Sposób na ściąganie filmów i muzyki z sieci

Adam Makosz
rozwiń więcej
Piraci internetowi znaleźli sposób na ściąganie filmów i muzyki z sieci bez narażania się na odpowiedzialność karną. Umożliwia to technika Peer-to-Mail (P2M), polegająca na ściąganiu utworów ze skrzynek pocztowych.

Internauci mogą pobierać filmy i muzykę z sieci bez narażania się na odpowiedzialność karną przewidzianą w prawie autorskim. Jest to możliwe dzięki nowej technice Peer-to-Mail (P2M), która opiera się na ściąganiu utworów z bezpłatnych skrzynek pocztowych.

Na czym polega P2M

P2M różni się od tradycyjnych Peer-to-Peer (P2P) miejscem lokalizacji ściąganego utworu. Co do zasady w P2P wymieniane pliki znajdują się na dyskach twardych osób, które w danym momencie korzystają z internetu.

- W przypadku P2M wymieniany plik zostaje umieszczony na dużych skrzynkach e-mailowych. Aby z nich ściągnąć filmy, gry czy muzykę wystarczy pobrać odpowiednią aplikację i zainstalować ją na własnym komputerze. Wtedy mamy możliwość wysyłania plików na swoje skrzynki pocztowe - tłumaczy Grzegorz „Suriv” Sędkowski, redaktor naczelny serwisu Biura Ochrony Witryn Internetowych (BOWI Group).

Bazą P2M są darmowe skrzynki pocztowe o dużej pojemności udostępniane przez wiele portali internetowych (np. Yahoo!, Google czy Tlen). W nich przechowywane są pliki z filmami, grami i muzyką. Do pobrania ich zawartości wystarczy znać zarejestrowany wcześniej na forum internetowym login oraz hasło. Wtedy można ściągnąć pliki tak samo jak zwykłe listy z załącznikami.

Nie trzeba udostępniać zasobów

Najważniejszą zaletą P2M jest to, że ściągając pliki przy jego użyciu nie popełniamy żadnego przestępstwa. W odróżnieniu od P2P niczego nie musimy sami udostępniać.

- Wiele programów umożliwiających wymianę plików poprzez P2P wymusza na swoich użytkownikach udostępnienie swoich zasobów. Jest to warunek konieczny do skorzystania z programu - podkreśla Grzegorz Sędkowski.

Poza tym część P2P automatycznie udostępnia fragmenty utworów, które są w danym momencie pobierane. Może to zostać potraktowane jako nielegalne rozpowszechnianie utworów.

- Samo posiadanie tzw. Nieautoryzowanych kopii utworów nie jest nielegalne. Tak samo jeżeli ktoś tylko ściąga pliki czy robi z takiego utworu kopię na własny użytek nie podlega odpowiedzialności karnej. Nie musi się więc obawiać wizyty policji w swoim domu - mówi nadkomisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

Nowe sposoby wymiany plików to zdaniem ekspertów nic innego jak obejście prawa w celu uniknięcia przewidzianej prawem kary.

- To tak, jakby plandeką przykryć kradziony samochód. P2M niczym nie różni się od otwartego ściągania plików przez P2P. Pamiętajmy jednak, że są możliwości dotarcia do takiej poczty i wykrycia sprawców nielegalnie rozpowszechniających pliki - mówi Marek Staszewski ze Związku Producentów Audio-Video.

Pieniądze dla autora

Internauci, którzy pobierają utwory poprzez P2M, nie muszą się obawiać sankcji karnych, ale powinni pamiętać, że oprócz nich prawo autorskie przewiduje odpowiedzialność cywilnoprawną względem właściciela majątkowych praw autorskich.

- Ostatnio znacznie wzmocniono pozycję twórców poprzez znaczne zaostrzenie skutków, głównie finansowych, naruszenia tych praw. Do dotychczasowych - żądania zaniechania naruszania, zwrotu utraconych korzyści, zapłaty dwu- lub trzykrotności należnego wynagrodzenia, przepadku egzemplarzy utworu oraz przedmiotów służących do bezprawnego wytworzenia dodano obowiązek usunięcia skutków naruszenia praw autorskich oraz ogłoszenia o odpowiedniej treści i formie (jedno lub wielokrotnego) w prasie i stosownego oświadczenia lub opublikowania części lub całości orzeczenia sądu - mówi Aleksander Skrzypiński, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Seneka.

Groźba zapłaty takiego odszkodowania nie jest jednak realna. Przepisy przewidują taką możliwość, jednak praktycznie w ogóle się z nich nie korzysta.

- Nigdy nie słyszałem o tym, żeby jakiś autor albo przedstawiciel wytwórni pozwał internautę o takie odszkodowanie. Poważnym koncernom raczej nie zależy na procesowaniu się z internautami o odszkodowania rzędu kilkuset złotych - argumentuje Artur „WebLion” Woyciechowsky, współtwórca Serwisu Internetowego Interpatrol.pl.

Ktoś może zostać ukarany

- Internauci, którzy tylko pobierają bez zezwolenia uprawnionego utwory (np. pliki multimedialne) zamieszczone na serwerze przez osobę trzecią, mogą podlegać odpowiedzialności cywilnoprawnej. Natomiast osoba, która bez zezwolenia uprawnionego rozpowszechnia utwory chronione prawem autorskim (np. filmy, muzykę) może odpowiadać karnie. Rozpowszechnienie może polegać także na zamieszczeniu na skrzynce poczty elektronicznej filmów czy muzyki w sposób umożliwiający ich pobieranie przez nieokreślonych użytkowników internetu, również nieznanych rozpowszechniającemu posiadaczowi skrzynki, nawet bez jego bieżącej kontroli - wyjaśnia Artur Piechocki, prawnik z NASK.

Rozpowszechnianie cudzego utworu jest w świetle prawa traktowane tak samo jak kradzież poprzez włożenie ręki do cudzej kieszeni w autobusie i zabranie z niej portfela. Internauci, którzy nie ograniczają się wyłącznie do ściągania plików z sieci, ale również je udostępniają, narażają się na karę grzywny (od 100 do 720 tys. zł), ograniczenia wolności (od miesiąca do 12 miesięcy pracy społecznej), a nawet karę pozbawienia wolności do lat dwóch. W przypadku gdy internauta udostępniał pliki, nie zdając sobie sprawy, że łamie prawo, grozi mu co najwyżej rok więzienia. Jego odpowiedzialność zależy w pierwszej kolejności od tego, jak zakwalifikują jego czyn organy ścigania. O rodzaju kary i jej wysokości decyduje sąd.

P2M to w zasadzie nic innego jak dobrze zorganizowana poczta, która dzieli duże pliki na mniejsze części i wysyła na jedną skrzynkę e-mailową jako odrębne wiadomości.

W odróżnieniu więc od P2P, które ujawnia aktywność swoich użytkowników, w P2M mamy do czynienia z prywatną korespondencją.

Policja potrzebuje zgody sądu

- Dlatego Policja ma prawo jedynie wnioskować o kontrolę takiej korespondencji, ale zgodę na kontrolę i tak wydaje sąd. Dopiero jeżeli ją mamy, możemy podejmować odpowiednie czynności - mówi nadkomisarz Zbigniew Urbański.

Podkreśla też, że w przypadku użytkowników P2P taka zgoda sądu nie jest wymagana.

- Tam nie ma żadnych haseł, wszystko odbywa się jawnie i tutaj możemy zawsze w ramach działań operacyjnych bez zgody innych organów wszczynać i prowadzić normalne postępowanie karne - dodaje nadkomisarz.

Ściganie takich osób będzie więc bardziej skomplikowane. Dodatkowym utrudnieniem dla Policji jest fakt, że do wszczęcia postępowania co do zasady potrzebne jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez pokrzywdzonego.

 

ADAM MAKOSZ

adam.makosz@infor.pl

Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Infor.pl
W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?
23 maja 2025

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?
23 maja 2025

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków
23 maja 2025

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego
23 maja 2025

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto
23 maja 2025

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?
23 maja 2025

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka
23 maja 2025

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

pokaż więcej
Proszę czekać...