W nowym roku szkolnym w mundurku

Jolanta Góra
rozwiń więcej
Nadchodzący rok szkolny będzie inny niż poprzedni. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą chodzić w mundurkach, we wszystkich szkołach zostaną określone zasady korzystania z telefonów komórkowych, a także obowiązkowo powstaną rady rodziców.


Od 1 września, zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.) uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów muszą mieć jednolite stroje. Większość szkół już dokonała wyboru. Niektóre jednak jeszcze we wrześniu będą dyskutować o mundurkach.

 

Kto wybiera strój i jaki

Wzór stroju określa dyrektor szkoły w porozumieniu z radą rodziców. Jeśli dyrektor nie wywiąże się z zadania, może zostać ukarany przez kuratora oświaty. W interesie dyrektora szkoły jest więc wypracowanie wraz z rodzicami wzoru jednolitego stroju. Rady rodziców z kolei nie powinny podejmować uchwały o niewprowadzaniu jednolitych strojów. Co prawda, nikt nie podważy takiej decyzji, ponieważ nikt nie sprawuje nadzoru nad uchwałami rady rodziców, jednak z mocy prawa będzie ona nieważna.

Na wielu forach internetowych rodzice skarżą się jednak, że dyrektor zmusza ich do zaakceptowania wybranego przez niego mundurka. Takie działanie jest bezprawne i rada rodziców może je podważyć, np. w piśmie do kuratora oświaty lub organu prowadzącego.

Ustawa także nie definiuje, czym jest jednolity strój. Zdaniem Piotra Bronnego, radcy prawnego, strojem jest to, co ubieramy na siebie. Dlatego nie mogą nim być sznurówki. Natomiast są nim już skarpetki, bluza, spodnie. W ustawie nie mówi się też, że jednolita musi być zarówno góra stroju, np. bluzka, kamizelka, jak i dół, czyli spodnie lub spódnica. Dyrektor na pewno nie może stwierdzić, że należy wybrać dół i górę stroju, bo tak nakazuje ustawa. Natomiast jeśli rodzice nie chcą mundurków, to mogą zdecydować, że jednolitym strojem są na przykład skarpetki. Jest to rozwiązanie kompromisowe, nie łamiące przepisów prawa, ale także niewprowadzające typowych mundurków.

Kary za nienoszenie

W ustawie o systemie oświaty nie zapisano, że za brak jednolitego stroju przysługuje kara. Jednak dyrektorzy szkół, odpowiadając za realizację ustawowego zobowiązania, zapewne wprowadzą odpowiednie sankcje, np. w postaci obniżenia stopnia z zachowania. Szkoła jednak na pewno nie może wprowadzić tzw. mundurka wstydu dla tych, którzy uchylają się od obowiązku przychodzenia na lekcje w obowiązkowym ubraniu. Konstytucja Rzeczypospolitej w artykule 40 wskazuje, że nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Oznacza to, że ucznia nie wolno obrażać, poniżać oraz bić. Nie wolno stosować odpowiedzialności zbiorowej ani publicznego karania.

Rady rodziców

Od tego roku szkolnego w każdej szkole będzie musiała zostać powołana rada rodziców. W szkołach, w których organy te już funkcjonowały, zostaną przeprowadzone ponowne wybory. Do określenia zasady wybierania nowych rad rodziców ustawa zobowiązała dotychczasowe organy będące reprezentacją rodziców uczniów szkoły, a w przypadku ich braku - rady pedagogiczne. Powinny to zrobić już do 23 czerwca tego roku.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą w skład rad rodziców wchodzą:

l w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału

l w placówkach - co najmniej siedmiu przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki

l w szkołach artystycznych - co najmniej siedmiu przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.

Więcej o radach rodziców w dalszej części poradnika.

Szczegóły w statucie

Prawa i obowiązki ucznia, zasady współpracy z rodzicami i organizowania zajęć, system ocenienia, rodzaje kar i nagród - te kwestie reguluje statut szkoły. Jest to zatem najważniejszy akt prawny mający wpływ na losy ucznia. Każda placówka tworzy go w oparciu o tzw. ramowy statut wydany przez ministra edukacji w drodze rozporządzenia.

Warto wiedzieć, że ani ustawa o systemie oświaty, ani wspomniane rozporządzenie nie zakazuje na przykład korzystania z telefonów komórkowych w szkole. Zakaz taki można wprowadzić tylko w statucie. Jednak z komórek nie można korzystać podczas egzaminów zewnętrznych. Uczeń, któremu podczas egzaminu zadzwoni komórka, może zostać wyproszony z sali, a jego egzamin zostanie unieważniony.

O CZYM W STATUCIE

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 9 lutego 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. nr 35, poz. 222) zobowiązuje do określenia w statucie zasad dotyczących m.in.:

l udziału w zajęciach edukacyjnych, przygotowania się do nich oraz właściwego zachowania w ich trakcie,

l usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych,

l dbania o schludny wygląd oraz noszenia odpowiedniego stroju,

l warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.

Ważne!

Korzystania z telefonu komórkowego w szkole można zabronić tylko na podstawie statutu - żadne przepisy takiego zakazu nie zawierają

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

 
Infor.pl
Czy 16.06.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu w galeriach, zakupy dziś we wszystkich otwartych sklepach
16 cze 2024

Czy 16 czerwca 2024 roku są otwarte wszystkie sklepy i można dowolnie zaplanować zakupy, czy odwrotnie - nad obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i czynne są tylko małe sklepy osiedlowe. Sejm pracował ostatnio nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedziele, czy zmienił już przepisy prawne?

Jak dużo łatwo i wygodnie zarobić w wakacje: płatny staż, praca kelnera czy sprzedawcy, a może zmonetyzować swoje hobby
16 cze 2024

Dobre zarobić w wakacje, dorobić w inny czas. Zbliżają się wakacje. To ten moment, kiedy uczniowie i studenci  podejmują pracę częściej niż w roku akademickim. A sposobów na znalezienie dodatkowego zarobku jest wiele – od pracy w kawiarniach, płatnych staży, po freelancing.

Maturzyści 2024: jak wybierają studia, czym się kierują, dlaczego co trzeci nie zamierza ubiegać się o miejsce na wyższej uczelni
15 cze 2024

Decyzja, jaką podejmują młodzi ludzie przy wyborze uczelni, to nie tylko klucz do ich przyszłej kariery, ale także ważny krok w rozwoju osobistym. Dlatego wśród uczniów panuje… ostrożność. Nie spieszą się z jednoznacznymi deklaracjami i rozważają różne opcje, co będą robić po maturze.

Koniec z zakazem handlu w niedzielę: właściciele małych sklepów nie obawiają się powrotu niedziele handlowych – pod jednym warunkiem
15 cze 2024

Przywrócenie niedziel handlowych w miejsce zakazu handlu to nie problem. Dla właścicieli małych sklepów nie ma znaczenia, czy niedziel z zakazem handlu jest 45 czy handlowe są wszystkie niedziele. Ważne, by klienci przychodzili do małych sklepów i robili w nich zakupy, zostawiając dużo gotówki.

232 tys. osób, tyle ma niezapłacone przeterminowane rachunki za telefon i Internet. Czy przyjdzie komornik, co za to grozi
15 cze 2024

Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Mimo to wiele osób dopuszcza do tego, by takich możliwości pozbawił ich komornik.

Podróbki markowych produktów wciąż są problemem, jak rozpoznać czy kupowana rzez jest oryginalna
15 cze 2024

Podróbki markowych towarów są teraz problemem większym niż kiedykolwiek wcześniej, Procesy produkcji i sprzedaży podróbek były trudne do opanowania już w erze stadionowych targowisk. Teraz – wraz z popularyzacją mediów cyfrowych – skala rozprzestrzeniania się falsyfikatów zyskała niespotykany wymiar.

Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby, planujące w tej chwili zakup mieszkania, przegląd aktualnych możliwości
15 cze 2024

Nabycie nowego mieszkania zwykle stanowi duże wyzwanie finansowe, niezależnie od tego, czy kupującym jest singiel, para czy też rodzina z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ewoluują – co pewien czas zmieniają swoje nazwy i warunki.

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych
15 cze 2024

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa
15 cze 2024

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu
15 cze 2024

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

pokaż więcej
Proszę czekać...