedy, kiedy czujesz się niedoceniany i uważasz, że podwyżka ci się należy.

Musisz zdać sobie sprawę, że zasygnalizowanie szefowi, że czujesz się niedoceniany, to uruchomienie pewnego procesu, który może skończyć się dla ciebie odwrotnie niż to początkowo zakładałeś. Zgłaszając taką prośbę, dajesz znak, że w firmie dzieje się coś niedobrego, że pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia odpowiadającego ich kwalifikacjom, a na pewno możesz liczyć na to, że wywołasz u szefa reakcję obronną.

Prośba o podwyżkę jest więc zawoalowaną krytyką szefa. A żaden szef nie lubi być krytykowany przez swojego pracownika. Dlatego najbezpieczniej jest prosić o podwyżkę wtedy, kiedy masz na oku inną pracę i na stwierdzenie szefa: „Skoro się panu u nas nie podoba, to proszę sobie znaleźć inną pracę”, będziesz mógł odpowiedzieć – „Właśnie znalazłem, ale ponieważ chciałbym zostać tutaj, proszę o zapewnienie mi porównywalnych do tamtych warunków finansowych”.

Tym samym zmuszasz szefa do podjęcia decyzji: czy wybiera ciebie, czyli dobrego pracownika, któremu zapłaci więcej, czy szuka nowego za mniejsze pieniądze. Dzięki takiemu finansowemu szantażowi stawiasz sprawę jasno i nie ma żadnych niedomówień. A decyzja należy do szefa.

O podwyżkę możesz poprosić także wtedy, kiedy dobrze znasz swojego przełożonego, na przykład kiedyś razem pracowaliście albo studiowaliście na jednym wydziale i masz pewność, że nie będzie w twojej prośbie szukał żadnych podtekstów, tylko szczerze ci odpowie, czy masz szansę na wyższe wynagrodzenie.

Poza tym, zanim zapytasz, możesz sam ocenić swoje szanse na większe pieniądze i stwierdzić, czy opłaca ci się ryzykować konflikt z szefem. W tzw. budżetówce stawki są stałe i każda podwyżka jest skomplikowanym procesem, który nie zależy bezpośrednio od twojego przełożonego. Natomiast w firmach prywatnych szef ma w dziale kadr bazę potencjalnych kandydatów na twoje miejsce i jeśli twoja pozycja w firmie nie jest bardzo mocna, nie warto ryzykować.

Jeśli zdecydujesz się walczyć o większe pieniądze, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
1. nigdy nie podawaj zarobków innych pracowników jako argumentu przemawiającego na twoją korzyść. O pieniądzach w pracy się nie rozmawia i nikt nie powinien wiedzieć, ile zarabia ktoś inny.
2. przygotuj się do rozmowy. Warto przygotować sobie argumenty i oswoić szefa z myślą, że liczymy na podwyżkę oraz umówić się z nim w tej sprawie na rozmowę.
3. nie działaj w desperacji. Wybierz dzień, kiedy czujesz się silny, spokojny i pewny siebie.
4. sprawdź usposobienie szefa. Zajęty, zdenerwowany i spieszący się szef nie będzie miał głowy do trudnych rozmów.

Zawsze dobrze jest też postawić się w sytuacji szefa i zastanowić się, komu ty dałbyś podwyżkę, gdybyś był na jego miejscu. Przecież nie pracownikowi, który mówi, że prosi o podwyżkę, bo dobrze pracuje. Inaczej podszedłbyś do sprawy, gdyby ktoś zaprezentował ci swoje ostatnie sukcesy, udane kampanie, dobrze zorganizowane konferencje, zdobytych klientów itd.

Pomocne może być zgranie prośby o podwyżkę z pochwałą szefa, ukończeniem trudnego zadania. Zanim przedstawisz szefowi swoją prośbę, szczerze przyznaj się sam przed sobą, czy masz odpowiednie argumenty. Płacz i niespłacony kredyt to za mało. Lepiej mieć w zanadrzu propozycję usprawnienia, interesującą koncepcję, a potem poprosić o podwyżkę.

CZAS  NA PODWYŻKĘ

Pracuję w firmie 5 lat i do tej pory nie dostałam podwyżki. Obowiązki wypełniam bardzo dobrze, podnoszę swoje kwalifikacje i myślę, że należy mi się wyższe wynagrodzenie. Czy mogę poprosić szefa o podwyżkę i jak się przygotować do tej rozmowy, aby zrobić to skutecznie? - Ewa R. z Torunia

Odpowiedź eksperta

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcesz prosić o podwyżkę i o jaką kwotę ci chodzi. Staraj się wyjątkowo dobrze wypełniać swoje obowiązki, bądź staranna i uprzejma. Rób to tak, aby szef zauważył twoje starania i był zadowolony z ich efektów.

Przygotuj uzasadnienie prośby. Zrób listę swoich sukcesów, przypomnij sytuacje, kiedy załatwiłaś sprawy nie do załatwienia, albo te na wczoraj. Przypomnij wszystkie nagrody i pochwały, które otrzymałaś od szefa czy innych zwierzchników. Zrób listę swoich mocnych stron, spisz obowiązki, z których wywiązujesz się bez zarzutu, napisz, w jakich kwestiach szef może na tobie polegać.

Uzasadnienie spisz na kartce, ale miej je w głowie i w żadnym wypadku nie wręczaj tej listy szefowi. Potem wybierz odpowiedni moment na rozmowę z szefem, gdy ma dobry humor, a sprawy idą dobrze. Bardzo ważne jest odpowiednie sformułowanie prośby. Powinna zawierać kilka elementów:

• docenienie szefa, np.: jest pan znakomitym specjalistą, bardzo pana szanuję i cieszę się, że z panem pracuję;

• wskazanie swoich mocnych stron: wywiązuję się ze swoich obowiązków jak najlepiej, nie musi pan się martwić pilnowaniem terminów, monitorowaniem ważnych spraw,

• opis zachowania szefa wobec ciebie: wiem, że ceni pan moją pracę, wysyła mnie pan na szkolenia, mam świetnie wyposażone biuro,

• opis twojego samopoczucia: czułabym się jeszcze lepiej, gdyby rozważył pan możliwość zmiany mojego wynagrodzenia na wyższe, powiedzmy o 500 zł brutto. Będzie to dla mnie bardzo motywujące.

Lepiej określić kwotę brutto i zaproponować kwotę wyższą niż niższą.

W rozmowie z szefem o podwyżce unikaj udowadniania swoich racji. I nie posługuj się argumentami typu: pani Ania robi dużo mniej, a zarabia więcej ode mnie lub spłacam kredyt mieszkaniowy i potrzebuję pieniędzy, albo jestem samotną matką i moja sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Firma to nie instytucja charytatywna. Płaci ludziom za pracę, nie ze względu na sytuację życiową, w jakiej się znajdują. Dlatego twoja rozmowa z szefem ma dotyczyć tylko jakości pracy, bo za to otrzymujesz wynagrodzenie.

Gdy już przedstawisz swoje stanowisko, daj szefowi czas do namysłu. Nie oczekuj, że od razu podniesie ci pensję, chociaż i tak może się zdarzyć! Zwykle jednak szef będzie oponował i wskazywał na trudności finansowe firmy.

Przyjmij to do wiadomości i na koniec rozmowy poproś go o wskazanie terminu, kiedy możecie powrócić do tematu. Potem nadal bądź wzorowym pracownikiem. Gdyby szef zapomniał o waszej rozmowie, po tygodniu powróć do sprawy. Jeżeli uzyskasz podwyżkę, podziękuj i powiedz, że czujesz się doceniona. Możesz wziąć pod uwagę także inne rozwiązanie: poprosić szefa o wyższe wynagrodzenie w zamian za przyjęcie dodatkowych obowiązków.
Grażyna Rawska
Infor.pl
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

Drones360 Nowe technologie na rzecz zielonej i cyfrowej przyszłości edukacji zawodowej w Europie
28 maja 2025

Innowacyjny projekt Drones360, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Erasmus+ (VET) to przedsięwzięcie mające na celu wprowadzenie fundamentalnej zmiany w sposobie przygotowywania młodych ludzi i dorosłych do pracy w kluczowych sektorach przyszłości: zielonej gospodarce i cyfrowych technologiach. Działania w projekcie skupiają się na rozwoju nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wykorzystujących drony, wirtualną rzeczywistość (VR) i rozszerzoną rzeczywistość (AR). Inicjatywa łączy ośrodki naukowe, instytucje edukacyjne i firmy z sześciu krajów Unii Europejskiej.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług
28 maja 2025

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Raport o stanie gminy na ostatniej prostej
28 maja 2025

To już ostatni moment na przygotowanie i przedłożenie radzie raportu o stanie gminy. Termin mija 31 maja. Jego dochowanie jest konieczne dla uzyskania przez wójta wotum zaufania. Warto prześledzić, co musi zawierać taki dokument, oraz jaka jest procedura jego opracowania i przyjęcia.

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Przelałeś pieniądze na złe konto? Liczy się każda minuta – zobacz, jak je odzyskać!
28 maja 2025

Jedna pomyłka, a Twoje pieniądze lądują u nieznajomego. Co wtedy? Zaskakująco wiele zależy od Twojej reakcji. Dowiedz się, jak szybko działać, by odzyskać środki – i jak uniknąć podobnych błędów na przyszłość.

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

pokaż więcej
Proszę czekać...